Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit midis Kosovës dhe Maltës

Kryetarja e Kosovës, Atifete Jahjaga bashkë me homologen e saj nga Malta, Marie Louise Coleiro Preca, morën pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Bashkëpunimit në mes të kryetarit të Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliut, dhe kryetarit të Odës Ekonomike, Ndërmarrjeve dhe industrisë të Maltës Anton Borgu. Në njoftimin e Zyrës së Presidencës thuhet se nënshkrimi i kësaj marrëveshje është hapi i parë i zhvillimit të marrëdhënieve në mes të të dyja vendeve në fushën e ekonomisë. “Ky memorandum do t’ua mundësojë bizneseve të Kosovës dhe Maltës që t’i shtojnë aktivitetet afariste dhe t’i zgjerojnë tregjet e tyre”, është thënë në komunikatën e presidentes.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …