KEK
Fillimi / Jeton Syla (faqe 2)

Jeton Syla

Ali Gashi: Trimat kanë vetëm ditëlindje

Heroi i kombit Ali Krasniqi sot ka ditëlindjen, lindi me 06.03.1977. Aliu është vëlla dhe bashkëluftëtar i heroit Mujë Krasniqi, asnjëherë nuk iu nda vëlla Mujës duke marrë pjesë në shumë aksione dhe beteja. “Pasha besën e bacë Mujës nuk e lëshoj frontin e luftës” Unë jam krenar që Ali ...

Më shumë...

Doktoresha e UÇK-së Teuta Hadri: Ju i thatë frikës ndal se Kosova ka bijë e bija që vdesim bashkë e gjithë familja

Doktoresha e UÇK-së, e burgosura politike, veprimtarja Teuta Hadri, ka përkujtuar Betejën e Prekazit Heroik. Ajo me këtë rast ka shkruar: Çdo përvjetorë të Epopesë së Jasharajve, jam në Prekaz me tërë qenien time! E ndiej edhe sot sikur preki trupat e fëmijëve grave, burrave , BACIT Shaban, legjendarit Adem ...

Më shumë...

Njoftim dhe ftesë publike nga qytetarët e Krushës

Më 5, 6 dhe 7 mars 2020 mbahet manifestimi Tradoicional Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Të dashur qytetarë nga Krusha dhe fshatrat për rreth, ju njoftoj se nesër me rastin e 22 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, Krushën e vizitojnë pjesëtarët e Akademisë Ushtarake të Forcës së Sigurisë së Kosovës të prirë nga stafi i tyre komandues. Në orën 09:30-Mbërritja në mes të fshatit, ecja ...

Më shumë...

Me homazhe përkujtohen dëshmorët Shaban Bajrami dhe Besim Xhemaili në 17 vjetorin e rënies

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Bujanoc, njofton të gjithë familjet e dëshmorëve, invalidët, veteranët dhe te gjithë të interesuarit se të shtunën me datë 07.03.2019 për nderë të 17 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve Shaban Bajrami dhe Besim Xhemaili do të bëhen homazhe. Homazhe do të ...

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Qerimi “Dema” do të pushoj i qetë mes shokëve të idealit

Në ditën e varrimit të bashkëluftëtarit Qerim Kelmendi, ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,  Lahi Brahimaj në llogarinë e tij ka shkruar: “varrezat e dëshmorëve në Gllogjan i dhamë lamtumirën e fundit bashkëluftëtarit dhe njërit prej themeluesve të UÇK-s Qerim Kelmendi i cili u vra pabesisht. Qerimi “Dema” do të ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti: “Rënia heroike e Jasharajve është një pikë kthese në historinë e Kosovës

Në seancën solemne të kuvendit të Kosovës për shënimin e 22-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kryeminstri Kurti tha se tre breza të një familje të madhe u flijuan për të ardhmen tonë. “Sot është datë e shënuar për historinë e vendit tonë, ku 22 vite më parë ...

Më shumë...

Adem Gashi kryetari i Sindikatës së KOSTT bënë ftesë për protestë

Adem Gashi kryetari i Sindikatës së KOSTT bënë ftesë për protestë

Të dashur kolegë, bashkëpunëtorë sindikal, aktivistë të shoqërisë civile, njerëz vullnet mirë dhe media. Sot me datën 5 Mars 2020, organizohet protestë në mbështetje të Sekretarit të Federatës së Sindikatave të Pavarura Elektro Kosova- FSPE, si dhe njëherësh punëmarrës i KEDS-it, i larguar padrejtësisht nga puna, i përkrahur nga punëtorë ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: 22 vite ma parë ndodhi ngjarja ma e veçantë e historisë sonë kombëtare e më gjerë – Epopeja e UÇK-së

Epopeja e UÇK-së! Tani 22 vite ma parë ndodhi ngjarja ma e veçantë e kohës. Një familje në mbrojtje nga një ushtri e milici e një shteti shovinistë Serbo-Jugosllavë. Familja e Jasharajve edhe herëve tjera ishte sulmuar por ishin kthyer të turpëruar armiqtë. Por më 5-6-7 mars 1998 sulmohen Jasharajt ...

Më shumë...

Rrezarta Shkurta: Pata fatin të njohë një zonjë “Histori” një gjyshe e stërgjyshe të dashur

Pata fatin të njohë një zonje “Histori” Një gjyshe e stërgjyshe te dashur. Një grua shekullore për nga mosha, fuqia dhe dija e saj. Një grua luftarake deri në fund! Kujtimet dhe përshtypjet e para që kam për Nexhmije Hoxhen ishte përpikëria. Oraret e sakta pa lëvizur sekonda, në zgjimin ...

Më shumë...

Sfidat e KEK-ut për stabilitet dhe siguri në sektorin energjetik

Korporata Energjetike e Kosovës në tri vitet në vijim ka nevojë të realizon investime të mëdha kapitale, vlera e të cilave do të arrij në rreth 437 milionë euro. Drejtuesit e Korporatës konsiderojnë se këto janë investime të domosdoshme për të garantuar siguri dhe stabilitet energjetik në Kosovë për 40 ...

Më shumë...

Maki Beqiri Asllani: A keni parë nëna dëshmorësh tek gdhendin gurët e varreve të bijve të tyre mos t’ju humbas SHENJA?

O njerëz të shumë’ dashur! A keni bukë për darkë? Po ujë keni pa u trazuar për nesër? A keni rezerva në shtëpitë tuaja për çdo rast që mund të goditemi? Po pagat tuaja ,janë të bollshme që të jetoni me dinjitet? Po ju që ende nuk shijuat një vend ...

Më shumë...

Thaçi: Bazamenti i Ushtrisë së Kosovës është gjaku i derdhur për liri, janë heronjtë tanë, dëshmorët e lirisë, invalidët e luftës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në përvjetorin e 12-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, i është drejtuar ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Thaçi ka thënë se për të është nderë të jetë në mesin e ushtarëve të Kosovës. “Sot kur Kosova feston 12-vjetorin e pavarësisë është nderë ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta sociologu Kadri Isuf Dellova

Me rastin e ndarjes nga jeta të mikut, shokut, sociologut, humanistit, bashkëveprimtarit, anëtarit të Këshillit të fshatit dhe politikologut prof.KADRI (ISUF) DELLOVA, njoftoheni për Homazhet dhe ceremoninë e varrimit që do të jetë  më datë 18 Shkurt 2020: 11:00 – Homazhe pranë arkivolit të vendosur në oborrin e SHML ‘’ ...

Më shumë...

Të enjtën promovohet “HAMLETI njeriu i hijeve”, i autorit Andrin Kabashi, botim i Kolegjit “Biznesi”

Kolegji “Biznesi” të enjtën organizon veprimtarinë kulturore – Përurimi i librit “HAMLETI: njeriu i hijeve” i autorit Andrin Kabashi (libri i tretë), botim i Kolegjit “Biznesi” – Prishtinë. Përurimi mbahet në Amfiteatrin e Madh të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, më 13 shkurt 2020 në orën 12:00.

Më shumë...

Banorët e Shalës së Bajgorës kanë paralajmëruar protestë për keqpërdorime në gjigantin metalurgjik “Trepça”

KPMM: Aksident me fatalitet, vdekje e një punëtori në minierën e “Trepçës"-Njësia e Crnacit”

Banorët e Shalës së Bajgorës kanë paralajmëruar një protestë në shenjë pakënaqësie për të kundërshtuar sipas tyre keqpërdorimet që po bëhen në gjigantin metalurgjik “Trepça”. Lajmin për protestën e konfirmoi organizatori Arsim Musa, në llogarinë e tij në Facebook. “Të nderuar banorë të trevës së Shales së Bajgores, ju njoftojmë ...

Më shumë...

Ekipet e MBPZHR-së në terren për vlerësimin e dëmeve në bujqësi

Qeveria e Kosovës ndanë mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve nga fatkeqësitë elementare natyrore

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka dërguar në terren ekipin e saj, i cili në bashkëpunim me përfaqësuesit e Komunës së Pejës dhe Istogut, do të evidentojë dëmet e shkaktuara në sektorin e bujqësisë nga erërat e forta, që kanë mbretëruar mbrëmjen e kaluar në këtë rajon. Me ...

Më shumë...