Brickos

Spanja nuk arrin ta bind Bullgarinë që ta përjashtojë Kosovën nga Samiti i 17 Majit që mbahet në Sofje

Spanja nuk arrin ta bind Bullgarinë që ta përjashtojë Kosovën nga Samiti i 17 Majit që mbahet në Sofje

Kryeministri spanjoll, Marijano Rajoj, ka humbur luftën në Ballkan shkruan gazeta spanjolle ‘El Konfidensijal. Madridi zyrtar është përpjekur  që në Samitin e Ballkanit Perëndimor dhe BE-së që në Sofje Kosova mos ta ketë ulësen e shtetit më të ri të Ballkanit. Duke pasur para sysh çështjen e pazgjidhur të  Katalunjës, Rajoj nga fillimi e ka bërë të qartë që partnerët e tij nuk do të ulen me një tavolinë me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçin. Megjithatë, kryeministri spanjoll nuk ka arritur t’i detyrojë partnerët e BE-së që t’i bashkohen kësaj proteste të tij në samitin që do të mbahet më 17 maj, në Sofje. Kryetari spanjoll Rajoj do të shkojë në Bullgari, ku do të takohet me autoritetet lokale, do të jetë i pranishëm në darkën me liderët evropian një ditë para Samitit dhe më pas do të kthehet në Madrid.

Kontrolloni gjithashtu

Zoran Milanoviq, ka konfirmuar mbështetjen e vendosur të Kroacisë për hyrjen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian

Kryetari i Kroacisë,  Zoran Milanoviq, ka konfirmuar mbështetjen e vendosur të vendit të tij  për …