kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Sot në Prishtinë u shënua 35-vjetori i demonstratave të vitit 1981

Sot në Prishtinë u shënua 35-vjetori i demonstratave të vitit 1981

Organizuar nga komuna e Prishtinës së bashku me Shoqatën e të Burgosurve Politikë dhe Shoqatën e Familjarëve të Heronjve dhe Dëshmorëve, sot u shënua përvjetori i demonstratave të vitit 1981 dhe përvjetori i rënies së dëshmorëve të 2 prillit, të po atij viti. Prej orës 12:00 deri në orën 1300 u vendosen  kurora lulesh në tri lokacione ku kanë rënë dëshmorët: në Sheshin “Skënderbeu”, në Rrugën “Jakov Xoxa”,  në Tophane dhe te Salla “1 Tetori”. Akademia Përkujtimore u mbajt në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. Gjatë fjalës së tyre, Meriman Braha, Naim Zhitia dhe Agim Vinca folën për rolin dhe rëndësinë që kanë luajtur demonstratat e protestat e marsit dhe prillit të vitit 1981 në historinë më të re të Kosovës. Në fund u shfaq një program artistik kushtuar dëshmorëve të vitit 1981.

Kontrolloni gjithashtu

Kusari-Lila zotohet për besnikëri ndaj VV-së por nuk e përjashton mundësinë e shkrijes se tërsishme në këtë parti

Kusari-Lila zotohet për besnikëri ndaj Vetëvendosjes pa përjashtuar mundësinë e shkrijes se tërsishme në të

Kryetarja e Alternatives, Mimoza Kusari-Lila i quan spekulime dhe jo korrekte të gjitha zërat se ...