Personalitete

Në përvjetorin e ndarjes nga jeta të veteranit të UÇK-së, luftëtarit, Brahim Krasniqi (1947 – 2016)

Në 4 vjetorin e ndarjes nga jeta të veteranit të UÇK-së, luftëtarit, Brahim Krasniqi (1947 – 2016)

Brahim Krasniqi,  u lind më 12 nëntor të vitit 1947 në fshatin Caravik tē Komunës së Klinës . Është fëmija i 4 i babë Latifit dhe Nënës Kade. Kishte të përfunduar shkollën fillore dhe të mesme si dhe shkollën e lartë për saldues në Gjakovë. Ishte martuar me Feride Dibranin, …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Figura kombëtare e intelektualit dhe luftëtarit të shquar, heroit të kombit, Selman Bekë Lajçi

Selman Bekë Lajçi (9.2.1954 - 19.4.1999)

Selman Lajçi për një dekadë ishte projektuesi dhe drejtuesi kryesor rugovas i idesë për çlirim Ushtria Çlirimtare e Kosovës është një formacion unikat i formimit të ushtrive çlirimtare në botë. Ajo përbëhej nga shtresat më të spikatura të shoqërisë sonë, nga intelektualë në zë, nga shtresa të caktuara studentore, nga …

Më shumë...

Adem Demaçi, (1936-2018) një jetë e tërë sakrificë për kombin, të vërtetën, barazinë dhe të drejtën

Adem Demaci

Ditëlindjet dhe ditët kur janë ndarë nga jeta personalitetet  që kanë bërë emër në historitë e kombeve, shënohen si ditë të veçanta për t’u ndalur pak dhe për të përkujtuar kohën, të kaluarën, prej nga u nisem e deri ku erdhëm, ku jemi dhe ku po vemi, me cilat vështirësi …

Më shumë...

Shkëlzen Ukëhaxhaj: Zenun Gjocaj (1943 – 2013), mësimdhënës, i burgosur politik, veprimtar dhe shkrimtar i dalluar

Zenun Gjocaj (1943 – 2013)

Zenun Gjocaj u  lind në prillin e vitit 1943 në Gjocaj. Shkollën fillore e kreu në Junik – fshati më i madh i Kosovës ku “bashkëjetojnë” dymbëdhjetë fiset dhe me Kuvendin e Majit të vitit 1912  hyri në analet e historisë kombëtare. Në vitin shkollor 1959/60 të shkollimin e mesëm …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: PAPA KRISTO NEGOVANI ( 1875 – 1905)

Mehmet Bislimi

… „ Ai popull që nuk e gëzon lirinë, nuk e gëzon as jetën!“… Klerik dhe krijues i denjë, atdhetar i admiruar, përparimtar i kohës, mbrojtës i gjuhës së bukur shqipe, emër i paharruar në historinë shqiptare. Papa Kristo Negovani me veprimtarinë e vet patriotike la gjurmë prej krijuesi dhe …

Më shumë...

Papa Kristo Negovani, martiri i gjuhës shqipe dhe i lirisë së Shqipërisë (1875-1905)

Papa Kristo Negovani, martiri i gjuhës shqipe dhe i lirisë së Shqipërisë (1875-1905)

Në mesin e martirëve të gjuhës shqipe dhe të çlirimit të Shqipërisë, një vend meritor zë edhe mësuesi e prifti shqiptar, Papa Kristo Negovani, i cili tërë aktivitetin e tij intelektual e atdhetar e kishte derdhur në dobi të rizgjimit të shqiptarëve, në shkrim-këndimin e gjuhës shqipe dhe përhapjen e …

Më shumë...

Ramadan Pllana: Shaban Shala, një jetë e tërë në shërbim të kombit e atdheut

Ramadan Pllana: Gjeneral-major Shaban Shala, një luftëtar i paepur i lirisë

“Sot po ndahemi nga trupi i Shaban Shalës, por shpirti dhe vepra e Shaban Shalës po mbetet për ne si një udhërrëfyes dhe si një garant se si duhet të luftohet, se si duhet të qëndrohet, se si duhet edhe të vdiset. Ai, pati probleme derisa ishte duke punuar në …

Më shumë...

Mësuesja veterane, Nevzate Çiçko-Shporta

Nevzate Çiçko

Duke çmuar lart rolin e mësuesit, shkencëtari ynë i madh, Eqrem Çabej ka thënë: “Në punën e ndërtimit mendor të popullit e të ngritjes kulturore të tij, arsimtarëve shqiptarë u bie një pjesë e madhe. Ata kanë përmbushur kurdoherë e me një mënyrë të heshtur, thuajse anonime, detyrën e formimit …

Më shumë...

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Muhamet Kyçyku (1784-1844) është një ndër poetët më të njohur shqiptarë të perudhës para Rilindjes Kombëtare

Letërsia shqipe me alfabet arab, kundruar realisht është pasuri letrare, kombëtare e shqiptarëve, jo vetëm sepse shumica e kombit i përket besimit islam, por sepse ajo ka vlerat e veta specifike që pasurojnë diversitetin kulturor të një populli, dikur shumë me ndikim në Perandorinë Osmane, por edhe në Ballkan përgjithësisht, …

Më shumë...

Kolë Jakova 1916 – 2002

Kolë Jakova 1916 - 2002

Kolë Jakova lindi në vitin 1916 në qytetin e Shkodrës. Në këtë qytet, Kola mbaroi shkollën fillore dhe u angazhua në Lëvizjen Antifashiste Nacionalçlirimtare. Ishin pikërisht këto vite, kur i riu nisi të shkruajë vjershat e para. “Kënga e tre heronjëve” dhe “Shqiponjat partizane” shumë shpejt nisën të këndoheshin si …

Më shumë...

Mehmet Musa: Sali Shatri, trim, tribun i Shqiptarisë (1927-1984)

Mehmet Musa: Sali Shatri, trim, tribun i Shqiptarisë (1927-1984)

Sot me 4  nëntor mbushen plot 35 vjet që kur pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit të paepur të çështjes shqiptare,e luftëtarit të LDB-së e,organizatorit dhe arkitektit të  grupeve luftarake,e strategut me famë shqiptare, njeriut të aksioneve e të shumë akteve heroike në mbarë  trevat shqiptare të pushtuara nga serbosllavia. …

Më shumë...

Frank Shkreli: At Zef Pllumi, krenaria e Shkrelit dhe nderi i kombit

(Të Punojmë për Progresin Kombëtar, në 95-vjetorin e lindjes Në këtë përkujtim të shkurtër dhe modest për At Zef Pllumin – siç është quajtur “i fundit i françeskanjëve të mëdhej shqiptarë” i lindur në një familje me origjinë nga fisi i Shkrelit i Malësisë së Madhe, siç thuhet edhe në …

Më shumë...

Gani Qarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 – 1946)

Gani Çarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 - 1946)

Hajdar Maloku-Planeja u lind në fshatin Planejë të Hasit, fshat piktoresk dhe mu buzë kufirit shqiptaro-shqiptar. Ai që në moshën fëmijërore do të kalonte në Shqipëri, ku mbaroi shkollimin fillor dhe atë të mesëm me shumë sukses, arsye e cila bëri që atij, ti ndahej edhe një bursë shtetërore nga …

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Dëshmori i kombit Agim Ali Selmanaj

Faton Mehmetaj: Dëshmori i kombit Agim Ali Selmanaj

Me lulet që dalin në muajn e bukur të majit, për vit familja, shokët e bashkëluftëtaret të sjellinë lule të freskëta më aromë lirie. Agim Ali Selmanaj ishte fjalë pak, por bëri emër me vepra të mëdha. Lindi dhe u edukua në një familje me tradita patriotike. Pothuajse të gjithë …

Më shumë...

Frank Shkreli: 70-vjet më parë ndërroi jetë Vinçenc Prenushi, bariu i katolikëve dhe engjëlli i myslimanëve

Frank Shkreli: 70-vjet më parë ndërroi jetë Vinçenc Prenushi, bariu i katolikëve dhe engjëlli i myslimanëve

“Simboli i të së kaluemës së Shqipënisë me të cilin ne mburremi”!  Kështu e kishte cilësuar Profesor Arshi Pipa Imzot Vinçenc Prenushin, në një ese të gjatë me titull, “Kujtime mbi Vinçenc Prenushin”, prelatin e Kishës Katolike Shqiptare, të cilin e kujtojmë këtë muaj me rastin e 70-vjetorit të vdekjes …

Më shumë...

Bardhosh Dinë Gërvalla (1885- 1951) luftëtar i Rezistencës Kombëtare Shqiptare

Këtë tregim për luftëtarin e Rezistencës Kombëtare,  Bardhosh Dinë Gërvalla, të atin e dëshmorëve të kombit: Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla, ma ka rrëfyer i nipi i tij, Brahim M. Berisha, baba i dëshmorit Maxhun Berisha. Brahimi dhe Bardhoshi, nip e dajë, kanë qenë shumë të afërt dhe nga njëri-tjetri asgjë …

Më shumë...