MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata
Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata

Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata

Kryediplomati i Malit të Zi, Srdan Darmanoviq thotë se dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiçit dhe Thaçit më shumë hapësirë për negociata. Ai thekson se kjo situatë mund të ndikojë në skenarin e ri të dialogut në Bruksel. Në një deklaratë për “Zërin e Amerikës”, Srdan Darmanovic, shprehet se udhëheqja e dialogut Kosovë-Serbi në nivel presidentësh, Vuciq dhe Thaçi mundëson hapëirë më të madhe për negociatat. “Dorëheqja e Ramush Haradin si kryeministër i qeverisë së Kosovës mund të lejojë dy negociatorë kryesorë në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, mund të sigurojnë më shumë hapësirë për negociatat”, tha Darmanoviç, Ministri i Punëve të Jashtme të Malit të Zi. Ai megjithatë, shprehet se e ardhmja në këtë drejtim do të varet nga Kuvendi i Kosovës dhe nga politikanët kryesor në vend. “Sigurisht, Ramush Haradinaj ishte një pjesëmarrës i shquar në zgjidhjen e problemeve dhe marrëdhënieve të serbëve të Kosovës dhe kishte pikëpamjet e tij për këtë. Ata kuptohen dhe interpretohen ndryshe: dikush i kuptoi ato si një pengesë dhe dikush si person parimor”, tha Darmanoviq.

Kontrolloni gjithashtu

Kosnett: Trump dhe ekipi i tij kanë punuar shumë për kthimin e linjës së fluturimeve mes Kosovës dhe Serbisë

Kosnett: Trump dhe ekipi i tij kanë punuar shumë për kthimin e linjës së fluturimeve mes Kosovës dhe Serbisë

Për marrëveshjen e arritur për kthimin e linjës së fluturimeve mes Kosovës dhe Serbisë, sot ...