Limak Kosovo
Fillimi / Jeton Syla (faqe 31)

Jeton Syla

Aplikimi për gjeneratën e V-të të Limak ASI ka filluar

Në vazhdën e përgjegjësisë sociale të korporatës, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ka hapur konkursin për pranimin e studentëve të Universitetit të Prishtinës për gjeneratën e V-të të Insitutit të Shërbimeve Aeroportuale. Studentëve të Universitetit të Prishtinës do të iu mundësohet trajnimi dhe marrja e njohurive të shërbimeve të aeroportit edhe ...

Më shumë...

Ministri Shala në mbështetje të prodhuesve vendorë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka vizituar dy kompani prodhuese vendore, që janë eksportues të produkteve të tyre në tregjet e Bashkimit Evropian. Ministri Shala fillimisht ka vizituar kompaninë e ngjyrave dhe fasadave  “Relux”, që kishte të punësuar mbi 30 punëtorë dhe pjesën më të madhe të produkteve ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç premton përkrahje për afaristët e Kosovës

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviç së bashku me bashkëpunëtorët e saj priti në një takim përfaqësuesit e Odës Afariste të Kosovës, ku kanë diskutuar lidhur me kërkesat e odës për ndryshimin e legjislacionit që ka të bëjë me shfrytëzimin e tokave pyjore. Më këtë rast, ministrja ...

Më shumë...

Norwegian Air lanson linjën direkte Stokholm-Prishtinë-Stokholm

Autoriteti i Aviacionit Civil kërkon që mosmarrëveshjet në aeroport të zgjidhen përmes dialogut social

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka shtuar edhe një linjë direkte në listën e destinacioneve të shërbyera. Që nga nesër (02.04.2019) Norwegian Air do të lansojë linjën Stokholm-Prishtinë-Stokholm e cila do të shërbehet çdo të marte. Nisjet nga Stkoholmi do të bëhen në ora 10:15 me arritje në Prishtinë ...

Më shumë...

Limak Kosovo International Airport dhe Universiteti i Prishtinës nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi

Me rastin e vazhdimit të projektit “Instituti Limak për Shërbime të Aeroportit”, Limak Kosovo International Airport JSC dhe Universiteti i Prishtinës nënshkruanë një Memorandum Mirekuptimi. Ky memorandum është nënshkruar të premtën në rektoratin e UP-së, ndërmjet rektorit Marian Dema dhe zëdhënëses së Limak Kosovo International Airport JSC, Valentina Gara. Limak ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç vizitoi stafin e Agjencisë Pyjore të Kosovës

Stafin e Agjencisë Pyjore të Kosovës sot e vizitoi Ministrja e MBPZHR-së, Dijana Zhiviç. Ministrja me stafin e saj u pritën nga Kryeshefi i APK-së, Ahmet Zejnullahu i cili e prezantoi Ministren me stafin e kësaj Agjencie, e cili funksionon në kuadër të MBPZHR-së. Gjatë kësaj vizite, ministrja është njohur ...

Më shumë...

Ministrja Zhiviç viziton fermën e familjes Zhivkoviq

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviç, për t’u njohur nga afër me problemet e fermerëve, të mërkurën ishte për vizitë në fshatin Lepinë të komunës së Graçanicës. Gjatë qëndrimit të saj në pronën e fermerit Nikola Zhivkovqc, ministrja Zhiviç tha se nëpërmjet këtyre vizitave në terren synojmë ...

Më shumë...

Sekretari Halimi merr përkrahje nga Banka Botërore për zhvillimin e bujqësisë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kapllan Halimi bashkë me ushtruesin e detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë, Ekrem Gjokaj, gjatë vizitës zyrtare në Washington po marrin pjesë në Konferencën e Bankës Botërore mbi Tokën dhe Varfërinë, në të cilën prezantohen ...

Më shumë...

Rifat Jashari: Të jemi të bashkuar gjithmonë e jo vetëm në përvjetorë

Rifat Jashari: Të jemi të bashkuar gjithmonë e jo vetëm në përvjetorë

Në 21 vjetorin e Epopesë  së UÇK-së në Dukagjin, në emër të të gjitha familjeve të dëshmorëve vëllai i komandantit legjendar Adem Jashari z. Rifat Jashari tha se jo vetëm në përvjetorë por gjithnjë duhet të jenë të bashkuar si sot. Fal gjakut të dëshmorëve e gëzojmë lirinë, tha në ...

Më shumë...

24 mars 1999, Beteja e Gllogjanit – Epopeja e Dukagjinit

24 mars 1999 Beteja e Gllogjanit- Epopeja e Dukagjinit

Epopeja e UÇK- së, në Gllogjan kishte mbledhur krerët e shtetit, familjarë dëshmorësh, invalid e veteranë të luftës, përfaqësues nga mbarë trojet shqiptare, për të shënuar 21 vjetorin e fillimit të luftës në Dukagjin, përjetësimin e tre dëshmorëve Agron Mehmetaj, Gazmend Mehmetaj dhe Himë Haradinajsi dhe fillimin e 20 vjetorit ...

Më shumë...

Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes

Banka Botërore do të vazhdojë të mbështesë bujqësinë në Kosovë në avancimin e sistemit të ujitjes së tokave bujqësore. Kjo u theksua në takimin që Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhivic pati me zyrtarët e Bankës Botërore. Me këtë rast, Ministrja Zhivic, i falënderoi përfaqësuesit e Bankës ...

Më shumë...

Me moton “Më përkrah sot , që nesër të jem i pavarur ” u shënua Dita Botërore e personave me sindromin Daun në Viti

Me rastin e Ditës ndërkombëtare të personave me sindromin Daun, organizuar nga Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, respektivisht qendra e Kryesore e Mjekësisë Familjare në Viti, u mbajt një takim me nxënësit e paraleles me aftësi të veçanta, ndërsa i pranishëm ishte edhe kryetari i komunës, Sokol Haliti. Ai ...

Më shumë...

U mbajt trajnim me drejtorët e shkollave për ekstremizmin e dhunshëm dhe mekanizmat në parandalimin e kësaj dukurie

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Ekipi Veprues për siguri në bashkësi në Viti, kanë organizuar të enjtën një trajnim me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme të komunës së Vitisë, me temë “Ekstremizmi i dhunshëm dhe mekanizmat në parandalimin e kësaj dukurie”. I pranishëm ishte edhe kryetari i ...

Më shumë...

Kosova dhe Mali i Zi nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi në fushën e kontrollit të mallrave strategjike

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës dhe Ministria e Ekonomisë e Malit të Zi kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi në fushën e kontrollit të mallrave strategjike me qëllim të përforcimit të bashkëpunimit në fushën e kontrollit të tregtisë së armëve dhe pajisjeve ushtarake, armëve konvencionale, armëve të shkatërrimit në masë, ...

Më shumë...

MKRS-ja përkrah sportistë e trajnerë në shumën mbi 70 mijë euro

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi, në kuadër të mbështetjes financiare për Federatat e Sportit ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi me Komitetin Paraolimpik të Kosovës, Federatën e Minigolfit të Kosovës, me shtatë sportistë dhe katër trajnerë të dalluar dhe që kanë korrur rezultate. Shuma e përgjithshme e kësaj përkrahje ...

Më shumë...

Matoshi garanton investimin e disa projekteve në Malishevë

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, të cilin e ka siguruar se Ministria që ai drejton do të realizojë një sërë projektesh të rëndësishme pë mjedisin dhe ambientin për qytetarët e Komunës së Malishevës. Ministri Matoshi, ka ...

Më shumë...