KEK
Fillimi / Jeton Syla (faqe 2)

Jeton Syla

Aeroportit Ndёrkombёtar tё Prishtinёs i shtohet edhe njё destinacion i ri

Nga data 16 Dhjetor 2020, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” lidhet edhe me qytetin gjerman Karlsruhe/Baden-Baden me kompaninё ajrore “Wizz Air” e cila ёshtё kompani low cost. Pas linjave tё suksesshme nё aeroportin e Prishtinёs si Londra, Dortmundi, Bazeli, Milano, Memingeni, Viena dhe Budapesti, tani mё kanё dalё nё ...

Më shumë...

KEK-u dhe Termokosi angazhohen për furnizim cilësor me ngrohje të kryeqytetit

Falë angazhimit të KEK-ut dhe Termokosit, banorët e kyçur në rrjetin e ngrohëtores së kryeqytetit nuk do të kenë probleme me ngrohje nëpër shtëpitë e tyre. Të mërkurën, ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri nënshkroi aneks kontratë me Kryeshefin Ekzekutiv të Termokos-it, Arsim Fetahu me qëllim ...

Më shumë...

Kompania Ajrore “Air Mediterranean” stacionon dy aeroplanë Airbus 321, nё ANP “Adem Jashari”

Kompania Ajrore “Air Mediterranean”, tashmё ka bёrё stacionimin e dy aeroplanёve Airbus 321 nё Aeroportin Ndёrkombёtarё tё Prishtinёs  “Adem Jashari” (LKIA), me njё kapacitet prej 220 ulёsesh. Qё nga vikendi i kaluar kjo kompani ka destinacion nisjeje Prishtinёn, pёr tё fluturuar nё aeroportet evropiane siç janё: Dusseldorf, Stuttgart, Munich, Mulhouse, Malmo dhe ...

Më shumë...

British Airways zgjeron sherbimet ajrore për në Prishtinë

Pas testimit të linjës ajrore London Heathrow – Prishtinë, e cila rezultoi shumë e sukseshme, tani British Airways konfirmon planet fillestare per vitin 2021. British Airways, i konfirmon Aeroportit Ndërkombetar të Prishtinës “Adem Jashari (LKIA) planet fillestare për vitin e ardhshëm. Me këtë rast kjo kompani e madhe ajrore planifikon ...

Më shumë...

Kryetari Haliti priti në takim Ministrin e Arsimit, Ramë Likaj dhe kryetaren e komisionit parlamentar për arsim, Bunjaku Rexhepi

ryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe drejtori i Arsimit në Viti, Basri Aliu kanë pritur në takim Ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, bashkë me kryetaren e Komisionit Parlamentar për Arsim, Valentina Bunjaku Rexhepi. Gjatë këtij takim në veçanti është folur për fillimin e vitit të ri ...

Më shumë...

Bilanci i 24 orëve të fundit në Malishevë: 2 të shëruar, 2 raste të reja dhe 2 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Komunën e Malishevës, situata me covid -19 është kjo: 2 persona janë shëruar tërësisht, janë regjistruar edhe 2 raste të reja, ndërsa 2 persona kanë ndërruar jetë. Këto të dhëna janë të konfirmuara në komunikimin zyrtar të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të ...

Më shumë...

Bëhet zbulimi i shtatores së Heroit të Kombit Ismet Ukaj, në fshatin Strellc të Epërm

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj së bashku me ish-kryeministrin Ramush Haradinaj, kanë bërë zbulimin e shtatores së Heroit të Kombit Ismet Ukaj, në fshatin Strellc të Epërm! Familja e Heroit na dëshmoi edhe sot, për vlerën, heroizmin dhe patriotizmin që ka, sepse në këtë ditë ata falën gjakun ...

Më shumë...

“Smartlynx”, njё kompani e re ajrore nё Aerportin Ndёrkombёtar tё Prishtinёs “Adem Jashari”

Kompania ajrore “Smartlynx”, ateroi pёr herё tё parё tё mёrkuren nё Aeroportin Ndёrkombёtar tё Prishtinёs “Adem Jashari” – LKIA, me planifikimin e fluturimeve pёr nё shtetin e Gjermanisё. “Smartlynx” do tё stacionoj njё aeroplan nё ANP “Adem Jashari” nga ku do tё shёrbej me frekunecat dy herё nё javё pёr ...

Më shumë...

Piraj: “Është hapur një portë e madhe për prodhimet e mishit dhe qumështit nga Kosova drejt BE-së”

Në gazetën zyrtare të  Bashkimit Evropian është publikuar vendimi për përfshirjen e Kosovës në listën e vendeve të treta me të drejt eksporti për produktet ushqimore me origjinë shtazore në vendet e Bashkimit Evropian. Në këtë listë Kosova për herë të parë fiton ketë të drejtë. Lidhur më këtë Burim ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për hapjen e Aeroporti Ndërkombëtar të Prishtinës

Në mbledhjen e Qeverisë së Republikës se Kosovës  ndër të tjerash është vendos për rifillimin e transportit ajror dhe hapjen e ANP “Adem Jashari”. Rifillimi i fluturimeve komerciale do të rifilloj me 28 qershor me masa te shtuara te sigurisë dhe shëndetit. Megjithëkëtë, në draft-vendim theksohet se rifillimi i transportit ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi priti në takim zëvendësministrat Grabovci e Matoshi

Në kuadër të plotësimit të kabinetit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, sot ministrja Vlora Dumoshi, ka pritur në takime të veçanta Arber Grabovcin e Halil Matoshin, dy zëvendësministrat që zyrtarisht kanë pranuar këtë detyrë. Ministrja Dumoshi me zëvendësministrat Grabovci e Matoshi diskutoi për detyrat e përbashkëta, për planet ...

Më shumë...

Gara: Rreth 700 mijë udhëtarëve iu pamundësuan fluturimet, presim dritën e gjelbërt për fluturimet në ardhje

Ende nuk ka një datë zyrtare se kur do të lejohen fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ndërkohë që janë mbi 700 mijë udhëtarë që nuk kanë mundur të udhëtojnë për shkak të pandemisë me koronavirus. Zëdhënësja e këtij aeroporti, Valentina Gara, tha se beson që shumë shpejt do ...

Më shumë...

Hani i Elezit përfitues i projektit “Për mbrojtje të mjedisit përmes përmirësimit të sistemit të kanalizimit te ujërave te zeza”

Hani i Elezit përfitues i projektit "Për mbrojtje të mjedisit përmes përmirësimit të sistemit të kanalizimit te ujërave te zeza”

Nën organizimin e projektit të ekipeve të Gazi Babës dhe Hanit te Elezit është mbajtur takimi virtual inaugurues i Projekt Ekipeve dhe institucioneve udhëheqëse të Unionit për bashkëpunim ndërkufitar. Projekti “Aksione të përbashkëta për mbrojtje te mjedisit përmes përmirësimit të sistemit të kanalizimit te ujërave te zeza”. Projekti do të ...

Më shumë...

Abdixhiku: Në fillim të korrikut do të funksionalizohet edhe pjesa e papërfunduar e rrugës në Veternik

Ministri në detyrë i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, ka paralajmëruar se pjesa e mbetur jashtë funksionit në rrugën kryesore në Veternik në Prishtinë, do të kompletohet deri më 1 korrik. Sipas tij, përpjeta në Veternik ka mbetur jashtë funksionit për shkak të neglizhencës. Ai ka thënë se sot kanë nisur punët, ...

Më shumë...

PDK: Presioni mbi Gjykatën Kushtetuese nga kryeministri në detyrë Albin Kurti është praktikë e rrezikshme

PDK e deponon në Kuvendi kërkesën për themelimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e privatizimit

Partia Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër kërcënimin e kryeministrit të shkarkuar, Albin Kurti ndaj Gjykatën Kushtetuese. Në komunikatën e PDK-së thuhet se presioni mbi Gjykatën Kushtetuese nga kryeministri në detyrë, Albin Kurti është praktikë e rrezikshme. Letra e dërguar prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ...

Më shumë...

Ndalohet qarkullimi i tërësishëm në rrugën Brezovicë – Prevallë, shkaku i punimeve

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, informon qytetarët e Kosovës se janë duke u zhvilluar punimet në asfaltimin e segmentit Brezovicë – Prevallë. Andaj ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve në trafikun rrugorë, bëhet e ditur përmes një komunikate për media. “Kjo ndalesë e komunikacionit bëhet për shkak të asfaltimit të ...

Më shumë...