Personalitete

Marie Logoreci (1920- 1988) aktore e merituar e skenës dhe filmit shqiptar

Marie Logoreci (23.9.1920 - 19.6.1988)

Marie Logoreci lindi më 23 Shtator të vitit 1920 në Shkodër, Shqipëri. Ishte aktore shqiptare e teatrit dhe filmit. Pioniere e kinematografisë shqiptare. Paraqitja për herë të parë në film ishte tek Skënderbeu, më pas në filmin e parë shqiptar me metrazh te shkurtër Fëmijët e saj, dhe me pas …

Më shumë...

Said Najdeni – “Hoxhë Voka” 1864-1903

Said Najdeni - "Hoxhë Voka" 1864-1903

Rilindja Kombëtare Shqiptare ishte një lëvizje e gjerë politike e kulturore që synonte çlirimin e të gjitha tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre në një shtet të vetëm e të pavarur, si edhe zhvillimin e gjuhës, të arsimit e të kulturës kombëtare. Ajo përfshin një epokë të tërë historike që …

Më shumë...

Josif Bageri (1868 – 1915)

Josif Bageri (1868 - 1915)

Josif Bageri nga Reka e Epërme e Dibrës ka qenë ndër figurat më të shquara të Rilindjes sonë kombëtare. Ai ishte poet me talent të rrallë, prozator që shkroi shumë tregime (sidomos për fëmijë), gazetar dhe publicist si dhe atdhetar i flakët, i cili tërë jetën dhe veprën ia kushtoi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në njëvjetorin e vdekjes së dr. Muhamet Tërnavës, studiuesit dhe martirit të së vërtetës historike

Muhamet Tërnava

Më 6 shtator 2017 ka ndërruar jetë profesor, doktor, Muhamet Tërnava, historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës, i pari ndër shkencëtarët e historisë, i cili me argumente e të dhëna të faktuara shkencore hodhi poshtë pretendimet e historianëve serbë, lidhur me përkatësinë e shqiptarëve të Kosovës,  në Mesjetë. Ai, pasi …

Më shumë...

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Nezim Frakulla (1680-1760) ndër poetët e parë që shkroi poezi shqip me alfabet arab

Letërsia shqipe me alfabet arab, apo sikur është bërë traditë të thuhet, me alfabet turko-arab, (kur dihet se shkrimi i turqishtës gjatë kohës së Perandorisë Osmane shërbehej me  alfabetin e arabishtës), është lënë anash nga historianët e letrërisë shqipe, për faktin se nuk ishte e shkruar me alfabet grek apo …

Më shumë...

Frank Shkreli: Kujtojmë Etëhem Haxhiademin (1902-1965) në kuadër të 550-vjetorit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Frank Shkreli: Kujtojmë Etëhem Haxhiademin (1902-1965) në kuadër të 550-vjetorit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skenderbe, revista “Shëjzat” e Ernest Koliqit në Romë kishte ribotuar në vitin 1968 tragjedinë e Ethem Haxhiademit, Skënderbeu, shkruar prej tij në vitin 1935.  Revista “Shëjzat” e ribotoi në atë kohë tragjedinë e Haxhiademit, kushtuar Skënderbeut jo vetëm për të përkujtuar 550-vjetorin …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Toska i Llapit, Hamit Abdullahu, (1941-1994) ndër ideatorët e demonstratave të vitit 1968

Zeqir Bekolli: Toska i Llapit, Hamit Abdullahu, (1941-1994) ndër ideatorët e demonstratave të vitit 1968

Hamit Abdullahu përqafoi idetë e Adem Demaçit dhe të Shaban Shalës, kurse në fillim të vitit 1968 së bashku me Xheladin Rekaliun, Hakif  Shehollin, Sabit Sylen , merren me organizimin e demonstratave  të para, të pas Luftës së Dytë Botërore, në trojet  shqiptare, ku u  kërkuan të drejtat dhe liritë …

Më shumë...

Ali Riza Kosova, (1883- 1941) atdhetar, ushtarak dhe shtetndërtues

Ali Riza Kosova, (1883- 1941) atdhetar, ushtarak dhe shtetndërtues

Njëri nga bashkëpunëtorët e Ataturkut, ndër komanduesit kryesor në përballimin e disa ndërhyrjeve ushtarake serbo-jugosllave. Ali Rizai ishte përgjegjës i punimeve për zgjerimin dhe shtruarjen e rrugës Tiranë-Durrës -Ahmet Zogu: Unë s’e harroj që ju keni qenë kundërshtari im. Ali Rizai: Unë i shërbej atdheut – Kazerma e parë ushtarake …

Më shumë...

Franz Babinger (1891 – 1967) historian i njohur gjerman, albanolog dhe turkolog

Franz Babinger (1891 – 1967) historian i njohur gjerman, albanolog dhe turkolog

Franc Babinger  u  lind në Weiden,  në  Landin e Bavarisë  më 15 janar të vitit 1891. Ndoqi studimet filozofike dhe filologjike në Universitetin e Berlinit. Mbrojti doktoraturën në vitin  1914. Shkoi në Turqi si anëtar i misionit ushtarak. Në Gjermani u kthye më 1921. Pas dy vjetësh u zgjodh profesor …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Në shenjë të përkujtimit të mikut, atdhetarit dhe veprimtarit, Hysen Ibra (1948-2008)

Nezir Myrtaj: Në shenjë të përkujtimit të mikut, atdhetarit dhe veprimtarit, Hysen Ibra (1948-2007)

(Me rastin e 10-vjetorit të ndarjes nga jeta)  Më 14 qershor u bënë dhjetë vite qëkur u nda nga jeta miku i respektuar, atdhetari i devotshëm, intelektuali dhe veprimtari guximtar Hysen Ibra. Ai vdiq në moshë ende të re, kur si kryefamiljar i duhej më shumë se kurrë familjes së …

Më shumë...

Sami Frashëri (1850-1904) ishte rilindas i shquar, dijetar i madh, shkrimtar, publicist dhe ideologu kryesor i Lëvizjes Kombëtare

Sami Frashëri (1 qershor 1850-18 qershor 1904), rilindës, erudit dhe dijetar i përmasave botërore

Sami Bej Frashëri, njëri ndër personalitetet më të shquara të kombit, por edhe i kulturës botërore u lind më 1 qershor  të vitit 1850, në fshatin Frashër të Përmetit. Ka vdekur më  18 qershor 1904, në Stamboll. Ai ishte rilindas i shquar, dijetar i madh, shkrimtar, publicist dhe ideologu kryesor …

Më shumë...

Adil Fetahu: Rilindësi i Llapit, Jashar Erebara (1873 – 1953)

Adil Fetahu: Rilindësi i Llapit, Jashar Erebara (1873 - 1953)

Biografi e shkurtër Jashar Erebara bënë pjesë në galerinë e figurave më të shquara të rilindasve tanë të periudhës së fundit, periudhë kjo më e bujshme e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, në gjysmën e dytë të shekullit 19 dhe dekadën e parë të shekullit 20, por Jashari vazhdoi punën deri në …

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 – 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 - 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

( Fjalë e mbajtur në Gjilan, me rastin e 20-vjetorit të vdekjes së Mehmet Malajt, më 19 maj 2018) Hogoshti i lashtë i Dardanës ka dhënë shumë luftëtarë të shquar për liri, si Bislim Hogoshti, Muharrem Fejza, Haki Sermaxhaj, Isa Kastrati, Avdi Xhaçku etj.1 Rreth 300 burra të Hogoshtit dhe …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tahir Meha ( 1943 – 1981)

Mehmet Bislimi: Tahir Meha ( 1943 - 1981)

Burri i Dheut – trim i paepur, paraardhës i sakrificës ademja­sha­ri­ane për atdheun, Tahir Nebih Meha, u lind, më 10 tetor 1943, në Prekaz të Drenicës, Panteon i dëshmuar i shqiptarizmës. I ndjekur nga i et, 71- vjeç, Nebihu, Kullën stërgjyshore e ktheu në varr të hapur për pushtu­e­sin jugosllav …

Më shumë...

Prof. h.c. Max Brym: Koço Tashko, (1899- 1984) një jetë politike në Shqipëri

Prof. h.c. Max Brym: Koço Tashko, (1899- 1984) një jetë politike në Shqipëri

 Prof. Ervin Levin nga Berlini para pak kohësh ka publikuar një biografi për komunistin, patriotin dhe intelektualin shqiptar – Koço Tashko. Libri është një kontribut shumë i rëndësishëm, nëse duam ta kuptojmë historinë e re shqiptare. Biografia shpërfaq jetën dhe personalitetin e pakorruptueshëm të Tashkos, i lindur në vitin 1899 …

Më shumë...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë, Agim Karaxhozi, “kosovari” nga Gjirokastra

Frank Shkreli: Ndërroi jetë, Agim Karaxhozi, “kosovari” nga Gjirokastra

Komuniteti shqiptaro-amerikan humbi edhe një prej aktivistëve më të dalluar të tij dhe më të dedikuar ndaj çështjes shqiptare në përgjithësi, për më shumë se një gjysëm shekulli. Inxhinier Agim Karagjozi ndërroi jetë fund javën që kaloi në moshën 92-vjeçare dhe u varros të mërkurën më 4 prill në varrezat …

Më shumë...