Fillimi / Lajmet / Shqiptarët në Greqi iu ndihmojnë refugjatëve nga Lindja e Mesme, përderisa Shqipëria u mbyll kufirin
Refugjatëve

Shqiptarët në Greqi iu ndihmojnë refugjatëve nga Lindja e Mesme, përderisa Shqipëria u mbyll kufirin

Rrugët e Athinës dhe veçanërisht porti është mbushur plot me refugjatë, që mbërrijnë çdo ditë nga Turqia. Solidariteti me refugjatet në Greqi është i dukshëm. Në një nga kampet e improvizuara një familje emigrantësh shqiptarë, çdo ditë përgatit ushqime në banesë dhe u ofrojn një vakt të ngrohtë deri edhe 150 refugjatëve. Bashkë me gjyshen e saj, një vajzë, fëmijë nga martesa e një shqiptari me një emigrante nga Ukraina, thotë se, së bashku me gjyshen dhe babanë e saj ndihmojnë emigrantët me ushqim. “Ne vijmë e iu sjellim për të ngrënë emigrantëve. Ndihem mirë, është mirë të ndihmosh njerëzit në nevojë”, thotë Arjana Sulollari, raporton Tch. Xhevahir Sulollari, emigrant në Athinë në të shumtën e kohës është i papunë, por pavarësisht kësaj, me të ardhurat e tij blen ushqime për refugjatët. “Vijmë këtu çdo ditë në mbrëmje, pasi i kemi bërë gati në shtëpi. I shpërndajmë pasi mblidhen njerëzit dhe këtë e bëj, sepse kam vuajtur edhe vet në fillim. E di çdo të thotë të jesh pa ngrënë dhe sidomos me fëmijë të vegjël”, thotë Xhevahir Sulollari, emigrant në Greqi.

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK sërish i bënë apel qytetarëve që të qëndrojnë nëpër shtëpi e të mos dalin në rrugë e sheshe

Njoftohet edhe për katër viktima tjera nga koronavirusi

Njoftohet se gjatë ditës së sotme kanë vdekur edhe katër pacient të tjerë të infektuar ...