MIT
kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Kosova e bojkoton samitin e Pragës
Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Kosova e bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Kosova e bojkoton samitin e Pragës

Për shkak të deklaratave të kryetarit të Çekisë Milosh Zeman, Prishtina zyrtare nuk ka pranuar të marrë pjesë në samitin e kryeministrave të Grupit Vishegrad dhe Ballkanit Perëndimor në Pragë. Kjo u raportua nga agjencia çeke e lajmeve CTK, duke deklaruar se ishin deklaratat e Milos Zeman se ai i donte serbët, por jo edhe Kosovën dhe  se do të përpiqej ‘të shohë nëse Republika Çeke mund të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës’. Pas deklarimeve të Zeman në Beograd, siç ka mësuar CTK, nuk ka asnjë të ftuar të konfirmuar në samitin e Pragës deri më tani. Prishtina ishte paraparë të përfaqësohej nga zëvendëskryeministri, por nikoqirët çekë po negociojnë që Prishtina të përfaqësohet të paktën ‘në një nivel’. Reagimet në vetë Republikën Çeke u nxitën nga deklarata e presidentit Zeman dje në Beograd, dhe ministri i Jashtëm çek Tomas Petçicek sot deshi ‘ta shndërrojë deklaratën në shaka’, duke thënë se presidenti ‘nuk e do Kosovën, pasi e ka mposhtur ekipin e futbollit çek, tifoz i të cilës është ai’.

Kontrolloni gjithashtu

Në BKUK sot hapet Ekspozita “Kujtesa e Kosovës: Portrete të Adem Demaçit në pikturë dhe fotografi”

Në BKUK sot hapet Ekspozita “Kujtesa e Kosovës: Portrete të Adem Demaçit në pikturë dhe fotografi”

Biblioteka Kombëtare e Kosovës dhe Shqota e të Burgosurve Politik të Kosovës, organizojnë ekspozitën e ...