Airport Adem Jashari
kek
valamobile
mbpzhr grante
MIT
Fillimi / Personalitete (faqe 16)

Personalitete

Frank Shkreli: Në kujtim të 100-vjetorit të vrasjes së Dedë Gjon Lulit

Historia e kombit shqiptar gjatë shekujsh është përballur vazhdimisht me pengesa të llojllojshme të cilat kanë bërë të pamundur bashkimin shpirtëror dhe kombëtar të Shqiptarëve. Ishin këto pengesa të vjetëra e të reja, sipas orekseve të rastit  të armiqëve të shqiptarëve, por të cilat ishin ndoshta më të rënda se ...

Më shumë...

Sali Onuzi: Sulejman Vokshi dhe mbrojtja e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sulejman Vokshi lindi në qytetin e Gjakovës në vitin 1815 në një familje me tradita të shquara patriotike dhe luftarake. Për gati 50 vjet Ai mori pjesë në të gjitha kryengritjet që shpërthyen kundër sundimin osman, gjë për të cilën Porta e lartë e kishte arrestuar e internuar 15-20 herë. ...

Më shumë...

Salih Gjuka – Dukagjini (1876 – 1925)

Veprimtari dhe atdhetari i mirënjohur, Salih Gjuka ka qenë jurist, mësues i popullit  dhe njëri nga nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 Nëntor të vitit 1912. Tërë jetën e tij ia kishte kushtuar arsimimit të popullit dhe çlirimit e bashkimit të trojeve shqiptare. Duke qenë në kontakt ...

Më shumë...

Ibrahim Fehmiu (1892 – 1951)

Mësuesi i popullit, intelektuali dhe veprimtari, Ibrahim Fehmiu  lindi në qytetin e Gjakovës, më  25 nëntor të vitit 1892, ndërsa vdiq në Prizren në vitin 1951.           Mësimet e para i mori në mejtepin  e “Xhamisë së Gërçarve”, në vendlindje. Këto mësime i zgjeroi në mejtepin e “Halil Efendisë”, ku ...

Më shumë...

Aziz Çami (1893-1943)

Në vitin 1920 Aziz Çami ishte një komandant në Luftën e Vlorës. Në mesin e viteve 1920 ai u largua nga Shqipëria pas vendosjes së monarkisë. Ai ishte një mbështetës i Fan Nolit dhe në vitin 1931 ai u arrestua për një atentat kundër Mbretit Zog I. Gjatë Luftës së ...

Më shumë...

Zef Skiroi (1865 – 1927), personalitet i njohur i arbëreshëve të Italisë dhe i kombit shqiptar

Zef Skiroi, u lind në Hora të Arbëreshëve më  10 gusht 1865, ka vdekur në Napoli, 17 shkurt 1927. Zefi  ishte poet, gjuhëtar, folklorist, etnograf, dhe publicist i shquar arbëresh. Atdhetar i madh shqiptar, dijetar dhe koleksionist i traditave poetike arbëreshe, profesor i parë dhe kryetarit i gjuhës shqipe dhe ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Amazona shqiptare, Shote Galica – Qerime Halil Radisheva

Femra shqiptare, gjithnjë dhe në vazhdimësi është përballur me vrazhdësitë dhe ashpërsitë e jetës. Mbi të rëndoi pesha e shekujve të robërisë dhe varfërisë, pesha e kanunit dhe padrejtësisë, kobi e zia, loti dhe gjaku… Por, për asnjë çast ajo nuk u nënshtrua para sfidave të shumta gjatë jetës. Dinjitetin ...

Më shumë...

Ibish Neziri: Ahmet Haxhiu, korife i Lëvizjes Ilegale

( Në njëzetë e njëvjetorin e ndarjes nga jeta) Sot është 6 korriku i vitit 2015, një ditë krejt e zakonshme e vitit për shumë kë, por jo edhe për familjarët, shokët, miqtë dhe bashkëveprimtarët e Ahmet Haxhiut, veprimtarit të madh të çështjes kombëtare, pararendësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ...

Më shumë...

Prof.dr. Nebi Dervishi: Mehmet Aliu – Pashai i Egjiptit -Misirit (1769- 1849)

Muhamed Aliu- Pashai i Misirit dhe disa nga pinjollët e tjerë të dinastisë shqiptare në Egjypt (1805-1952) janë figura aq të mëdha e komplekse, saqë nuk mbetën aspak prapa, në mos qofshin edhe më të avancuar nga ato figura botërore që na lënë shpesh të mahnitur për bëmat e tyre. ...

Më shumë...

Prof. dr. Sabile Keçmezi- Basha: Hasan Remniku me shokë dhe veprimtaria e tyre atdhetare

Pas një veprimtarie të bujshme patriotike të NDSH-së, dhe pas një përcjelljeje të gjatë e të gjithë anshme të organeve të ndjekjes, ilegalja shqiptare duke e parë se veprimtaria e mëtejshme në kushte të reja ishte e vështirësuar, krerët e saj filluan që të kenë si opsion  edhe propozimin nga ...

Më shumë...

Ernest Koliqi (1903- 1975)

(Frank Shkreli: Me rastin e 40-vjetorit të vdekjes së Ernest Koliqit)  Këtë vit janë mbushur 40-vjet nga koha kur ndërroi jetë Ernest Koliqi, njëri prej shkrimtarëve më të njohur shqiptarë për periudhën që jetoi, pjesën më të madhe e të cilës ai e kaloi në mërgim, në Romë të Italisë, ...

Më shumë...

Isa Boletini ( 1864-1916)

Mbiemri origjinal i familjes Boletini, është Maksutaj, nga fisi shalë, të vendosur në fshatin Isniq të Deçanit. Më vonë migruan drejt fshatit Boletin, prej nga morën edhe mbiemrin. Bëmat e tij u bënë legjenda, dhe arratisjet e tij nga turqit e serbët përralla. Në moshën 17 vjeçare mori pjesë si ...

Më shumë...

Sali Onuzi: Sulejman Vokshi dhe mbrojtja e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sulejman Vokshi lindi në qytetin e Gjakovës në vitin 1815 në një familje me tradita të shquara patriotike dhe luftarake. Për gati 50 vjet Ai mori pjesë në të gjitha kryengritjet që shpërthyen kundër sundimin osman, gjë për të cilën Porta e lartë e kishte arrestuar e internuar 15-20 herë. ...

Më shumë...

Ymer Haxhi Prizreni (1826- 1886)

Ymer Haxhi Prizreni, (i njohur edhe  si Ymer Drini apo si Ymer Prizreni) lindi në vitin 1826 dhe vdiq në vitin 1886, ishte veprimtar i shquar i Lëvizjes Kombëtare, një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe kryetar i qeverisë së përkohshme të formuar në periudhën e fundit ...

Më shumë...

Naim Frashëri ( 1846-1900)

Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit dhe vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Rridhte nga dega e Dakollarëve ose e Dulellarëve e Familjes Frashëri. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri në vitin 1937.[1] Ishte poeti më ...

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Fazli Graiçevci, Heroi që qëndresën e shndërroi në BESË shpirtërore

Kisha mësuar kur isha nxënës i gjimnazit nga Ramadan Brajshori, që ishte infermier në spitalin e Prishtinës se “ një djalë të ri që quhej FAZLI GREIÇEFCI, i kishin mbytë udb-ashët në burg. Madje Ramadan Brajshori më tregoi hapur se DR. Ali SOKOLI, nuk e kishte nënshkruar se Fazli Greiçefci  ...

Më shumë...