kek
Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Sinani: Në Kosovën lindore ka pastrim etnik të heshtur
Ardita Sinani

Sinani: Në Kosovën lindore ka pastrim etnik të heshtur

Kryetarja e Partisë për Veprim Demokratik, Ardita Sinani ka tërhequr vërejtjen se në Kosovën lindore është duke ndodhur pastrim etnik të heshtur. Ajo ka shtuar më tutje se marrëdhëniet jonormale midis Kosovës dhe Serbisë kanë çuar në të drejtat e shqiptarëve në luginën e Preshevës duke qenë në nivelin më të ulët të mundshëm. Pastrimi i heshtur etnik është i pashmangshëm. Prandaj, opsioni i vetëm është bashkimi i Luginës së Preshevës në Republikën e Kosovës për shkak të referendumit më 1 dhe 2 mars 1992, i cili është gjithashtu dhënia më e mirë për stabilitetin e të gjithë rajonit në rajon. Përfaqësuesit politikë të Kosovës Lindore gjatë qëndrimit në Uashington i kanë deklaruar më tutje Zërit të Amerikës se me mohimin që u bën Serbia të drejtave të shqiptarëve, e vetmja alternativë për qytetarët e Luginës, mbetet bashkimi me Kosovën.

Kontrolloni gjithashtu

Kryeministri shqiptar, Edi Rama pas tërmeteve të ndodhura në vend thotë do të jemi me kapacitet të plotë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama pas tërmeteve të ndodhura në vend thotë do të jemi me kapacitet të plotë për çdo rast

Është mbajtur mbledhja urgjente e qeverisë shqiptare e cila u bë pas tërmetit të rënë. ...