Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Jeton Syla (faqe 4)

Jeton Syla

Sadik Halitjaha: Shtatori i dhimbjeve dhe i triumfit

Ish i burgosuri politik dhe ish-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha, iu ka bashkuar PDK-së

Me 22 shtator 1998 Serbia kishte mërsyer të i likuidoi të pa mposhturit e UÇK-së, Ndër më kryesoret dhe më të rrezikshmit kundër forcave serbo jugosllave ishin Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi Lladrovci, të cilët me brigadën e tyre ju kishin ofruar jo pak edhe Prishtinës e në prag të Kastriotit. ...

Më shumë...

Reçica: Familjareve të dëshmorëve u është bërë padrejtësi

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenjes Sociale, Skënder Reçica nëpërmjet profilit të tij në facebook është shprehur se familjarëve të dëshmorëve deri më tani u është shkaktuar padrejtësi, duke ju refuzuar e drejta për përfitim të pensionit familjar të dëshmorit, krahas pensionit kontributiv. “Përgjatë këtyre dy viteve si ministër ...

Më shumë...

Institucionet komunale të Vitisë shprehin ngushëllime ambasadës dhe popullit amerikan në 18 vjetorin e sulmeve terroriste mbi SHBA-të

Në 18 vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001 mbi Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, në këtë përvjetor ka shprehur ngushëllime Ambasadës amerikane dhe popullit amerikan. “Në 18-vjetorin e kësaj ngjarje, komuna e Vitisë por edhe ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Lëvizjet atdhetare gjatë ekzistimit të tyre qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi

Ish i burgosuri politik dhe ish-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha, iu ka bashkuar PDK-së

Lëvizjet atdhetare kombëtare gjatë gjithë ekzistimit të tyre qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi. Si njiheshin, si e quanin veten ato dhe si armiqtë na quanin e na jepnin epitete të ndryshme. Organizata Besëlidhja-Besa- e Udhëhequr nga Gjon Sereçi, Kadri Beba, Ibrahim Lutfiu e krerë të tjerë që ma vonë do ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka përfunduar certifikimin e partive politike dhe kandidatëve për zgjedhjet e 6 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se numri i përgjithshëm i vëzhguesve shkon në 34 mijë e 586

Sot KQZ certifikoi grupin e dytë të partive politike dhe kandidatëve. Në listën përfundimtare të subjekteve politike që janë certifikuar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, janë 20 parti politike dhe 4 koalicione. Koalicioni NISMA-AKR-PD është certifikuar së bashku me 110 kandidatë për deputetë. Koalicioni SLOBODA është certifikuar me 8 kandidatë. ...

Më shumë...

Ministri Uran Ismaili ka përuruar sot disa nga 101 barnatoret e reja në QKUK

Ministri Uran Ismaili ka përuruar sot disa nga 101 barnatoret e reja në QKUK

Ministri Ismaili tha se çdo barnatore do të jetë e monitoruar me sistem elektronik, kamera, barkode dhe dyer me qasje të kufizuar dhe se asnjë ilaç që u dedikohet pacientëve nuk do të humbas më dhe nuk do të prishet duke u mbajtur në kushte jonormale. Ministri i Shëndetësisë, Uran ...

Më shumë...

Çerkin Dukolli: Inaguruam Ambasadën e Republikës së Kosovës në Katar

Zëvendës ministri i MPJ-së,z. Çerkin Dukolli ka bërë të ditur se sot në Doha me delegacionin nga Kosova, zyrtarë nga MPJ e Katarit, dhe një grup bashkatdhetarësh zyrtarisht inauguruam Ambasadën e Republikës së Kosovës në Katar. Hapja e misionit tonë në këtë pjesë të gadishullit arabik, është një ngjarje dhe arritje ...

Më shumë...

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, takon Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim Ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çağrı Sakar. Kryeprokurori Lumezi e ka njoftuar Ambasadorin Sakar me punën dhe funksionimin e sistemit prokurorial, në veçanti të Prokurorit të Shtetit, si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet ky institucion në përmbushjen e misionit ...

Më shumë...

Ragmi Mustafa: Gjendja në Medvegjë është alarmante dhe po rrezikohet substanca kombëtare e shqiptarëve

Ragmi Mustafa: Gjendja në Medvegjë është alarmante dhe po rrezikohet substanca kombëtare e shqiptarëve

Serbia përmes procedurave burokratike administrative po tenton të bëjë spastrimin etnik të shqiptarëve në Kosovën Lindore. Mijëra adresa të vendbanimeve në regjistrat civilë janë fshirë në Komunën e Medvegjës. Ragmi Mustafa ka thënë se si kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar ka ngritur shqetësimet para bashkësisë ndërkombëtare dhe ombuspersonit lidhur me ...

Më shumë...

Digjet objekti i Kooperativës Bujqësore të grave të Krushës së Madhe

Digjet objekti i Kooperativës Bujqësore të grave të Krushës së Madhe

Objekti i “Kooperativës Bujqësore Gratë e Krushës së Madhe” është përfshirë sot nga zjarri, duke shkaktuar kështu dëme të mëdha materiale. Dyshohet se zjarri është shkaktuar nga shpërthimi i disa gypave në kohën kur po bëhej konservimi i përpunimit të specit mësohet se fatmirësisht përveç dëmeve materiale nuk ka lëndime ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Xhavit Haziri –Emblema e lëvizjes për Çlirimin e Kosovës

Ish i burgosuri politik dhe ish-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha, iu ka bashkuar PDK-së

Xhavit Haziri ishte ndër veprimtarët e viteve të 80-ta, në OMLK. Pasi kjo organizatë arrin konsolidimin e vetë duke themeluar Komitetin e OMLK-së, gjatë viteve 1984-1985 dhe në tetor 1985 arrestohen udhëheqësit e kësaj organizate Xhabir Morina, Bashkim Mazreku e të tjerë anëtarë të komitetit. Nga ky komitet mbeten të ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç merr pjesë në Panairin e 57-të Ndërkombëtar të Bujqësisë dhe Ushqimit në Slloveni

Ministrja në detyrë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviç mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Panairit Ndërkombëtar të Bujqësisë dhe Ushqimit “AGRA – 2019” e cila po mbahet në Gornja Radgona të Sllovenisë e cila u organizua nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ushqimit e Sllovenisë. Në këtë panair, Ministrja ...

Më shumë...

Shkarkohet Komisioni Përzgjedhës për Drejtorin e Muzeut të Kosovës

Në koordinim me kryetarin Kadri Veseli, ministri i MKRS-së, Kujtim Gashi sot ka shkarkuar Komisionin Përzgjedhës për drejtorin e Muzeut të Kosovës, i cili nuk ka garantuar proces transparent dhe tërë procesin e deritashëm të përzgjedhjes e ka anuluar. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se në vazhdimësi e ...

Më shumë...

Filloi asfaltimi i rrugëve në lagjen “Prekazaj” në Çirez

Ka nisur të premtën realizimi i projektit për asfaltimin e rrugëve brenda lagjes “Prekazaj” në fshatin Çirez, ku ishin të pranishëm edhe kryetari i Komunës, Bekim Jashari, nënkryetari, Nuredin Lushtaku, zyrtarët e Drejtorisë për Urbanizëm dhe Mbrojtje të Ambientit dhe banorët vendas. Në kuadër të këtij projekti, do të asfaltohen ...

Më shumë...

Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje në pulla postare

Në një ceremoni të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Postën e Kosovës, përkatësisht Filatelinë e Postës, u lansua Pulla Postare në nderim dhe vlerësim të figurës së shquar, ikonës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha. Me motivacionin e dhënies së kontributit në muzikën e mirëfilltë ...

Më shumë...

Ndërmarrja Komunale ,,Hixhena’’ shton kapacitetin e operimit

Sot  kryetari i Komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj, Drejtori i Shërbimeve  Publike, Mbrojtje dhe Shpëtim, Izet Zenuni, dhe bashkëpunëtor të tjerë  kanë bërë pranimin e makinerisë për mbledhjen mbeturinave në vlerë prej 45 mijë €, mjete këto të ndara nga buxheti komunal. Jemi duke ecur në rrugë të mbarë tha ...

Më shumë...