MIT KS
Fillimi / Lajmet / Ambasada amerikane në Beograd është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia
Ambasada amerikane në Beograd është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia

Ambasada amerikane në Beograd është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Beograd tha se është e shqetësuar me faktin se Serbia blen pajisje ushtarake nga Rusia dhe i bëri thirrje Beogradit që t’i ndërpresë transaksionet me Moskën, të cilat mund të nxisin sanksione. “U bëjmë thirrje të gjithë aleatëve dhe partnerëve tanë që të heqin dorë nga transaksionet me Rusinë”, të cilat, me ligjin amerikan, rrezikojnë vendosjen e sanksioneve, thuhet në një reagim të ambasadës amerikane në Beograd, dërguar Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë. SHBA-ja dhe Rusia kanë vizione shumë të ndryshme për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor, thuhet po ashtu në reagim. “Moska, në mënyrë aktive, e kundërshton integrimin perëndimor të rajonit dhe përpiqet të pengojë zgjidhjen e tensioneve ndëretnike, të margjinalizojë ndikimin e Amerikës dhe të Bashkimit Evropian dhe t’i pengojë vendet e Ballkanit Perëndimor të ndjekin orientimin e tyre të pavarur”, tha Ambasada amerikane,  në Beograd.

Kontrolloni gjithashtu

Vjosa Osmani shprehet ashpër kundër qeverisë së re të cilin do ta drejtojë Avdullah Hoti

Vjosa Osmani shprehet ashpër kundër qeverisë së re të cilin do ta drejtojë Avdullah Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, e cila nuk pajtohet me partinë që e ...