Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Njoftime / Nesër mbahen homazhe për heroin Agim Mazrekaj

Nesër mbahen homazhe për heroin Agim Mazrekaj

Nesër ( 7 korrik ) mbahen homazhe për heroin Agim Mazrekaj. Ai si i ri u shqua për trimëri,shpirt liridashës dhe karakter të pathyeshëm. Këto cilësi të tij i kishin rënë në sy edhe policisë serbe e cila e rrah brutalisht në prani të familjes dhe fillon ndjekjen e tij këmba këmbës deri në largimin e tij për në Zvicërr. Pavarësisht dhunës së ushtruar kundër tij, arrestimeve dhe torturave të shumta, Agim Mazrekaj asnjëherë nuk ndalon të marr pjesë në aktivitetet që kishin për qëllim çlirimin e Kosovës ndërkohë që vëllau i tij po luftonte nëpër istikamet e luftës çlirimtare deri në rënien heroike. Pak muaj pas fillimit të luftës çlirimtare, ai len jetën luksoze në Zvicër dhe kthehet në Kosovë ku lufton me heroizëm deri më 7 korrik të vitit 1998, kur bie në altarin e atdheut. Homazhat për nderim të jetës dhe veprës së tij atdhetare mbahen në fshatin Voksh të komunës së  Deqanit duke filluar në ora 11.00.

Kontrolloni gjithashtu

Më 18 janar 2020 në Malishevë mbahet Akademi përkujtimore në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të luftëtarit të UÇK-së, Fehmi Kryeziu

Më 18 janar 2020 në Malishevë mbahet Akademi përkujtimore në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të luftëtarit të UÇK-së, Fehmi Kryeziu

Tri organizatat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Organizata e Veteranëve, e Invalidëve dhe e Familjeve ...