Limak Kosovo
Fillimi / Jeton Syla (faqe 5)

Jeton Syla

Sadik Halitjaha: Ne kishim kuptuar shumë drejt qëllimin e Rusëve të futeshin në Rahovec veçmas në Hoqe të Madhe

Sadik Halitjaha: Kot e kanë kolaboracionistet sepse çlirimtaret do të dëshmojnë pafajësinë dhe kthehen ballë-hapur

Përballja me ruset gjatë luftës çlirimtare dhe ajo pas luftës për mos lejimin e tyre në Rahovec, ishte e pa shembull dhe më sublimja nga populli i Rahovecit dhe UÇK-ja e po sa dalë nga lufta. Ne kishim kuptuar shumë drejt qëllimin e Rusëve të futeshin në Rahovec veçmas në ...

Më shumë...

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar Nazmi Llapashtica-Lalia janë bërë homazhe

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar, të burgosurit politik dhe luftëtarit të lirisë, Nazmi Llapashtica-Lalia janë bërë homazhe pranë varrit të tij në Dyz të Besianes.. Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë përveç që kanë bërë homazhe pranë varrit të Nazmi Llapashticës, kanë organizuar ...

Më shumë...

Në Kullën e atdhetarit, Ahmet Delia, në Prekaz të Epërm të Skenderajt u mbajt manifestimi “Dita e Plisit”

Në Kullën e atdhetarit, Ahmet Delia në Prekaz të Skenderajt u mbajt manifestimi “Dita e Plisit”, faza e tretë përmbyllëse. Në këtë manifestim u lexuan kumtesa, u rrëfyen anekdota, u kënduan këngë folklorike, dhe u këmbyen fjalë përshëndetëse. Po ashtu, pas këtyre paraqitjeve, programi ka vazhduar në oborrin e Kullës, ...

Më shumë...

Janus Bugajski: Përparimi i Shqipërisë dhe i Maqedonisë u bllokua kryesisht për shkak të kundërshtimit të Francës

Bugajski: Strategjia e Shtëpisë së Bardhë do të funksionojë, nëse Grenell e bindë Serbinë të pranojë shtetësinë e Kosovës

Dështimi i Bashkimit Europian për të filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në samitin e tij të tetorit kontribuon në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, ka thënë analisti i njohur amerikan Janus Bugajski. Bllokimi i anëtarësimit do të dërgojë një mesazh braktisjeje pikërisht në një kohë kur ...

Më shumë...

Gjykata Supreme miratoi ankesën e Vetëvendosjes për numërimin e 4 mijë e 639 votave të ardhura me vonesë nga diaspora

LDK-ja PDK-ja dhe Nisma po kërkojnë nga PZAP-i që të rinumërojnë votat për shkak të parregullësive

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar të gjitha votat me kusht dhe ato të personave me nevoja të veçanta, në zgjedhjet nacionale të 6 tetorit. Në bazë të rezultateve zyrtare të KQZ-së, pas numërimit të votave me kusht dhe të personave me nevoja të veçanta, Lëvizja Vetëvendosje ka ...

Më shumë...

Bilall Sherifi, ka thënë se koalicioni Nisma-AKR-PD e ka kaluar pragun zgjedhor dhe do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm të Kosovës

Bilall Sherifi

Në bazë të votave të rregullta, atyre të diasporës dhe votave me kusht, Nisma ka arritur që të jetë pjesë e Kuvendit të Kosovës, kështu ka deklaruar Sekretari i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi. Ai në një konferencë për media tha se Nisma ka 5.017%. “Nisma Socialdemokrate ka arritur të grumbullojë ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike, përkujtohen Dëshmorët e Kombit, Naim Beka, Agim Matoshi dhe Avni Shehu

Mëngjesin e sotëm, qindra qytetarë marshuan drejt Varrezave të Dëshmorëve të Kombit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj, për të bërë homazhe në 20 vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu. Lumit të gjatë të qytetarëve, i printe i pari i Ferizajt, Agim ...

Më shumë...

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, Bajrush Shaip Xhemajli

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, dhe veterani i çështjes kombëtare Bajrush Shaip Xhemajli. Me këtë rast Shoqëria Lëvizja organizon homazhe me 27 tetor 2019 te varrezat e Kumanovës duke filluar në orën 11.00, ndërkaq në orën 14.00 bëhet zbulimi i pllakës në shtëpinë e ...

Më shumë...

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari, i burgosuri politik Nazmi Llapashtica-Lalia

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar,të burgosurit politik dhe luftëtarit të lirisë, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë organizojnë homazhe për atdhetarin Nazmi Llapashtica-Lalia. Homazhet mbahen në fshatin Dyz të Besianës, më 26 tetor 2019 duke filluar në orën 13.00. pas homazheve në shtëpinë  ...

Më shumë...

Sanije Rexha: Aleksandër Lumezi, besimi për ju është zero!

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi munduar për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Sanije Rexha luftëtarja e lirisë, bashkëshortja e Dëshmorit të Kombit Abedin Rexha “Sandokani”, ka reaguar lidhur me deklaratën kryeprokurorit të shtetit Aleksandër Lumezi, i cili ka shkruar se do të kërkojmë ndihmën e Amerikës për hetimin e rastit të Astrit Deharit. Ajo në llogarinë e saj në facebook ka shkruar: ...

Më shumë...

Akademi përkujtimore për dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu në 20 vjetorin e rënies

Në 20 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu. Të nderuar bashkëqytetarë, familjarë të Dëshmorëve të Kombit, Invalidë dhe Veteranë të UÇK-së, ftoheni të merrni pjesë në përvjetorin jubilar të rënies heroike të Dëshmorëve të Kombit, Naim Beka – Sokoli, Agim Matoshi dhe Avni Shehu. Më ...

Më shumë...

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Senati Amerikan

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve, Yll, Agron dhe Mehmet Bytyçi. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë, Eliot Engel, tha se kjo çështje ishte e rëndësishme për të, duke pasur parasysh lidhjet me komunitetin shqiptar dhe se ai e njeh personalisht familjen ...

Më shumë...

Përurohet libri” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi

Sot në bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë bëhet përurimi i librit me titull” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi. Përurimi i këtij libri bëhet sot 23 tetor 2019 duke filluar në orën 12:00.

Më shumë...

Smajl Latifi: Populli shqiptar i Kosovës ka përjetuar përndjekje e masakra për më shumë se një shekull nga shteti serb

Latifi

Populli shqiptar i Kosovës ka përjetuar përndjekje e masakra për më shumë se një shekull nga shteti serb. Përkundër kësaj ia ka dalë të mbijetojë e ta ruajë identitetin dhe të qëndrojë në trojet e veta stërgjyshore. Lufta e fundit (1998-99) ishte edhe një dëshmi për botën e civilizuar për ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi. Halili dhe familja e tij dhanë shumë për lirinë e vendit dhe ndërtimin e shtetit të Kosovës. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me 21.10.2019 në orën 15:30 ne Lagjen Canaj-Marec.

Më shumë...

Merkel, Makron e Johnson takohen me Erdoganin për të diskutuar për fushatën ushtarake turke ndaj kurdëve

Turqi - Siri

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, kryeministri i Britanisë, Boris Xhonson dhe presidenti i Francës, Emanuel Makron kanë ndërmarr nismë të përbashkët për t’u takuar me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Njoftohet se temë qendrore e këtij takimi do të jetë ofensiva e ushtrisë turke ndaj kurdëve. Në përfundim samitit ...

Më shumë...