MIT KS
Fillimi / Jeton Syla (faqe 6)

Jeton Syla

Vlera e borxhit të rrymës nga serbët e pjesës veriore të Kosovës brenda dy viteve ka arritur në 22 milion euro

BQK: Vlerat e aseteve pensionale arritën në 1.54 miliard euro

Vlera e borxhit të rrymës nga serbët e pjesës veriore të Kosovës brenda dy viteve ka arritur në 22 milion euro. Ndonëse në 2013 është arritur një marrëveshje për zgjidhjen e problemeve energjetike në pjesën veriore të Kosovës, kjo marrëveshje ende nuk është zbatuar. Duke treguar për problemet në vazhdimësi ...

Më shumë...

Petroviq: Kemi dëshmi se për Listën Serbe kanë “votuar” edhe të vdekurit

Duke folur për zgjedhjet e 6 tetorit, kryetari i partisë serbe të Kosovës ( SLS), Sllobodan Petroviq ka thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë as për së afërmi demokratike. Ai ka shtuar më tutje se në zgjedhjet e 6 tetorit, ka pasur deformime të mëdha të vullnetit të votuesve. “Në ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Asnjë anëtar i PDK-së nuk e ka përkrahur idenë e shkëmbimit të territoreve

Krasniqi: Nuk mund të kishte një fund tjetër një kryeminister që shumë shpejt i ka rrezikuar aleancat jetike të Kosovës

Ish-shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi thotë se asnjë anëtar i PDK-së, nuk e ka përkrahur idenë e shkëmbimit të territoreve.“Asnjë person në PDK nuk flet për shkëmbim. Madje jemi kundër saj”, thotë ai. Roli i PDK-së, në dialog do të jetë ai që ka qenë gjithmonë.“Presidenti është ...

Më shumë...

Hysen Gucati: Nga Gjykata Speciale janë lëshuar mbi 26 ftesa, kohëve të fundit

Hysni Gucati

Kryetari i OVL- së UÇK-së, Hysni Gucati, ka thënë se nga Gjykata Speciale janë lëshuar mbi 26 ftesa, për disa persona. Për momentin ftesat nuk janë bërë publike pasi Organizata e ruan privatësisë e tyre. “Ne presim edhe ditëve në vijim të kemi ftesa të reja. Ky muaj do të ...

Më shumë...

Gjykata Speciale i ka dërguar ftesë edhe ish eprorit të UÇK-së, Nuredin Ibishi – Leka

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka bërë të ditur se nga Gjykata Speciale ka marrë ftesë edhe Nuredin Ibishi – Leka. Gjatë kohës së luftë, Ibishi ishte epror në Zonën Operative të Llapit.Në reagimin e të tij, kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati, tha se Ibishi ashtu si ...

Më shumë...

Qendra Kulturore “ANAMORAVA” morri tri çmime në Festivalin tradicional “Tingujt e Vendlindjes” në Stagovë të Kaçanikut

Qendra Kulturore “ANAMORAVA”, është prezantuar me program të pasur dhe repertoar shumë të pëlqyer nga publiku në Festivalin tradicional ,,Tingujt e Vendlindjes” që u mbajt në Stagovë të Kaçanikut. Pas shumë performancave në festivale ,koncerte e evente të ndryshme mbrenda dhe jashtë me karakter kombëtar e ndërkombëtar ,ky ansambël arriti ...

Më shumë...

Për vizitën e Grenell-it në Prishtinë e Beograd deklarohet ambasada e SHBA-së

Grenell: Heqja e tarifës ndaj këtyre mallrave do të ishte fillim i mirë për më shumë progres

Lidhur me takimet fillestare të të dërguarit special presidencial për negociatat e paqes mes Serbisë dhe Kosovës, ambasadorit Richard Grenell, në Prishtinë dhe në Beograd, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka lëshuar një deklaratë . “Në vizitën e tij të parë zyrtare Kosovës dhe Serbisë me ...

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndajnë 5 milionë dollarë për programin e shkatërrimit të armëve konvencionale në Kosovë

Ambasada amerikane i bënë thirrje Qeverisë së re që të merret me eliminin e tendencës për shpenzimet e pamatura

Shtetet e Bashkuara zotuan sot edhe pesë milionë dollarë për pastrimin e mbetjeve të municioneve kasetore dhe të mbetjeve të tjera shpërthyese të luftës (ERW) në Kosovë. I paraparë të zbatohet brenda katër vjetëve (2020-2023), ky program pritet t’ia kthejë popullit të Kosovës së paku 4,298,442 metra katrorë tokë të ...

Më shumë...

Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Kroacia është një prej shteteve evropiane që mbështet pa rezerva çeljen e negociatave me Shqipërinë

Ministri i Brendshëm, Davor Bozinoviç, rikonfirmoi qëndrimin dhe premtoi forcim të ndihmës pas një takimi me homologun shqiptar Sandër Lleshaj, në qytetin e Zarës, urën më simbolike të lidhjes mes dy vendeve. Ministri kroat theksoi punën e bërë në luftën ndaj migrimit të paligjshëm dhe rritjen e sigurisë së kufinjve, ...

Më shumë...

Iliriana Koleka: E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet Zog?

E shihni zhgaravitjen e monumentit të sorrës-Ahmet? S’është një shkrim pa kuptim, po ta shihni me vëmendje çfarë thotë: VENDOS I. QEMALI I. BULETIN B. CURRIN Ndërsa në dy faqet e tjera thotë: SPIUN I SERBIT dhe POSHT TRADHËTARI Është për t’i kushtuar një vepër arti, apo për të shkruar ...

Më shumë...

Reagim kundër zërave shpifës kinse për tërheqjen e investimit në stadiumin e Gjakovës

Kujtim Gashi: Vetëvendosje e ka kërkuar të bëjë koalicion më PDK-në pas rënies së qeverisë por ne e kemi refuzuar

MKRS bën me dije për opinionin, me theks atë të Gjakovës, se projekti për ndërtimin e stadiumit të Qytetit në Gjakovë është në fazën e hapjes së procedurave dhe se së shpejti aty do të fillojnë punimet për renovimin e këtij stadiumi, duke bërë që Gjakova ta ketë stadiumin e ...

Më shumë...

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Kthehet nga Haga, Lulzim Kabashi, pasi dëshmoi në Speciale

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Dega në Prizren njofton se sonte në ora 20:30, në aeroportin e Prishtinës Adem Jashari, në Prishtinë, kthehet nga Haga, kryetari i kësaj dege Lulzim Kabashi. Kabashi ka udhëtuar për në Hagë me datë 24 shtator, ku është ftuar në cilësinë e dëshmitarit, sepse ai ...

Më shumë...

Avokati i Popullit paditë KQZ-në për diskriminimin gjinor në listat e deputetëve

Avokati i Popullit paditë KQZ-në për diskriminimin gjinor në listat e deputetëve

Avokati i Popullit i ka parashtruar Gjykatës Themelore në Prishtinë, padi me kërkesë për masë të përkohshme përkitazi me shkeljen nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të së drejtës për trajtim të barabartë të grave në të drejtat zgjedhore dhe të pjesëmarrjes. Avokati thotë se KQZ-ja, sipas mandatit që ...

Më shumë...

Ambasada amerikane bën thirrje të raportohen parregullsitë gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit

Ambasada e Amerikës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve të raportojnë tek autoritetet kompetente nëse shohin ndonjë rast të shkeljeve të ligjit gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit. “Zgjedhjet e lira dhe të ndershme varen nga individët, si dhe nga organizata. Monitorimi i zgjedhjeve ndihmon ...

Më shumë...

Miratohet buxheti i Prishtinës për vitin 2020

Kuvendi i komunës së Prishtinës, miraton rezolutën e përbashkët, për rastin e ndalimit të Ramush Haradinajt

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar buxhetin për vitin 2020. Buxheti prej 91 milionë eurove kaloi me 35 vota për, një abstenim dhe asnjë kundër. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka falënderuar asamblistët për diskutimet që i quajti konstruktive. “Me 35 vota për, një abstenim, dhe asnjë kundër ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për të votuar personat me nevoja të veçanta

KQZ: Ende nuk kemi ndonjë ndonjë njoftim zyrtar lidhur më zgjedhjet jashtëzakonshme që do të mbahen në Besianë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ofron asistencë për t’i ndihmuar persona me nevoja të veçanta të votojnë në zgjedhjet e 6 tetorit 2019. Regjistrimi i personave me nevoja të veçanta për votim do të bëhet përmes ekipeve mobile duke filluar nga data 25 shtator deri më 1 tetor 2019. KQZ-ja është ...

Më shumë...