MIT KS
Fillimi / Lajmet / BSPK reagon pasi dy punëtorë humbin jetën tragjikisht në minierën e Artanës
BSPK reagon pasi dy punëtorë humbin jetën tragjikisht në minierën e Artanës

BSPK reagon pasi dy punëtorë humbin jetën tragjikisht në minierën e Artanës

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës shpreh indinjatën e thellë për vdekjen e dy minatorëve të minierës së Artanës. Duhet potencuar se BSPK-ja në vazhdimësi ka kërkuar përmes Këshillit Ekonomik dhe Social kushte më të mira dhe më të sigurta të punës përmes kërkesave siç janë: 1. Mbrojtja dhe Siguria në Punë, 2. Paga minimale, 3. Kontratat Kolektive, 3. Sigurimet Sociale, e tjera. Sipas BSPK-së fatkeqësisht asnjë qeveri e Republikës së Kosovës që nga paslufta e deri më tani nuk i ka marrë seriozisht kërkesat e BSPK-së pa marrë parasysh presionit të vazhdueshëm sindikal.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj-Stublla: Flamuri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të valojë përherë mbi shtetin e Kosovës

Haradinaj-Stublla: Flamuri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të valojë përherë mbi shtetin e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mishërim i lirisë, demokracisë dhe madhështisë globale, deklaroi të ...