MIT KS
Fillimi / Jeton Syla (faqe 10)

Jeton Syla

Haradinaj: Bota e ka pranuar Kosovën si shtet të pavarur e sovran prandaj nuk ka nevojë askush ta trajtojë si protektorat

Kryeministri Haradinaj: Besimi në të mirën dhe sakrifica për të tjerët janë virtyte të popullit tonë

Duke aluduar në një reagim të kryetarit të Kuvendit dhe Partisë demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj ka shkruar në adresën e tij elektronike se nuk është mirë të abuzohet me miq ndërkombëtar. Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj ka shkruar më tutje se është e pakuptueshme ...

Më shumë...

Gjatë qëndrimit në Serbi, diplomati i BE-së, David McAllister do të bisedoj edhe për Kosovën

Diplomati i Bashkimit Evropian, David McAllister pritet qëndroj në Serbi dhe të takohet me kryetarin e saj, Aleksander Vuçiq. Njoftohet se përveç tjerash një nga temat qendrore të bisedimeve do të jenë edhe ato që kanë të bëjnë me Kosovën. Euro diplomati, David McAllister është diplomat gjerman nga partia e ...

Më shumë...

Në Prishtinë u mbajt orë përkujtimore për heroin e kombit Fazli Grajçvevci

Organizuar nga Shoqata e të Burgosurve Politik të Kosovës, në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës u mbajt orë përkujtimore për heroin e kombit Fazli Grajçvevci. Duke folur para të pranishmëve të shumtë për jetën dhe veprën patriotike e liridashëse të heroit, fazli Grajçevci, Meriman Braha nga kjo shoqatë theksoi ...

Më shumë...

Veseli: Dorëheqja e miqve tanë amerikanë dhe britanikë nga Bordi AKKVP-së është një lajm i keq për Kosovën

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli ftohet për intervistim nga Gjykata Speciale më 4 dhjetor në Hagë

Kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se dorëheqja e miqve tanë amerikanë dhe britanikë nga Bordi i Agjencisë Kosovare të Krahasimit dhe Verifikimit të Pronës është një lajm i keq për Kosovën dhe duhet të alarmohemi të gjithë. Ai ka shkruar më tutje ...

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies së heroit gjeneral Skënder Çekut, sot u bënë homazhe në Loxhë dhe në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan

Në 21 vjetorin e rënies së heroit gjeneral Skënder Çekut, sot u bënë homazhe në Loxhë dhe në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan aty ku pushonë përjetësisht pranë shokëve të tij bashkëluftëtarë. Homazhet filluan në ora 11.00 në fshatin Logjë ndërsa në ora 12.00 homazhe u bënë në Kompleksin e ...

Më shumë...

Të hënën nis Seminari i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare

Të hënën fillon seminari i 37 për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Të hënën fillon Seminari i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare. Në këtë seminar pritet të marrin pjesë studiues të shumtë nga vende të ndryshme anekënd botës. Drejtori i Seminarit, Shkumbin Munishi ka thënë se seminari i 38 me radhë do të jetë i pasur me një laramani temash që kanë ...

Më shumë...

AAK dhe PSD pritet të nënshkruajnë marrëveshje për koalicion parazgjedhor

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate pritet të nënshkruajnë marrëveshje për koalicion parazgjedhor. Njoftohet se nënshkrimi i marrëveshjes do të bëhet nga kryetarët e këtyre dy subjekteve, Ramush Haradinaj dhe Shpend Ahmeti, të hënën në ora 15.00. Sinjale për nënshkrimin e koalicionit parazgjedhor në mes këtyre dy subjekteve ...

Më shumë...

Gjatë vitit 2018 nga Shqipëria për BE kanë migruar 60 mijë qytetarë dhe nga Kosova 35 mijë

Emigrimi

Prirja e largimit nga atdheu i tyre të qytetarëve të Shqipërisë e Kosovës ka vazhduar me përmasa shqetësuese. Numri i tyre gjatë vitit 2018 ka arritur afër 100 mijë. Duke iu referuar të dhënave statistikore të EUROSTAT, profesori universitar, ekonomisti Fadil Sahiti ka saktësuar se gjatë vitit 2018, 62 mijë ...

Më shumë...

Veseli: Kosovës i duhet një kryeministër i respektuar dhe i mirëpritur në Uashington dhe Bruksel

Veseli

Kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Kosovës i duhet një kryeministër respektuar dhe i mirëpritur në Uashington dhe Bruksel. Ai ka thënë se institucioneve të Kosovës u duhet një legjitimitet i ri qytetar për bërjen e vendit të jetueshëm për të gjithë. ...

Më shumë...

Mustafa: Partitë e mëdha të mos krijojnë koalicione parazgjedhore por të hyjnë të vetme në garë

Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se preferon që partitë e mëdha të mos krijojnë koalicione parazgjedhore por të hyjnë të vetme në garë dhe ta masin fuqinë e tyre politike. Por në qoftë se të tjerët nuk i përmbahen kësaj rregulle natyrisht se edhe ne ...

Më shumë...

Kurti: Serbia na ka borxh dhe na nevojitet një qeveri e cila nuk frikësohet ta thotë hapur këtë dhe ta kërkojë borxhin

Albin Kurti

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti i ka deklaruar Zërit të Amerikës se me Serbinë do të arrihet zgjidhja kur do të kemi qeverisje dinjitoze në Kosovë, kur do ta kuptojmë që jo vetëm konsensusi nacional por gjithashtu edhe fuqia e shtetit është vendimtare për marrëdhënie të shëndosha. Por, duhet t’ia ...

Më shumë...

Klinaku: Lëvizja për Bashkim bën koalicion me ato parti që përkrahin idenë e shkëmbimit të territoreve

Klinaku: Prapa politikave perfide të Thaçit e Kurtit fshihet lufta e egër për pushtet

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes për Bashkim, Avni Klinaku, ka deklaruar se LB-ja bën koalicion me ato parti që përkrahin idenë e shkëmbimit të territoreve. Ai ka theksuar më tutje se shkëmbimi i territoreve është e vetmja rrugë për ta zgjidhur problemin shekullor në mes të Kosovës dhe Serbisë. Zgjidhja ...

Më shumë...

Serbia ndërmerr masa që kanë për qëllim spastrimin etnik të Kosovës Lindore

Kosova Lindore

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa ka tërhequr vërejtjen se Serbia ua ka fshirë adresat e përhershme shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Nga kjo dukuri më së shumti është goditur Medvegja ku janë pasivizuar adresat e më shumë se 2 mijë banorëve, të cilat ...

Më shumë...

Limaj: Përcaktuese për formimin  e qeverisë së ardhshme do të jetë Nisma Socialdemokrate

Limaj: Sot në 22 vjetorin e rënies e kujtojmë strategun e shquar nga celulat e para të UÇK-së, gjeneralin Ilir Konushevci

Gjatë takimeve me strukturuat e degëve të Nismës Socialdemokrate, kryetari i saj, Fatmir Limaj ka thënë se përcaktuese për formimin  e qeverisë së ardhshme do të jetë Nisma Socialdemokrate. Ai shtoi më tutje se Kosovës i duhet një qeveri e fortë, e cila do t’i adresojë temat e mëdha në ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë filloj me mbajtjen e diskutimeve publike për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022

Organizuar nga Drejtoria për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim dhe Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun e Komunës së Vitisë, ka filluar cikli i diskutimeve publike për planifikimin e buxhetit komunal për vitet 2020-2022. Diskutimi i parë është mbajtur në qytetin e Vitisë ku banorët e qytetit nga afër janë ...

Më shumë...

Fluturimet nga ANP “Adem Jashari” do të realizohen sipas planifikimeve

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari" bënë të ditur se nesër do të realizohen disa fluturime

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinë (ANP) “Adem Jashari”, ka bërë me dije se të gjitha fluturimet e parapara për datat 19, 20 dhe 21 gusht do të realizohen me kohë, përkundër grevës së paralajmëruar të punëtorëve të këtij aeroporti. “Dëshirojmë t’i njoftojmë të gjithë udhëtarët që kanë planifikuar të udhëtojnë përmes ...

Më shumë...