Jeton Syla

Iliriana Koleka: E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet Zog?

E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet? S’është një shkrim pa kuptim, po ta shihni me vëmendje çfarë thotë: VENDOS I. QEMALI I. BULETIN B. CURRIN Ndërsa në dy faqet e tjera thotë: SPIUN I SERBIT dhe POSHT TRADHËTARI Është për t’i kushtuar një vepër arti, apo për të shkruar …

Më shumë...

Reagim kundër zërave shpifës kinse për tërheqjen e investimit në stadiumin e Gjakovës

Kujtim Gashi: Vetëvendosje e ka kërkuar të bëjë koalicion më PDK-në pas rënies së qeverisë por ne e kemi refuzuar

MKRS bën me dije për opinionin, me theks atë të Gjakovës, se projekti për ndërtimin e stadiumit të Qytetit në Gjakovë është në fazën e hapjes së procedurave dhe se së shpejti aty do të fillojnë punimet për renovimin e këtij stadiumi, duke bërë që Gjakova ta ketë stadiumin e …

Më shumë...

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Dega në Prizren njofton se sonte në ora 20:30, në aeroportin e Prishtinës Adem Jashari, në Prishtinë, kthehet nga Haga, kryetari i kësaj dege Lulzim Kabashi. Kabashi ka udhëtuar për në Hagë me datë 24 shtator, ku është ftuar në cilësinë e dëshmitarit, sepse ai …

Më shumë...

Avokati i Popullit paditë KQZ-në për diskriminimin gjinor në listat e deputetëve

KQZ ende nuk ka pranuar asnjë aplikim nga partitë politike për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit

Avokati i Popullit i ka parashtruar Gjykatës Themelore në Prishtinë, padi me kërkesë për masë të përkohshme përkitazi me shkeljen nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të së drejtës për trajtim të barabartë të grave në të drejtat zgjedhore dhe të pjesëmarrjes. Avokati thotë se KQZ-ja, sipas mandatit që …

Më shumë...

Ambasada amerikane bën thirrje të raportohen parregullsitë gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit

Ambasada e Amerikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve të raportojnë tek autoritetet kompetente nëse shohin ndonjë rast të shkeljeve të ligjit gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit. “Zgjedhjet e lira dhe të ndershme varen nga individët, si dhe nga organizata. Monitorimi i zgjedhjeve ndihmon …

Më shumë...

Miratohet buxheti i Prishtinës për vitin 2020

Kuvendi i komunës së Prishtinës, miraton rezolutën e përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar buxhetin për vitin 2020. Buxheti prej 91 milionë eurove kaloi me 35 vota për, një abstenim dhe asnjë kundër. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka falënderuar asamblistët për diskutimet që i quajti konstruktive. “Me 35 vota për, një abstenim, dhe asnjë kundër …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për të votuar personat me nevoja të veçanta

KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për t’i ndihmuar persona me nevoja të veçanta të votojnë në zgjedhjet e 6 tetorit 2019. Regjistrimi i personave me nevoja të veçanta për votim do të bëhet përmes ekipeve mobile duke filluar nga data 25 shtator deri më 1 tetor 2019. KQZ-ja është …

Më shumë...

Ata që flasin për luftën kundër korrupsionit, duhet të kenë vepra kundër tij, porosisin Kosnett e Abbott

Philip Kosnet

Philip Kosnett, ambasadori i SHBA-ve, ka dërguar mesazh për fushatën që deri më tani janë duke mbajtur partitë politike në vend. Ai ka thënë se nuk duhet të harrohet edhe rëndësia e paqes, drejtësisë dhe prosperitetit.  “Përderisa fushata po vazhdon, mos e harroni rëndësinë e paqes, drejtësisë, dhe prosperitetit për …

Më shumë...

Agjencia e Metrologjisë e Kosovës në prag të anëtarësimit në BIMP

  Drejtori i Agjencisë së Metrologjisë së Kosovës (AMK), Ferki Fejza, ka zhvilluar një takim me drejtorin e Zyrës Ndërkombëtarë të Peshave dhe Masave (BIPM) Martin Milton dhe sekretarin e  Komiteti Ndërkombëtar për Pesha dhe Masa (CIPM), Takashi Usuda në Francë. Fejza ka bërë të ditur se Republika e Kosovës …

Më shumë...

Fillon ekzekutimi i subvencioneve në vlerë prej rreth 11.9 milionë euro

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, pas kontrollës administrative dhe kontrollave në terren ka përgatitur listat për pagesë të fermerëve përfitues në kuadër të Programit për Pagesa Direkte për vitin 2019. Deri më tani janë proceduar listat për …

Më shumë...

Gjenerata 2023 e rekrutëve të rinj të FSK-së dhanë betimin solemn

Gjenerata 2023 e rekrutëve të rinj të FSK-së dhanë betimin solemn

Në repartet e kazermës ,, Adem Jashari’’ të Shtabit të Përgjithshëm të Forcës së Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, sot u zhvillua ceremonia e betimit e rekrutëve të rinj, gjenerata 2023, të cilët filluan vitin akademik 2019/20 në Qendrën për Studime Universitare të Akademisë së Mbrojtjes. Në ceremoni ishin të …

Më shumë...

Policia e Kosovës me plan operativ për zgjedhjet e 6 tetorit

Policia e Kosovës me plan operativ për zgjedhjet e 6 tetorit

Policia e Kosovës do të angazhojë një numër të mjaftueshëm të zyrtarëve policorë dhe ka marrë masa shtesë duke caktuar edhe koordinatorë të policisë me KQZ-në dhe institucionet tjera të angazhuara në procesin zgjedhor të 6 tetorit. Gjatë një takimi sot në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës, drejtori …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Shtatori i dhimbjeve dhe i triumfit

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Me 22 shtator 1998 Serbia kishte mërsyer të i likuidoi të pa mposhturit e UÇK-së, Ndër më kryesoret dhe më të rrezikshmit kundër forcave serbo jugosllave ishin Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi Lladrovci, të cilët me brigadën e tyre ju kishin ofruar jo pak edhe Prishtinës e në prag të Kastriotit. …

Më shumë...

Reçica: Familjareve të dëshmorëve u është bërë padrejtësi

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenjes Sociale, Skënder Reçica nëpërmjet profilit të tij në facebook është shprehur se familjarëve të dëshmorëve deri më tani u është shkaktuar padrejtësi, duke ju refuzuar e drejta për përfitim të pensionit familjar të dëshmorit, krahas pensionit kontributiv. “Përgjatë këtyre dy viteve si ministër …

Më shumë...

Institucionet komunale të Vitisë shprehin ngushëllime ambasadës dhe popullit amerikan në 18 vjetorin e sulmeve terroriste mbi SHBA-të

Në 18 vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001 mbi Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, në këtë përvjetor ka shprehur ngushëllime Ambasadës amerikane dhe popullit amerikan. “Në 18-vjetorin e kësaj ngjarje, komuna e Vitisë por edhe …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Lëvizjet atdhetare gjatë ekzistimit të tyre qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Lëvizjet atdhetare kombëtare gjatë gjithë ekzistimit të tyre qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi. Si njiheshin, si e quanin veten ato dhe si armiqtë na quanin e na jepnin epitete të ndryshme. Organizata Besëlidhja-Besa- e Udhëhequr nga Gjon Sereçi, Kadri Beba, Ibrahim Lutfiu e krerë të tjerë që ma vonë do …

Më shumë...