Personalitete

Skënder Tolaj: Jeta dhe vepra e heroit, Zymer Fazli Tolaj (1911-2002)

Skënder Tolaj: Jeta dhe vepra e heroit, Zymer Fazli Tolaj (1911-2002)

Fazli Isufi Tolaj dhe Dinore Avdimetaj-Tolaj sollën në jetë si fëmijën e parë dhe e pagëzuan me emrin Zymer për të pasuar pastaj edhe me  dy fëmijët e tjerë: Rrustemin dhe Isufin. Në fëmijëri e zakonshme në shtëpinë e  madhe të Isufasmonve, në moshën 9 vjeçare nga një sëmundje e …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Halil Alidema (15 mars 1936 – 19 mars 1996)

Prof. dr. Hakif Bajrami: Halil Alidema (15 mars 1936 - 19 mars 1996)

Halil Alidema rrjedh nga një familje atdhetare. Si djalë i atij soji  patriotësh, nuk mund të rreshtohej ndryshe, përpos si patriot, të reflektojë edhe në çdo shoqëri që e kishte, e prej të cilit është dëgjuar, është folur dhe është vepruar duke ndërtuat sigurt idealin e luftës, për çlirim të …

Më shumë...

Shkëlzen Ukëhaxhaj: Zenun Gjocaj (1943 – 2013)

Zenun Gjocaj (1943 – 2013)

I lindur në prillin e vitit 1943 në Gjocaj, fshat që i dha letërsisë shqipe edhe poetin e njohur Dinë Mehmeti, enun Gjocaj shkollën fillore e kreu në Junik – fshati më i madh i Kosovës ku “bashkëjetojnë” dymbëdhjetë fiset dhe me Kuvendin e Majit të 1912 tës hyri në …

Më shumë...

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryetrimi i Shqipërisë (1405 – 1468)

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

Gjergj Kastrioti, ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës,Vojsa, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405, u mor peng nga pushtuesit turq që në moshë të mitur dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit në Adrianopojë. Atje, …

Më shumë...

Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës

Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës

Më 28 dhjetor të vitit 1927 lindi Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës. Rrjedh nga një familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Përmetit. Në vitin 1930 familia e tij u vendos me banim në qytetin …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përmasa dhe ndikimi i Shotë Galicës në edukimin e brezave

Shote Galica

“Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t’u qëndrojë topave më të fortë”. (Sami Frashëri)  Nëntëdhjetë vjet pa  trimëreshën tonë, Shotë Galica janë më shumë se të mjaftueshme për të parë pa syze e gjithanshmërisht përmasën ndikuese të kësaj heroine në edukimin …

Më shumë...

Ali Meta ( 1925-2017) mësues dhe patriot i madh

Mësuesi dhe patrioti, Ali Meta i përket familjes së madhe fisnike shqiptare të Alimetëve të  Gjurgjevikut  në Kosovë e fisit Berisha, me tradita e kontribute të jashtëzakonshme për Çështjen e Madhe Kombëtare të cilët kanë marrë pjesë në të gjitha ngjarjet më madhore të historisë sonë kombëtare për liri dhe …

Më shumë...

Mehmet Pashë Deralla, personalitet meritor i luftës për liri dhe bashkim kombëtar (1843-1914)

Mehmet Pashë Deralla, personalitet meritor i luftës për liri dhe bashkim kombëtar (1843-1914)

Mehmet Deralla lindi më 1843 në Gradec të Gostivarit.  Shkollën fillore e kreu në Tetovë, ndërsa shkollën e mesme  në Shkup. Më pas regjistroi studimet e larta në Akademinë Ushtarake të Stambollit, të cilat i përfundoi me sukses meritor. Pas kryerjes së Akademisë për disa vite rresht ka shërbyer  në një …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Enver Hoxha politikani dhe strategu më i famshëm shqiptar i të gjitha kohërave

Enver Hoxha

Që nga shpallja e pavarësisë, më 28 Nëntor 1912, politikën e  Shqipërisë sipas meje e karakterizojnë tri etapa: atë famëkeqe të Amet Zogut me Esat pashë Toptanit, të cilët e dëshironin një Shqipëri të tkurrur. Etapën më të lavdishme, atë të Enver Hoxhës, i cili dëshironte një Shqipëri me kufij …

Më shumë...

Dritëro Agolli, shkrimtar, intelektual dhe atdhetar i mirënjohur

Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor të vitit 1931 në Menkulas të Devollit. Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjimnazin e Gjirokastrës, një shkollë me mjaft traditë. Studimet e larta për letërsi i mbaroi në Petërburg. Ka punuar shumë kohë gazetar në gazetën e përditshme “Zëri i popullit”, …

Më shumë...

Frank Shkreli: Mid-hat Frashëri, kolosi i harruar i kombit

Mid-hat Frashëri

Disa burime tregojnë se Mid-hat Frashëri mbajti fjalimin drejtuar Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Radio Londra më 16 gusht, 1949, ndonëse disa të tjera e përcaktojnë transmetimin e fjalimit të Midhat Frashëri në BBC, si në “vjeshtën e vitit 1949”. Cila do qoftë data e saktë e përvjetorit të trasnmetimit, ia …

Më shumë...

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani. …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Takim në rrugën e lirisë me heroin, Remzi Ademi (1953 – 1998)

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Qëllimi i këtij shkrimi nuk është thjesht një nekrologji e rëndomtë, siç shkruhet zakonisht në këto raste, ku përkujtohet një figurë sublime e martirizuar në tabanin kombëtar. Do të mundohem që të kaloj përtej, përtej së madhërishmes- pa dyshim, këtë e meritojnë burrat e dheut siç ishte i madhi Remzi …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Ahmet Haxhiu (6 maj 1932 – 6 korrik 1994), një jetë të tërë në shërbim të kombit e të Atdheut

Ahmet Haxhiu

Lëvizja Kombëtare për Çlirimin e Kosovës, fillin e saj e ka te Komiteti: “ Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, i formuar në Shkodër, pas Luftës së Parë Botërore, më 7 nëntor 1918 1) nga: Hasan Prishtina, Hoxhë Kadri Prishtina, Sali Nivica, Bajram Curri, Avni Rrustemi, Bedri Pejani etj. Ndonëse lufta e popullit shqiptar …

Më shumë...

Frang Bardhi (1606 – 1643) ipeshkv, shkrimtar, leksikograf, folklorist dhe etnograf shqiptar

Frang Bardhi (1606 - 1643)

Frang Bardhi (1606 – 1643) ishte  ipeshkv, shkrimtar, leksikograf, folklorist dhe etnograf shqiptar. U lind  në Kallmet, në krahinën e  Nënshatit të  Zadrimës. Vinte nga një familje e klerike e Zadrimës. Studioi në Seminarin e Loretos në Itali. Frank Bardhi ishte ipeshkvit i Sapës. Ishte shkruesi i parë i një …

Më shumë...

Rexhep Qosja, mendje erudite, sedër volteriane, kritikë goditëse Roterdamiane, zëdhënësi besnik i kombit…

Rexhep Qosja

(Në 81-vjetorin e lindjes së dr. Rexhep Qoses) Aureola kombëtare, mendja erudite, sedra volteriane, kritika goditëse kundër prapësive e marrëzisë si  ajo e Erazmo Roterdamit, zëdhënësi më besnik i kombit,   origjinaliteti në krijimtari,  i profesor doktor, Rexhep Qoses,  janë vlera unike, të këtij kolosi të letrave tona. Me qëndrimin e …

Më shumë...