tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Opinione / Roberta Zaninoni: “Babai im vdiq si qen. Këtu në Bergamasco dëgjohen vetëm kambana pikëllimi dhe sirena alarmi…
Roberta Zaninoni: "Babai im vdiq si qen. Këtu në Bergamasco dëgjohen vetëm kambana pikëllimi dhe sirena alarmi...

Roberta Zaninoni: “Babai im vdiq si qen. Këtu në Bergamasco dëgjohen vetëm kambana pikëllimi dhe sirena alarmi…

“Nuk ishte e drejtë që babai të vdiste ashtu. Të gjithë po vdesin si qentë, si derrat. Edhe sot njerëzit thonë se ata ishin të moshuar, se ishin të sëmurë. Por  ai ishte babai im, ai nuk ishte i moshuar dhe nuk ishte i sëmurë, kështu thotë, Roberta Zaninoni, vajza e Gjuzepes, e cila vdiq nga koronavirusi në Alzano Lombardo. Ajo ka folur  për atë që po ndodh me të dhe për shumë njerëz në zonën e Bergamos. “Në Val Seriana”, thotë Roberta, “tani dëgjohen vetëm sirenat e ambulancave dhe kambanat e zisë së vajtimit. Ndoshta njerëzit që nuk jetojnë këtu nuk e kuptojnë këtë, por në luginën tonë vdesim sikur të ishim në luftë.  “Unë u bëj më shumë se 10 ngushëllime në ditë miqve dhe të njohurve në Facebook, ndërsa përgjegjësit  e funeralit janë të detyruar të grumbullojnë arkivolet. Për babanë tim do të duhet të presim të paktën tre javë para se të kremohet.” Edhe unë u befasova nga koronavirusi: “Në fillim bëja shaka, shkruaja postime ironike. Mos bëj të njëjtin gabim si unë,  ti, rri në shtëpi”.

(La Repubblica 20 mars 2020)

Kontrolloni gjithashtu

"Bloomberg": Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

“Bloomberg”: Kina nuk e ka zbuluar numrin e vërtetë të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi

Agjencia Amerikane e lajmeve, “Bloomberg”, ka përmendur zyrtarët e lartë, të cilët  kanë thënë se ...