Njësia Speciale e Policisë së Kosovës nuk largohet nga veriu i vendit pa u hequr barrikadat

Njësia Speciale ROSU nuk largohet nga veriu i vendit pa u hequr barrikadat e vendosura nga serbët

Me marrëveshjen për targat e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ishte paraparë që në ora 08:00 të së shtunës të fillojë largimi i barrikadave në veri dhe vendosja e KFOR-it në Bërnjakë dhe Jarinjë. Por një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur. Burime të KosovaPress bëjnë të ditur se procesi është ndalur për shkak se Njësia Speciale po pret fillimisht largimin e barrikadave, ndërsa protestuesit  kërkojnë që njëherë të largohet Policia e Kosovës. Ndërkohë forca të shumta të KFOR-it kanë dalë në vendngjarje dhe njëra korsi është liruar për qarkullim. Sipas marrëveshjes të arritur ditë më parë në Bruksel me ndërmjetësimin e BE-së, forcat e njësisë speciale të Policisë së Kosovës të vendosura në Jarinjë e Bërnjak, do të largohen njëkohësisht me bllokadat në rrugë, sot në orën 8:00 dhe gjithë kjo tërheqje do të përfundojë maksimalisht deri në orën 16:00.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Kuvendit

Ka dështuar interpelanca ndaj kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Nga 104 deputetët e pranishëm në sallën e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, 61 kanë …