KEK
Fillimi / Jeton Syla (faqe 30)

Jeton Syla

Kuvendi në Skenderaj mbajti mbledhjen e radhës

Kuvendi Komunal në Skenderaj ka mbajtur seancën e rregullt, në të cilën janë diskutuar këto pika të rendit të ditës. – Propozim – vendimi për ndarje të mjeteve financiare nga kategoria e subvencioneve të Drejtorisë për Kulturë, Rini e Sport, për botim të librit “Drenica në fokusin e historisë”, – ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Masakra në lagjen e trimave është edhe një dëshmi dhe arsye se Tribunali për Krimet serbe në Kosovë është i domosdoshëm

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi në nderim të 27 martirëve të Lagjes së Trimave (Tusus), ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora lulesh pranë Lapidarit të martireve dhe varrezave të  martirëve në këtë lagje. Në pafuqi të përballjes me ushtarët e UÇK-së forcat serbe në këtë lagje ...

Më shumë...

Raporti i punës para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal

Raporti i punës para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale, raportoi para Komisionit për punën gjatë vitit 2018. Në fjalën hyrëse Kryesues i Bordit të KPMM-së, Z. Musa Shabani njoftoi të pranishmit për përmbajtjen e Raportit të punës së KPMM-së gjatë vitit 2018 të përpiluar mbi bazën e formatit për raportimin e Agjencive ...

Më shumë...

KF “UV Malisheva” edhe zyrtarisht e mori kupën e Kampionit nga FFK-ja

Në stadiumin e qytetit, KF “UV Malisheva”, edhe zyrtarisht e ka pranuar kupën e kampionit, në Ligën e Dytë, Grupi A, dhe me këtë është zyrtarizuar kalimi në Ligën e Parë të Kosovës në Futboll. Kupën dhe medaljet, lojtarëve dhe stafit të klubit, ja kanë dorëzuar zyrtarët e Federatës së ...

Më shumë...

Reagim i Sekretarit të Ministrisë së Bujqësisë, Kapllan Halimi ndaj shkrimit të Kohës Ditore “Zv.ministri Krasniqi raporton në Polici se është kërcënuar nga sekretari Halimi”

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kapllan Halimi reagon ndaj shkrimit të gazetës “Koha Ditore”, me titullin  “Zv.ministri Krasniqi raporton në Polici se është kërcënuar nga sekretari Halimi”, të botuar sot, datë 15 maj 2019, në të cilin shkrimi ka pasaktësi dhe të pavërteta, duke ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Iniciativën për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës

Në marrëveshjen e nënshkruar nga kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti dhe Zenel Bunjaku drejtor ekzekutiv i Iniciativës për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës (IADK), pajtohen të rregullojnë një bashkëpunim të afërt me qëllim të ruajtjes së vazhdimësisë së projekteve bujqësore të realizuara nga “IADK”-ja në Komunën e Vitisë. ...

Më shumë...

AQH ka dhënë 32 mijë euro donacion në mjete pune, për shëndetësinë në Malishevë

Organizata zvicerane që merret me sektorin e shëndetësisë AQH, ka dhuruar një donacion në mjete pune për shëndetësinë në Komunën e Malishevës, në vlerë prej 32 mijë euro, përkatësisht ka dhënë tetë pako në mjete për gjashtë Qendra të Mjekësisë Familjare dhe dy pako për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare ...

Më shumë...

Nga e marta paralajmërohet përkeqësim i motit dhe pritet të ketë vërshime

Sipas paralajmërimeve që ka bërë Sektori i Hidrologjisë i Institutit Hidrometeorologjik, nga nesër (e martë 14.05.2019) mund të ndodh të ketë vërshime apo përmbytje në Kosovë, për shkak të të reshurave të mëdha që pritet të ketë në vendin tonë në ditët në vijim, përfshi edhe territorin e Komunës së ...

Më shumë...

Shenjëzohen rrugët në Berishë si dhe rrugët e parkingjet në qytet

Drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike në Komunën e Malishevës, Milazim Morina, ka bërë të ditur se është duke vazhduar realizimi i projektit për shenjëzimin e rrugëve dhe parkingjeve. Këto ditë ka përfunduar edhe vendosja e vijave në të bardha në fshatin Berishë, pasi ka qenë e domosdoshme për shkak ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë radhitët ndër komunat më të mira në Kosovë në Indeksin e Konkurrueshmerisë

Komuna e Vitisë, ka arritur të radhitet ndër tri komunat me performancën më të mirë në nivel vendi në Indeksin e Konkurrueshmërisë së Komunave (IKK) 2019. Ky indeks është krijuar për të matur performancën e qeverisë lokale drejt krijimit të një mjedisi të shëndosh afarist. Kjo gjë u bë me ...

Më shumë...

Haradinaj: Do të varrosen keq politikisht ata që shkojnë drejt rrugës së kufijve

Ramush Haradinaj

Pas mbledhjes së rregullt të Qeverisë së Kosovës, kryeministri Haradinaj dha  një konferencë për media. I pyetur për deklaratën e ministrit të jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili ka thënë që kufiri mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të jetë lumi Ibër, kryeministri u shpre: “Ideja e Vuciqit, e Daçiqit, ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori Safet Rexhepi

Në përvjetorin e rënies së dëshmorit Safet Rexhepi, udhëheqës komunal, në krye me Kryetarin Sokol Haliti, përfaqësues të OVL- UÇK-së, familjeve të dëshmorëve e qytetarë të tjerë, bënë homazhe në varrin e këtij dëshmori, në varrezat e dëshmorëve në Viti. Ndërkaq sot në fshatin Zhiti do të mbahet edhe dita ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë dhe GIZ nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi për menaxhim të mbeturinave

U nënshkrua marrëveshje mirëkuptimi në mes të kryetarit të komunës së Vitisë Sokol Haliti dhe përfaqësuesve të Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar GIZ. Qëllimi i kësaj marrëveshjeje është që të sigurohet bashkëpunimi i dakorduar dhe i ngushtë midis palëve nënshkruese. Kjo marrëveshje parasheh bashkëpunim në fushat e planifikimit të menaxhimit ...

Më shumë...

Me aktivitete të shumta u shënua Dita e Dëshmorëve të Komunës së Vitisë

Aktivitetet për nder të 5 Majit- Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Vitisë, kanë filluar me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Viti. Dëshmorët e kësaj komune u përkujtuan dhe nderuan nga përfaqësuesit e Institucioneve Komunale të Vitisë, policisë së Kosovës, partive politike, organizata të dala nga lufta e UÇK-së, ...

Më shumë...

Kryeshefi i Telekomit paralajmëron daljen e 2 mijë e 500 punëtorëve në rrugë

Punëtorët e Telekomit të Kosovës kanë mbetur pa paga pasi zyrtarëve të kësaj ndërmarrjeje i janë bllokuar llogaritë bankare

Kryeshefi i Telekomit, Bedri Istrefi, ka thënë se nëse nuk bëhet shpejt një zgjidhje për të mos lejuar shkatërrimin e Telekomit, atëherë, do t’ju prijë 2500 punëtorëve për të kërkuar të drejta në rrugë. Për të mos ndodhur ky skenar, ai u ka bërë thirrje zyrtarëve të Qeverisë të përfshihen ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti uron besimtarët mysliman fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Sokol Haliti

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka uruar sot të gjithë besimtarët mysliman fillimin e muajit të shenjët të Ramazanit. Në këtë urim Kryetari Haliti ndër tjerash ka thënë: “ Shumë të respektuar besimtarë, në prag të fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit kam nderin që sot të ...

Më shumë...