Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Jeton Syla (faqe 3)

Jeton Syla

Qendra Kulturore “ANAMORAVA” morri tri çmime në Festivalin tradicional “Tingujt e Vendlindjes” në Stagovë të Kaçanikut

Qendra Kulturore “ANAMORAVA”, është prezantuar me program të pasur dhe repertoar shumë të pëlqyer nga publiku në Festivalin tradicional ,,Tingujt e Vendlindjes” që u mbajt në Stagovë të Kaçanikut. Pas shumë performancave në festivale ,koncerte e evente të ndryshme mbrenda dhe jashtë me karakter kombëtar e ndërkombëtar ,ky ansambël arriti ...

Më shumë...

Për vizitën e Grenell-it në Prishtinë e Beograd deklarohet ambasada e SHBA-së

I dërguari i kryetarit amerikan në bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell, mirëpret nismën për “Shengenin ballkanik”

Lidhur me takimet fillestare të të dërguarit special presidencial për negociatat e paqes mes Serbisë dhe Kosovës, ambasadorit Richard Grenell, në Prishtinë dhe në Beograd, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka lëshuar një deklaratë . “Në vizitën e tij të parë zyrtare Kosovës dhe Serbisë me ...

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndajnë 5 milionë dollarë për programin e shkatërrimit të armëve konvencionale në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndajnë 5 milionë dollarë për programin e shkatërrimit të armëve konvencionale në Kosovë

Shtetet e Bashkuara zotuan sot edhe pesë milionë dollarë për pastrimin e mbetjeve të municioneve kasetore dhe të mbetjeve të tjera shpërthyese të luftës (ERW) në Kosovë. I paraparë të zbatohet brenda katër vjetëve (2020-2023), ky program pritet t’ia kthejë popullit të Kosovës së paku 4,298,442 metra katrorë tokë të ...

Më shumë...

Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Ministri i Brendshëm, Davor Bozinoviç, rikonfirmoi qëndrimin dhe premtoi forcim të ndihmës pas një takimi me homologun shqiptar Sandër Lleshaj, në qytetin e Zarës, urën më simbolike të lidhjes mes dy vendeve. Ministri kroat theksoi punën e bërë në luftën ndaj migrimit të paligjshëm dhe rritjen e sigurisë së kufinjve, ...

Më shumë...

Iliriana Koleka: E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet Zog?

E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet? S’është një shkrim pa kuptim, po ta shihni me vëmendje çfarë thotë: VENDOS I. QEMALI I. BULETIN B. CURRIN Ndërsa në dy faqet e tjera thotë: SPIUN I SERBIT dhe POSHT TRADHËTARI Është për t’i kushtuar një vepër arti, apo për të shkruar ...

Më shumë...

Reagim kundër zërave shpifës kinse për tërheqjen e investimit në stadiumin e Gjakovës

MKRS bën me dije për opinionin, me theks atë të Gjakovës, se projekti për ndërtimin e stadiumit të Qytetit në Gjakovë është në fazën e hapjes së procedurave dhe se së shpejti aty do të fillojnë punimet për renovimin e këtij stadiumi, duke bërë që Gjakova ta ketë stadiumin e ...

Më shumë...

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Dega në Prizren njofton se sonte në ora 20:30, në aeroportin e Prishtinës Adem Jashari, në Prishtinë, kthehet nga Haga, kryetari i kësaj dege Lulzim Kabashi. Kabashi ka udhëtuar për në Hagë me datë 24 shtator, ku është ftuar në cilësinë e dëshmitarit, sepse ai ...

Më shumë...

Avokati i Popullit paditë KQZ-në për diskriminimin gjinor në listat e deputetëve

Avokati i Popullit paditë KQZ-në për diskriminimin gjinor në listat e deputetëve

Avokati i Popullit i ka parashtruar Gjykatës Themelore në Prishtinë, padi me kërkesë për masë të përkohshme përkitazi me shkeljen nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të së drejtës për trajtim të barabartë të grave në të drejtat zgjedhore dhe të pjesëmarrjes. Avokati thotë se KQZ-ja, sipas mandatit që ...

Më shumë...

Ambasada amerikane bën thirrje të raportohen parregullsitë gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit

Ambasada e Amerikës në Prishtinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve të raportojnë tek autoritetet kompetente nëse shohin ndonjë rast të shkeljeve të ligjit gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit. “Zgjedhjet e lira dhe të ndershme varen nga individët, si dhe nga organizata. Monitorimi i zgjedhjeve ndihmon ...

Më shumë...

Miratohet buxheti i Prishtinës për vitin 2020

Kuvendi i komunës së Prishtinës, miraton rezolutën e përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar buxhetin për vitin 2020. Buxheti prej 91 milionë eurove kaloi me 35 vota për, një abstenim dhe asnjë kundër. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka falënderuar asamblistët për diskutimet që i quajti konstruktive. “Me 35 vota për, një abstenim, dhe asnjë kundër ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për të votuar personat me nevoja të veçanta

KQZ në pritje të konfirmimit të Gjykatës Supreme për fillimin e rinumërimit të 1. 472 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për t’i ndihmuar persona me nevoja të veçanta të votojnë në zgjedhjet e 6 tetorit 2019. Regjistrimi i personave me nevoja të veçanta për votim do të bëhet përmes ekipeve mobile duke filluar nga data 25 shtator deri më 1 tetor 2019. KQZ-ja është ...

Më shumë...

Ata që flasin për luftën kundër korrupsionit, duhet të kenë vepra kundër tij, porosisin Kosnett e Abbott

Philip Kosnet

Philip Kosnett, ambasadori i SHBA-ve, ka dërguar mesazh për fushatën që deri më tani janë duke mbajtur partitë politike në vend. Ai ka thënë se nuk duhet të harrohet edhe rëndësia e paqes, drejtësisë dhe prosperitetit.  “Përderisa fushata po vazhdon, mos e harroni rëndësinë e paqes, drejtësisë, dhe prosperitetit për ...

Më shumë...

Agjencia e Metrologjisë e Kosovës në prag të anëtarësimit në BIMP

  Drejtori i Agjencisë së Metrologjisë së Kosovës (AMK), Ferki Fejza, ka zhvilluar një takim me drejtorin e Zyrës Ndërkombëtarë të Peshave dhe Masave (BIPM) Martin Milton dhe sekretarin e  Komiteti Ndërkombëtar për Pesha dhe Masa (CIPM), Takashi Usuda në Francë. Fejza ka bërë të ditur se Republika e Kosovës ...

Më shumë...

Fillon ekzekutimi i subvencioneve në vlerë prej rreth 11.9 milionë euro

Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, e cila funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, pas kontrollës administrative dhe kontrollave në terren ka përgatitur listat për pagesë të fermerëve përfitues në kuadër të Programit për Pagesa Direkte për vitin 2019. Deri më tani janë proceduar listat për ...

Më shumë...

Gjenerata 2023 e rekrutëve të rinj të FSK-së dhanë betimin solemn

Gjenerata 2023 e rekrutëve të rinj të FSK-së dhanë betimin solemn

Në repartet e kazermës ,, Adem Jashari’’ të Shtabit të Përgjithshëm të Forcës së Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, sot u zhvillua ceremonia e betimit e rekrutëve të rinj, gjenerata 2023, të cilët filluan vitin akademik 2019/20 në Qendrën për Studime Universitare të Akademisë së Mbrojtjes. Në ceremoni ishin të ...

Më shumë...

Policia e Kosovës me plan operativ për zgjedhjet e 6 tetorit

Policia e Kosovës me plan operativ për zgjedhjet e 6 tetorit

Policia e Kosovës do të angazhojë një numër të mjaftueshëm të zyrtarëve policorë dhe ka marrë masa shtesë duke caktuar edhe koordinatorë të policisë me KQZ-në dhe institucionet tjera të angazhuara në procesin zgjedhor të 6 tetorit. Gjatë një takimi sot në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës, drejtori ...

Më shumë...