KEK
Fillimi / Jeton Syla (faqe 7)

Jeton Syla

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, Bajrush Shaip Xhemajli

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, dhe veterani i çështjes kombëtare Bajrush Shaip Xhemajli. Me këtë rast Shoqëria Lëvizja organizon homazhe me 27 tetor 2019 te varrezat e Kumanovës duke filluar në orën 11.00, ndërkaq në orën 14.00 bëhet zbulimi i pllakës në shtëpinë e ...

Më shumë...

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari, i burgosuri politik Nazmi Llapashtica-Lalia

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar,të burgosurit politik dhe luftëtarit të lirisë, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë organizojnë homazhe për atdhetarin Nazmi Llapashtica-Lalia. Homazhet mbahen në fshatin Dyz të Besianës, më 26 tetor 2019 duke filluar në orën 13.00. pas homazheve në shtëpinë  ...

Më shumë...

Sanije Rexha: Aleksandër Lumezi, besimi për ju është zero!

Sanije Geci-Rexha: Kemi dhënë aq sa kemi munduar për çlirimin e vendit dhe tani po japim për fuqizimin e Shtetit të Kosovës

Sanije Rexha luftëtarja e lirisë, bashkëshortja e Dëshmorit të Kombit Abedin Rexha “Sandokani”, ka reaguar lidhur me deklaratën kryeprokurorit të shtetit Aleksandër Lumezi, i cili ka shkruar se do të kërkojmë ndihmën e Amerikës për hetimin e rastit të Astrit Deharit. Ajo në llogarinë e saj në facebook ka shkruar: ...

Më shumë...

Akademi përkujtimore për dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu në 20 vjetorin e rënies

Në 20 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu. Të nderuar bashkëqytetarë, familjarë të Dëshmorëve të Kombit, Invalidë dhe Veteranë të UÇK-së, ftoheni të merrni pjesë në përvjetorin jubilar të rënies heroike të Dëshmorëve të Kombit, Naim Beka – Sokoli, Agim Matoshi dhe Avni Shehu. Më ...

Më shumë...

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Senati Amerikan

Senati amerikan miratoi rezolutën për ndriçimin e vrasjes së vëllezërve, Yll, Agron dhe Mehmet Bytyçi. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë, Eliot Engel, tha se kjo çështje ishte e rëndësishme për të, duke pasur parasysh lidhjet me komunitetin shqiptar dhe se ai e njeh personalisht familjen ...

Më shumë...

Përurohet libri” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi

Sot në bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë bëhet përurimi i librit me titull” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi. Përurimi i këtij libri bëhet sot 23 tetor 2019 duke filluar në orën 12:00.

Më shumë...

Smajl Latifi: Populli shqiptar i Kosovës ka përjetuar përndjekje e masakra për më shumë se një shekull nga shteti serb

Latifi

Populli shqiptar i Kosovës ka përjetuar përndjekje e masakra për më shumë se një shekull nga shteti serb. Përkundër kësaj ia ka dalë të mbijetojë e ta ruajë identitetin dhe të qëndrojë në trojet e veta stërgjyshore. Lufta e fundit (1998-99) ishte edhe një dëshmi për botën e civilizuar për ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi. Halili dhe familja e tij dhanë shumë për lirinë e vendit dhe ndërtimin e shtetit të Kosovës. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me 21.10.2019 në orën 15:30 ne Lagjen Canaj-Marec.

Më shumë...

Merkel, Makron e Johnson takohen me Erdoganin për të diskutuar për fushatën ushtarake turke ndaj kurdëve

Turqi - Siri

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, kryeministri i Britanisë, Boris Xhonson dhe presidenti i Francës, Emanuel Makron kanë ndërmarr nismë të përbashkët për t’u takuar me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. Njoftohet se temë qendrore e këtij takimi do të jetë ofensiva e ushtrisë turke ndaj kurdëve. Në përfundim samitit ...

Më shumë...

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” përkujton rektorin Ejup Statovci

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” sot mban orë përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të ndarjes nga jeta të rektorit të UP-së, Prof. Dr. Ejup Statovci. Rektori, Ejup Statovci i dha mbështetje të pa rezervë protestave të organizuara nga studentët në vitin 1997 kundër uzurpimit që iu ...

Më shumë...

Vlera e borxhit të rrymës nga serbët e pjesës veriore të Kosovës brenda dy viteve ka arritur në 22 milion euro

BQK: Vlerat e aseteve pensionale arritën në 1.54 miliard euro

Vlera e borxhit të rrymës nga serbët e pjesës veriore të Kosovës brenda dy viteve ka arritur në 22 milion euro. Ndonëse në 2013 është arritur një marrëveshje për zgjidhjen e problemeve energjetike në pjesën veriore të Kosovës, kjo marrëveshje ende nuk është zbatuar. Duke treguar për problemet në vazhdimësi ...

Më shumë...

Petroviq: Kemi dëshmi se për Listën Serbe kanë “votuar” edhe të vdekurit

Duke folur për zgjedhjet e 6 tetorit, kryetari i partisë serbe të Kosovës ( SLS), Sllobodan Petroviq ka thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë as për së afërmi demokratike. Ai ka shtuar më tutje se në zgjedhjet e 6 tetorit, ka pasur deformime të mëdha të vullnetit të votuesve. “Në ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Asnjë anëtar i PDK-së nuk e ka përkrahur idenë e shkëmbimit të territoreve

Krasniqi - Osmanit: Askush nuk po kërkon me mbrojt UÇK-në nga populli, sepse atë e mbron historia dhe të bëmat e saj

Ish-shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi thotë se asnjë anëtar i PDK-së, nuk e ka përkrahur idenë e shkëmbimit të territoreve.“Asnjë person në PDK nuk flet për shkëmbim. Madje jemi kundër saj”, thotë ai. Roli i PDK-së, në dialog do të jetë ai që ka qenë gjithmonë.“Presidenti është ...

Më shumë...

Hysen Gucati: Nga Gjykata Speciale janë lëshuar mbi 26 ftesa, kohëve të fundit

Hysni Gucati

Kryetari i OVL- së UÇK-së, Hysni Gucati, ka thënë se nga Gjykata Speciale janë lëshuar mbi 26 ftesa, për disa persona. Për momentin ftesat nuk janë bërë publike pasi Organizata e ruan privatësisë e tyre. “Ne presim edhe ditëve në vijim të kemi ftesa të reja. Ky muaj do të ...

Më shumë...

Gjykata Speciale i ka dërguar ftesë edhe ish eprorit të UÇK-së, Nuredin Ibishi – Leka

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka bërë të ditur se nga Gjykata Speciale ka marrë ftesë edhe Nuredin Ibishi – Leka. Gjatë kohës së luftë, Ibishi ishte epror në Zonën Operative të Llapit.Në reagimin e të tij, kryetari i OVL UÇK-së, Hysni Gucati, tha se Ibishi ashtu si ...

Më shumë...

Qendra Kulturore “ANAMORAVA” morri tri çmime në Festivalin tradicional “Tingujt e Vendlindjes” në Stagovë të Kaçanikut

Qendra Kulturore “ANAMORAVA”, është prezantuar me program të pasur dhe repertoar shumë të pëlqyer nga publiku në Festivalin tradicional ,,Tingujt e Vendlindjes” që u mbajt në Stagovë të Kaçanikut. Pas shumë performancave në festivale ,koncerte e evente të ndryshme mbrenda dhe jashtë me karakter kombëtar e ndërkombëtar ,ky ansambël arriti ...

Më shumë...