Personalitete

Norbert Jokli (1887 -1942) albanologu i shquar austriak me prejardhje hebreje

Norbert Jokli (1887 -1942) albanologu i shquar austriak me prejardhje hebreje

Norbert Jokli (25 shkurt 1887 – maj 1942) ishte albanolog austriak me prejardhje hebreje. Njihet si një ndër themeluesit e albanologjisë. Por, para se të njihej  si albanolog i madh ai ishte i çmuar si studiues i filologjisë baltike-sllave dhe si bibliotekist  i Universitetit të Vjenës. Lindi në Bzenec (asokohe …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Isa Boletini (1864 – 1916)

Mehmet Bislimi

Isa Boletini, kjo figurë markante, që zënë vend të pa diskutueshëm në historinë e popullit shqiptarë krahas atyre që dhanë aq shumë për lirinë e atdheut si Prishtina, Curri, Gurakuqi, Qemali, Seferi e shumë të tjerë. Isai, u rritë me armë në dorë, jetoi me te, dhe përplot një jetë …

Më shumë...

ADIL FETAHU: SHKENCËTARI KROAT, MILLAN SHUFFLAY, VIKTIMË E MONARKOFASHIZMIT SERB

Milan Sufflay

Është e çuditshme sa pak shqiptarë e njohin biografinë dhe veprimtarinë historiko-letrare e sidomos atë  kërkimore-shkencore të dijetarit, filozofit, historianit, albanologut, ballkanologut e shkencëtarit kroat, njërit ndër më të famshmit të Ballkanit, në kohën kur jetoi e veproi. Çudia bëhet më e madhe kur dihet se Shufflay më se 20 …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Akademiku Bedri Dedja – Profesori im i paharruar (20 nëntor 1930 – 13 prill 2004)

Dr. Skënder Demaliaj: Akademiku Bedri Dedja – Profesori im i paharruar (20 nëntor 1930 - 13 prill 2004)

KUJTIME, nga Dr. Skënder Demaliaj – ish studenti i Tij Ngjyra  e shkencëtarëve është po aq e çmuar sa gjaku i martirëve (Fjalë e urtë arabe) Profesor Bedri Dedja është dekani dhe veterani i psikologjisë shqiptare, publicist i njohur dhe kritik i letërsisë, përkthyes, shkrimtar i madh dhe i dashur …

Më shumë...

Qerim Rexhaj: Në përkujtim të qëndresës së dëshmorit të kombit, Xhemail Blakaj, në përvjetorin e 34 të vrasjes së tij në Burgun e Qarkut në Pejë

Qerim Rexhaj

Vitet e 80-ta në Kosovë shënojnë shpërthimin më sublim të ndërgjegjësimit të popullit shqiptar në shtrimin e kërkesave gjithë popullore për Kosovën Republikë deri në shkëputje dhe bashkim kombëtar. Në ballë të këtyre kërkesave si zakonisht ishte vënë pjesa më e ndërgjegjshme e kombit, rinia studentore, të rinjtë shkollarë të …

Më shumë...

Bajram Mehmetaj (1935-2019)

Bajram Mehmetaj

Bajram Mehmetaj u lind më 1935 në fshatin Pozhar të komunës së Deçanit. Rrjedh nga një familje me tradita patriotike dhe luftarake. Të parët e kësaj familje më shumë se dyqind vjet rrjesht luftuan kundër pushtuesve të ndryshëm. Nga kjo familje dolën mbi 30 dëshmorë, disa prej tyre me tituj …

Më shumë...

Zef Ndrecaj: 30-vjetori i vrasjes nga policia serbe i vëllezërve Simon dhe Shtjefën Dushi, dëshmorë të kombit

Zef Ndrecaj: 30-vjetori i vrasjes nga policia serbe i vëllezërve Simon dhe Shtjefën Dushi, dëshmorë të kombit

Vëllezërit: Simon Dushi, i lindur 23 shkurt te vitit 1958 dhe Shtjefën Dushi,  i lindur me  4 maj të vitit  1964,  nga fshati  Dejë (Deiq) i komunës së Klinës, ranë dëshmorë heroikisht, në përleshje me armë kundër  policisë serbe, më 13 shtator të vitit  1990. Ditë kritike të 13 shtatorit …

Më shumë...

Sefer A. Muzlijaj: Sa hije të kishte në kokë plisi i bardhë, Baca Qazim

Sefer A. Muzlijaj: Sa hije të kishte në kokë plisi i bardhë, Baca Qazim

(Përkujtim: Me rastin e një-vjetorit të ikjes në amshim të “Plakut të Maleve”- Bacës Qazim F. Zekaj) Kur u lind Baca Qazim: “malet kishin lëshuar një oshëtimë e toka mëmë dridhej si termeti”!-Ishte kohë në mbretërinë SKS-ë,kur shqiptarët ishin çipqi e sharragjinj,si një leckë për regjimin në trollin e vet …

Më shumë...

Feride Papleka: Shote Galica (1895-1927) rast unik, monumental, shembulli i luftës dhe i martirizimit për liri kombëtare

Shote Galica

Më 1962, në kohën e Enver Hoxhës, për Shote Galicën u ngrit një lapidar në Fushë-Krujë, vepër e skulptorit, Kristaq Rama. Ai regjim e nderoi edhe me titullin e lartë,  “Heroinë e popullit”. Në ditët tona, Shotës luftëtare nuk i dihet as varri dhe as busti. A mos duhen kthyer …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTË GALICA (1895 – 1927)

Shote Galica

Femra shqiptare në vazhdimësi është përballur me ashpërsitë e jetës. Mbi të rëndoi pesha e shekujve të robërisë, varfërisë, kanunit dhe padrejtësive të kohëve të ndryshme, rëndoi kobi e zia, loti e gjaku… Por, ajo për asnjë  çast nuk u nënshtrua para sfidave të shumta gjatë rrugëtimit nëpër kohë, ajo …

Më shumë...

Rexhep Qosja, një jetë në shërbim të kombit, dijes, emancipimit e përparimit

Rexhep Qosja

Profesor, Rexhep Qosja, edhe  në të 80-at e jetës së tij po përballet  me suksese (ashtu si në të gjitha stinët, që ka lënë pas), me  vështirësitë e kohëpaskohshme e ngritjet e përhershme. Me qëndrimin e tij stoik e dinjitar, nuk ka si të mos krahasohet me Sokratin, me dijen e tij erudite nuk ka …

Më shumë...

Ibrahim Hamza: Bajram Paci (Demaliaj) (10 qershor 1920 – 24 maj 2001)

Ibrahim Hamza: Bajram Paci (Demaliaj) (10 qershor 1920 - 24 maj 2001)

Bajram Paci është drejtuesi i pushtetit më jetëgjatë në Krahinën e Bytyçit. Ai ka qenë shumë i njohur nga populli i kësaj zone dhe një ndër më të njohurit edhe për të gjithë rrethin e Tropojës. Për rreth 30 vjet ka drejtuar struktura të ndryshme të pushtetit. Në vitet e …

Më shumë...

Adem Breznica: Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Azem Breznica: Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët përtej Prishtinës Beteja e Lisicës (1941/42) shënon zmbrapsjen e depërtimit të mëtejmë bullgar nga Lindja në drejtim të Prishtinës dhe Rrafshit të Kosovës, ndërkohë që Bullgaria, si aleate e nazi-fashizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore, kërkonte “hisen” e vet në trojet shqiptare. “Luftën kundër bugarit” …

Më shumë...

Mehmet Musa: Haki Zekë Islamaj (1944-2000), atdhetar, burrë shteti e burrë ushtrie

Mehmet Musa: Haki Zekë Islamaj (1944-2000), atdhetar, burrë shteti e burrë ushtrie

Grada më e lartë ushtarake dhe më e ndeshmja,është të jeshë ushtar besnik i popullit dhe Atdheut gjithë jetën dhe pa pritur ndonjë shpërblim pë këtë shërbim!!!  Haki Zeka      Me 6 prill të vitit 2016,në orën 4 të mëngjesit shkruajta:zgjohuni nga gjumi,vëllezër e motra,miq e dashamirë,shokë tė idealit e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Qëndresa heroike e Tahir Nebih Mehës dhe Nebih Emin Mehës në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981

Ahmet Qeriqi: Qëndresa heroike e Tahir Nebih Mehës dhe Nebih Emin Mehës në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981

Qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës, në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981, shënoi fillimin e rezistencës aktive, me armë në dorë kundër pushtimit jugosllav të trojeve tona. Dy muaj pas larjes me gjak, nga milicia dhe ushtria jugosllave, të demonstratave dhe protestave të popullatës liridashëse të Kosovës, …

Më shumë...