Airport Adem Jashari
kek
MIT
akp deri me 5 maj
mbpzhr 2018
valamobile
Fillimi / Lajmet / BE-ja i bën presion Qeverisë në Prishtinë që ta tërheqë taksën 10 për qind në mallrat që hyjnë nga Serbia në Kosovë
Bashkimi Evropian kundër taksës që ka vendosur Qeveria e Kosovës në mallrat e Serbisë

BE-ja i bën presion Qeverisë në Prishtinë që ta tërheqë taksën 10 për qind në mallrat që hyjnë nga Serbia në Kosovë

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë, deklaruan për “Radion Evropa e Lirë” zyrtarët në Bruksel, pas paralajmërimit të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se nuk do të takohet me homologun Hashim Thaçi derisa të jetë në fuqi taksa që u ka vënë Kosova importeve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Kjo thuhet të ketë qenë edhe tema kryesore e takimit të dy presidentëve, të enjten në Bruksel, me ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Zëdhënësja e Mogherinit, Maja Kocijançiq, ka thënë se masa që ka ndërmarrë Kosova ndaj prodhimeve të Serbisë dhe Bosnjës minon bashkëpunimin rajonal dhe “nuk është në përputhje me parimet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit”. “E kemi bërë të qartë se vendimi i Qeverisë së Kosovës është shkelje e detyrimeve të Kosovës që dalin nga CEFTA. Ne qartë presim që Kosova ta tërheqë këtë masë, ka thënë Kocijançiq.

Kontrolloni gjithashtu

Nesër nderohet dëshmori i kombit, Zahir Neziri në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Nesër në Ferizaj nderohet dëshmori i kombit, Zahir Neziri në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së – dega Ferizaj njofton bashkëqytetarët, familjarët e dëshmorëve të ...