Jeton Syla

Pas një sëmundjeje të shkurtër në moshën 79 vjeqare ka ndërruar jetë Zymer Sylë Nikçi veteran i UÇK-së

Pas një sëmundjeje të shkurtër në moshën 79 vjeçare ka ndërruar jetë, Zymer Sylë Nikçi veteran i UÇK-së, ushtari i ushtrisë çlirimtare të Kosoves, Brigada 136 Rugova, vëllai i Dëshmorit, Brahim Sylë Nikqi. Funerali me trupin e pajte niset nga shtëpia në orën 15: 00, nga rruga Jeton Dedushaj numer …

Më shumë...

Bashkim Morina, Kryetar i Ri i Shoqatës Çamëria Kosovë

Me prezencën e shumë anëtarëve të Shoqatës Çamëria Kosovë, të shtunën (04.06.2022) në ambientet e Hotelit Grand në Prishtinë u mbajt Kuvendi i III-të Zgjedhor i Shoqatës, në të cilën delegatët me vota unanime zgjodhën për Kryetar me mandat 4-vjeçar, z.Bashkim Morina. Të pranishëm ishin anëtarë të shoqatës nga diaspora, …

Më shumë...

Drejtori i BKS-së Sami Mazreku u prit nga drejtori i Byrosë të Serbisë

Drejtori Ekzekutiv i Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) z. Sami Mazreku është pritur në takim nga Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës së Siguruesve të Serbisë Dushko Jovanoviç dhe Drejtori i Byrosë së Kartonit të Gjelbër të kësaj shoqate, Misho Jankoviç.   Gjatë takimit Mazreku i njoftoi ata lidhur me aktivitetet …

Më shumë...

Rritet për 75 për qind përkrahja për përgatitjen e sportistëve për Lojërat Mesdhetare Oran 2022

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) është duke u përgatitur për Lojërat Mesdhetare Oran 2022, të cilat prej 25 qershor deri më 6 korrik 2022 mbahen në Oran të Algjerisë. KOK do të përfaqësohet me rreth 40 sportistë, nga të cilët synon të kthehet me sa më shumë medalje. Për të …

Më shumë...

BE-ja, vazhdon të kërkojë nga vendet e rajonit të kenë bashkëpunim me Mekanizmin Ndërkombëtar për Gjykatat Penale

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

BE-ja, vazhdon të kërkojë nga vendet e rajonit që të kenë bashkëpunim të plotë me Mekanizmin Ndërkombëtar për Gjykatat Penale, që ka marrë përsipër çështjet e papërfunduara nga Tribunali i Hagës për krimet e luftës në territorin e ish-Jugosllavisë. Blloku evropian kërkon nga gjykatat vendore që të punojnë në dënimin …

Më shumë...

Scholz e Macron kërkojnë nga Putini armëpushim e tërheqje të trupave nga Ukraina

Sot, udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës zhvilluan një telefonatë me Vladimir Putinin në të cilën ata i kërkuan presidentit rus që të binte dakord për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe të tërhiqte trupat ruse nga vendi, thanë zyrtarët gjermanë, raporton CNN. Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, …

Më shumë...

Putin: Rusia është e gatshme të diskutojë të gjitha mënyrat për të eksoprtuar grurin nga portet e Detit të Zi

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë Vlladimir Putin gjatë një bisede me presidentin francez Macron dhe kancelarin gjerman Scholz është shprehur se Rusia është e gatshme të diskutoj të gjitha mënyrat për të eksoprtuar grurin nga portet e Detit të Zi. Putin gjithashtu informoi të dy liderët se Rusia ishte e gatshme të …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani

Bujar Nishani

Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani prej më shumë se një muaji u transferua nga spitali “Shefqet Ndroqi” në një spital në Gjermani për një trajtim më të specializuar, por sipas mjekëve atje ish-Presidenti ra në gjendje kome dhe fatkeqësisht ishte në një gjendje shëndetësore të pakthyeshme. Mjekët i …

Më shumë...

Gjatë një viti qeverisjeje, Albin Kurti nuk ka realizuar investime strategjike, vlerësojnë deputetët e partive opozitare

Kryeministri Kurti

Gjatë një viti qeverisjeje Kurti nuk ka realizuar investime strategjike, vlerësojnë deputetet opozitar, madje ata thonë se po mungojnë edhe investitorët e rëndësishëm që do të siguronin zhvillim të qëndrueshëm. Deputeti aktual i LDK, Driton Selmanaj tha se Qeveria nuk ka as plan për t’i tërhequr investitorët e jashtëm në …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Biseduam për nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, në sektorin e turizmit

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, zonja Mirela Kumbaro ka vizituar kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqin. Lidhur me këtë vizitë Krasniqi ka shkruar: Prita në takim Ministren e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, miken time Mirela Kumbaro. Mes tjerash, biseduam për nevojën e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe …

Më shumë...

Kosova pritet të refuzojë çfarëdo ftese për takimin e radhës të Ballkanit të Hapur

Me 7 qershor pritet të mbahet takimi i radhës i liderëve rajonal të Ballkanit të Hapur në Ohër të Maqedonisë së Veriut, por Kosova pritet të refuzojë çfardo ftese per këtë takim. LVV mbetet e palëkundur kundër Ballkanit të Hapur. Deputeti Arbër Rexhaj, thotë se Ballkani i Hapur nuk i …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit! Avdullah Gucati ishte ushtar i UÇK-së në brigadën 138 Agim Ramadani, njëherit babi i invalidit të UÇK-së Hysni Gucati, i cila para disa ditësh nga trupi gjykues i Gjykatës Speciale në Hagë është dënuar me katër vjet e gjysmë burg. Hysni …

Më shumë...

8.2 mln €, vlera e promovimit që i është bërë Kosovës, sipas raportit të monitorimit të mediave vendore dhe ndërkombëtare për LO Tokio 2020

Komiteti Olimpik i Kosovës ka bërë monitorimin e mediave vendore dhe ndërkombëtare të shkruara dhe elektronike, përfshirë këtu rrjetet sociale, për raportimin e tyre për ekipin olimpik të Kosovës gjatë Lojërave Olimpike Tokio 2020. Monitorimi, i bërë në shumë gjuhë të huaja, u realizua nga agjencia e komunikimit Republika, ndërsa …

Më shumë...

Rekord i ri, 1 milion udhëtarë në ANP “Adem Jashari”

Aeroporti i Prishtinës tani më njihet si njëri ndër aeroportet e para në Evropë që menjëherë pas pandemisë ka arritur dhe tejkaluar shifrat e numrit të udhëtarëve që ishin në vitin 2019, para pandemisë. Të bindur drejt suksesit menaxhmenti i aeroportit ishte fokusuar në shërbime kualitative dhe në sjellje të …

Më shumë...

Annalena Baerbock mbështet Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Europës

Annalena Baerbock kryediplomate gjermane pas vizites së fundit në Ballkanin Perendimor është shprehur se “Vizita ime e fundit në vendet e Ballkanit Perëndimor më bëri të qartë se sa vendimtare është intensifikimi i bashkëpunimit tonë me këto shtete në këtë moment vendimtar. Kjo është arsyeja pse ne mbështesim dëshirën e …

Më shumë...

Subjektet opozitare janë shprehur kundër mundësisë që të bëhen pjesë ekipit negociator të Kosovës në bisedime

Dialogu Kosovë-Serbi, gjatë vitit të kaluar nuk solli kurrfarë rezultatesh konkrete

Subjektet opozitare janë pro arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, por janë shprehur kundër mundësisë që të bëhen pjesë e ekipit negociator të Kosovës në këto bisedime. Zyrtarët opozitar kanë deklaruar se kontributin e tyre do ta japin në Kuvendin e Kosovës.Me këtë rast nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, …

Më shumë...