KEK
Fillimi / Jeton Syla

Jeton Syla

Ndikimi i pandemisë përgjysmoi numrin e udhëtarëve dhe të fluturimeve në ANP “Adem Jashari”

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, (LKIA), ka përmbyllur vitin 2020 duke iu shërbyer 1,102,016 udhëtarëve apo 1,267,751 udhëtarë më pak se sa në vitin paraprak ku numri total i udhëtarëve ishte 2,369,767. Sa i përket numrit të fluturime janë realizuar 8,472 fluturime apo 8,878 fluturime më pak se sa ...

Më shumë...

Njoftim nga ANP “Adem Jashari”

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” – Limak Kosovo, njofton të gjithë qytetarët të cilët kanë udhëtuar përmes këtij aeroporti se nëse kanë humbur valixhet e tyre dhe akoma kanë raportin nga zyra e “Lost and Found{ apo dokumente tjera që dëshmojnë një gjë të tillë, të lajmërohen në aeroport ...

Më shumë...

Njoftim nga ANP “Adem Jashari”

Njoftim Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” -Limak Kosovo, njofton të gjithë qytetarët të cilët kanë udhëtuar përmes këtij aeroporti se nëse kanë humbur valixhet e tyre dhe akoma kanë raportin nga zyra e ‘Lost and Found’ apo dokumente tjera që dëshmojnë një gjë të tillë, të lajmërohen në aeroport ...

Më shumë...

KEK-u dhe Komuna e Obiliqit bashkëpunojnë për përmirësimin e ambientit

Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit nënshkruan memorandum bashkëpunimi, i cili parasheh ndërtimin e brezit të gjelbër përreth Termocentralit Kosova A. Ky memorandum përfshinë segmentin që shtrihet pranë rrugës rajonale që lidh Prishtinën me Obiliqin, nga rreth rrotullimi në hyrje të kësaj komune e deri te hyrja 03 ...

Më shumë...

Piraj: Mosmiratimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, dështim i madh i Qeverisë dhe Kuvendit

Pronari i kompanisë vendore “Meka” dhe njohës i çështjeve ekonomike, Burim Piraj, ka thënë se biznesi i tij dhe bizneset në përgjithësi janë duke u ballafaquar me sfida të shumta në këtë kohë pandemie. Piraj në intervistë për Gazetën Scanner, ka thënë se bizneset nuk kanë kapacitete për t’u ballafaquar ...

Më shumë...

Faik Krasniqi: Zëdhënësi i përjetshëm i luftës

Faik Krasniqi

Lufta po shtrihej gjithandej Kosovës dhe tanimë ishte e njohur, si për opinionin vendor, ashtu edhe për atë ndërkombëtar, se qindra-mijëra djemve e vajzave, burrave e grave, u kishte sosur durimi dhe kishin kapur armët, për t’ia kthyer ato armikut. Po afrohej mesi i vitit 1998 dhe pavarësisht figurave të ...

Më shumë...

MPJD: S’mund të ketë normalizim të marrëdhënieve derisa Serbia vazhdon t’i fsheh kriminelët e luftës

MPJD e fton Agjencinë Kosovare për Inteligjencë që të vlerësojë sigurinë fizike të informacioneve

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shprehur shqetësimin për arratisjen nga drejtësia të të dënuarit për masakrën e Tërnjes në Kosovë, Rajko Kozllina, për të cilin mediet raportojnë se është larguar nga Serbia për ta shmangur vuajtjen e dënimit. “Republika e Kosovës ngreh këtë shqetësim dhe kërkon nga ...

Më shumë...

IKSHPK: Sot është regjistruar shifra më e lart e të infektuarve me koronavirus

Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se sot është regjistruar shifra më e lart e të infektuarve me koronavirus. Nga 1 mijë e 750 raste të analizuara, pozitiv kanë dal 514 persona. Ndërkohë që janë raportuar tri viktima duke bërë që numri i tyre të arrij në 681. Sipas ...

Më shumë...

Bordi i Përkohshëm i KEK-ut aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

Bordi i Përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. i kryesuar nga Musa Misini me drejtorët Petrit Ibraj, Fadil Hoxha, Fatime Grajqevci dhe U.D. KE, Luigj Imeri te premten ka mbajtur mbledhjen e rregullt me ç’rast ka shqyrtuar dy dokumentet kryesore strategjike të Korporatës. Në këtë takim, konform rendit të ditës, ...

Më shumë...

Bordi i Përkohshëm mbanë takimin e parë zyrtarë në KEK

Bordi i Përkohshëm i drejtorëve të KEK sh.a. i kryesuar nga z. Musa Misini me drejtorët z. Petrit Ibraj, z. Fadil Hoxha dhe znj. Fatime Grajqevci, ka mbajtur mbledhjen e parë zyrtare me ç’rast janë njoftuar nga u.d. Kryshefi Ekzekutiv z. Luigj Imeri për objektivat dhe sfidat e Korporatës. Në ...

Më shumë...

KEK nxjerrë nga operimi njësinë B-2

Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) njofton opinionin publik se në KEK nuk ka asgjë shqetësuese dhe nuk po ndodhë asgjë e jashtëzakonshme. Në fakt, KEK-u ka pasur një problem teknik në vetëm një njësi e cila pritet të zgjidhet shumë shpejt. Në këtë drejtim ju njoftojmë se në mëngjesin e ...

Më shumë...

Delegacioni i lartë amerikan nga Departamenti i Energjisë viziton KEK-un

Një delegacion i lartë nga Departamenti Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vizitoi Korporatën Energjetike të Kosovës. Delegacioni 15 anëtarësh i udhëhequr  nga z. Matthew Zais, Zëvendës Ndihmës i Sekretarit Kryesor të Departamentit të Energjisë, është pritur dhe shoqëruar nga z. Luigj Imeri, u.d. Kryeshefit Ekzekutiv se bashku me ...

Më shumë...

Aeroportit Ndёrkombёtar tё Prishtinёs i shtohet edhe njё destinacion i ri

Nga data 16 Dhjetor 2020, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” lidhet edhe me qytetin gjerman Karlsruhe/Baden-Baden me kompaninё ajrore “Wizz Air” e cila ёshtё kompani low cost. Pas linjave tё suksesshme nё aeroportin e Prishtinёs si Londra, Dortmundi, Bazeli, Milano, Memingeni, Viena dhe Budapesti, tani mё kanё dalё nё ...

Më shumë...

KEK-u dhe Termokosi angazhohen për furnizim cilësor me ngrohje të kryeqytetit

Falë angazhimit të KEK-ut dhe Termokosit, banorët e kyçur në rrjetin e ngrohëtores së kryeqytetit nuk do të kenë probleme me ngrohje nëpër shtëpitë e tyre. Të mërkurën, ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri nënshkroi aneks kontratë me Kryeshefin Ekzekutiv të Termokos-it, Arsim Fetahu me qëllim ...

Më shumë...

Kompania Ajrore “Air Mediterranean” stacionon dy aeroplanë Airbus 321, nё ANP “Adem Jashari”

Kompania Ajrore “Air Mediterranean”, tashmё ka bёrё stacionimin e dy aeroplanёve Airbus 321 nё Aeroportin Ndёrkombёtarё tё Prishtinёs  “Adem Jashari” (LKIA), me njё kapacitet prej 220 ulёsesh. Qё nga vikendi i kaluar kjo kompani ka destinacion nisjeje Prishtinёn, pёr tё fluturuar nё aeroportet evropiane siç janё: Dusseldorf, Stuttgart, Munich, Mulhouse, Malmo dhe ...

Më shumë...

British Airways zgjeron sherbimet ajrore për në Prishtinë

Pas testimit të linjës ajrore London Heathrow – Prishtinë, e cila rezultoi shumë e sukseshme, tani British Airways konfirmon planet fillestare per vitin 2021. British Airways, i konfirmon Aeroportit Ndërkombetar të Prishtinës “Adem Jashari (LKIA) planet fillestare për vitin e ardhshëm. Me këtë rast kjo kompani e madhe ajrore planifikon ...

Më shumë...