Jeton Syla

Ka ndërruar jetë ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani

Bujar Nishani

Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani prej më shumë se një muaji u transferua nga spitali “Shefqet Ndroqi” në një spital në Gjermani për një trajtim më të specializuar, por sipas mjekëve atje ish-Presidenti ra në gjendje kome dhe fatkeqësisht ishte në një gjendje shëndetësore të pakthyeshme. Mjekët i …

Më shumë...

Gjatë një viti qeverisjeje, Albin Kurti nuk ka realizuar investime strategjike, vlerësojnë deputetët e partive opozitare

Kryeministri Kurti

Gjatë një viti qeverisjeje Kurti nuk ka realizuar investime strategjike, vlerësojnë deputetet opozitar, madje ata thonë se po mungojnë edhe investitorët e rëndësishëm që do të siguronin zhvillim të qëndrueshëm. Deputeti aktual i LDK, Driton Selmanaj tha se Qeveria nuk ka as plan për t’i tërhequr investitorët e jashtëm në …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Biseduam për nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, në sektorin e turizmit

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, zonja Mirela Kumbaro ka vizituar kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqin. Lidhur me këtë vizitë Krasniqi ka shkruar: Prita në takim Ministren e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, miken time Mirela Kumbaro. Mes tjerash, biseduam për nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe …

Më shumë...

Kosova pritet të refuzojë çfarëdo ftese për takimin e radhës të Ballkanit të Hapur

Me 7 qershor pritet të mbahet takimi i radhës i liderëve rajonal të Ballkanit të Hapur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, por Kosova pritet të refuzojë çfardo ftese per këtë takim. LVV mbetet e palëkundur kundër Ballkanit të Hapur. Deputeti Arbër Rexhaj, thotë se Ballkani i Hapur nuk i …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit! Avdullah Gucati ishte ushtar i UÇK-së në brigadën 138 Agim Ramadani, njëherit babi i invalidit të UÇK-së Hysni Gucati, i cila para disa ditësh nga trupi gjykues i Gjykatës Speciale në Hagë është dënuar me katër vjet e gjysmë burg. Hysni …

Më shumë...

8.2 mln €, vlera e promovimit që i është bërë Kosovës, sipas raportit të monitorimit të mediave vendore dhe ndërkombëtare për LO Tokio 2020

Komiteti Olimpik i Kosovës ka bërë monitorimin e mediave vendore dhe ndërkombëtare të shkruara dhe elektronike, përfshirë këtu rrjetet sociale, për raportimin e tyre për ekipin olimpik të Kosovës gjatë Lojërave Olimpike Tokio 2020. Monitorimi, i bërë në shumë gjuhë të huaja, u realizua nga agjencia e komunikimit Republika, ndërsa …

Më shumë...

Rekord i ri, 1 milion udhëtarë në ANP “Adem Jashari”

Aeroporti i Prishtinës tani më njihet si njëri ndër aeroportet e para në Evropë që menjëherë pas pandemisë ka arritur dhe tejkaluar shifrat e numrit të udhëtarëve që ishin në vitin 2019, para pandemisë. Të bindur drejt suksesit menaxhmenti i aeroportit ishte fokusuar në shërbime kualitative dhe në sjellje të …

Më shumë...

Annalena Baerbock mbështet Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Europës

Annalena Baerbock kryediplomate gjermane pas vizites së fundit në Ballkanin Perendimor është shprehur se “Vizita ime e fundit në vendet e Ballkanit Perëndimor më bëri të qartë se sa vendimtare është intensifikimi i bashkëpunimit tonë me këto shtete në këtë moment vendimtar. Kjo është arsyeja pse ne mbështesim dëshirën e …

Më shumë...

Subjektet opozitare janë shprehur kundër mundësisë që të bëhen pjesë ekipit negociator të Kosovës në bisedime

Dialogu Kosovë-Serbi

Subjektet opozitare janë pro arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, por janë shprehur kundër mundësisë që të bëhen pjesë e ekipit negociator të Kosovës në këto bisedime. Zyrtarët opozitar kanë deklaruar se kontributin e tyre do ta japin në Kuvendin e Kosovës.Me këtë rast nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, …

Më shumë...

Niko Peleshi: Shqipëria armatoset me raketa

Ministri i Mbrojtjes së Qeverisë së Shqipërisë z.Niko Peleshi ka konfirmuar në emër të qeverisë për armatosjen me raketat që kanë shkatërruar pjesën dërmuese të tankeve ruse në Ukrainë. “Është në kuadrin e modernizimit të Forcave të Armatosura, rritjes së kapaciteteve tona, plotësimit të objektivave që Shqipëria ka në raport …

Më shumë...

G7 u kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

G7 kërkon nga Kina që të mos e ndihmojë Rusinë

Ministrat e jashtëm të shtatë vendeve më të industrializuara në botë (G7) u kanë bërë thirrje Kosova dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të arrijnë marrëveshjen për normalizimin e raporteve. Manuel Sarrazin i dërguari i Gjermanisë për Ballkanin, tha se qëllimi final i Gjermanisë është …

Më shumë...

Opozita kerkon që kryeministri Albin Kurti të raportojë në Kuvend për Fondin për Ushtrinë

Ministria e Mbrojtjes pritet që të ketë buxhet në vlerë mbi 100 milionë euro

Me 2 mars të këtij viti Thesari i Kosovës ka hapur një llogari zyrtare bankare për pranimin e fondeve të mërgatës si dhe çdo qytetari që është i interesuar të kontribuoj shuma e donacioneve të grumbulluara në Fondin për Ushtrinë vazhdon të mbahet sekret, për shkak të sigurisë kombëtare, vlerëson …

Më shumë...

Donjeta Sadiku nuk arriti të kualifikohet në finale të Kampionatit Botëror

Boksierja kosovare Donjeta Sadiku, nuk arriti të plasohet në finale të Kampionatit Botëror për femra që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Sadiku humbi të mërkurën në gjysmëfinale nga boksierja amerikane, Ellis Rashida Shakilya, me rezultatin 0:5 në kategorinë deri në 60 kg. Me gjithë humbjen, Sadiku ka siguruar medaljen …

Më shumë...

BKS-ja lanson katër aplikacione inovative në shërbim të qytetarëve

Byroja Kosovare e Sigurimit (BKS) në kuadër të sistemit INSUREX ka lansuar edhe katër aplikacione, ku tre prej tyre do të jenë në dispozicion për qytetarët e Kosovës, deri sa aplikacioni i katër do të jetë në dispozicion për kompanitë e sigurimeve që operojnë në tregun e Kosovës. Drejtori Mazreku …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë në moshën 52 vjeçare veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ymer Durguti nga Rahaveci

Ka ndërruar jetë në moshën 52 vjeçare veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ymer Durguti nga Rahaveci

Ka ndërruar jetë në moshën 52 vjeçare veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ymer Durguti nga Rahoveci, lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Komunës së rahavecit z, Smajl Latifi me ç rast ka shkruar:Me dhimbje të thella mora lajmin që veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ymer Durguti …

Më shumë...

Stoltenberg: Vendet e NATO –s, nuk do të pranojnë kurrë një aneksim të paligjshëm të Krimesë

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg, gjatë një interviste për një media gjermane, është shprehur se vendet e NATO –s, nuk do të pranojnë kurrë një aneksim të paligjshëm të Krimesë. Kemi shprehur kundërshtinë tonë gjithashtu dhe për kontrollin rusë në rajonin e Donbasit”, u shpreh sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut Verior, …

Më shumë...