Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / A. Hoti nuk lëvizim nga posti i kryeparlamentarit, pesë ministri dhe zotimi për emërimin e presidentit pas një viti
Avdullah Hoti

A. Hoti nuk lëvizim nga posti i kryeparlamentarit, pesë ministri dhe zotimi për emërimin e presidentit pas një viti

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti thotë se me ofertën e fundit që i kanë bërë Lëvizjes Vetëvendosje, kanë bërë kompromisin më të madh në negociatat për koalicionin qeverisës. Prandaj nuk lëvizim në asnjë moment nga qëndrimet se iu takon për një vit posti i kryeparlamentarit, pesë ministri dhe zotimi për emërimin e presidentit pas një viti. Ish shefi i grupit parlamentar të LDK-së, në një intervistë për KosovaPress, thotë se asnjëherë nuk kanë kushtëzuar formimin e institucioneve, pasi sipas tij, oferta e tyre është vetëm për balancim të pushtetit.Hoti thotë se nëse pranohet oferta e tyre, Vetëvendosje për tri vite do t’i ketë dy pozita shtetërore, kryetarin e Kuvendit dhe kryeministrin. Kryetari tanishëm të Kuvendit, Glauk Konjufca nuk mund të bëhet peng i marrëveshjes për bashkëqeverisje mes dy partive, ka saktësuar, Avdullah Hoti.

Kontrolloni gjithashtu

Albulena Haxhiu e ripërserit qëndrimin e Lëvizjes Vetëvendosje se nuk do të heq dorë nga pozita kryetarit të Kuvendit

Albulena Haxhiu e ripërserit qëndrimin e Vetëvendosjes se nuk do të heqin dorë nga pozita kryetarit të Kuvendit

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka ripërsëritur qëndrimin e partisë që i takon, se nuk ...