MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Pasi BE-ja bllokoi bisedimet me Maqedoninë e Shqipërinë, pse duhet vazhduar dialogun me Kosovën, pyet Vuçiq
Pasi BE-ja bllokoi bisedimet me Maqedoninë e Shqipërinë, pse duhet vazhduar dialogun me Kosovën, pyet Vuçiq

Pasi BE-ja bllokoi bisedimet me Maqedoninë e Shqipërinë, pse duhet vazhduar dialogun me Kosovën, pyet Vuçiq

Komisionari Evropian për Zgjerim në largim, Johannes Han, deklaroi se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq i kishte thënë atij pasi bllokoi bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, se nuk e kishte të qartë pse ai do të motivohej më tej për të vazhduar dialogun me Prishtinën. Hahn vlerësoi se një qëndrim i tillë ishte një goditje për BE-në, e cila kaloi gati 10 vjet duke u përpjekur për të ndërmjetësuar bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës. Ai tha se bllokada e dialogut erdhi në një kohë kur duhej rritur përpjekjet për ta bërë BE një lojtar më të fortë global, si dhe humbjen e ndikimit në një rajon për të cilin thuhet se mungesën e BE-së do ta plotësojnë Kina dhe Rusia.

Kontrolloni gjithashtu

Partia e Punës në Britaninë e Madhe krijon një sfidë serioze dhe radikale për Partinë Konservatore

Partia e Punës në Britaninë e Madhe krijon një sfidë serioze dhe radikale për Partinë Konservatore

Zgjedhjet e përgjithshme në Britaninë e Madhe ofrojnë mundësi për disa ndryshime sizmike në arenën ...