MIT
kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / DASH është shprehur i zhgënjyer nga mos hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë nga BE-ja
Deklarata e Departamentit Amerikan të Shtetit, se nuk ka plan për ndarjen e Kosovës, sikur insiston, Albin Kurti

DASH është shprehur i zhgënjyer nga mos hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë nga BE-ja

Departamenti Amerikan i Shtetit është  shprehur i zhgënjyer nga mos hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë nga BE-ja.  “Mbështesim përkushtimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ndaj integrimit transatlantik dhe aspiratat e tyre për anëtarësim në Bashkimin Europian.  Jemi të zhgënjyer që Këshilli Europian nuk njohu përpjekjet shumë të forta për reforma të secilit vend me anë të një vendimi për të hapur negociatat për anëtarësim në këtë kohë”, deklaroi Morgan Ortagus, Zëdhënës i Departamentit të Shtetit. Sipas Washingtonit, një vendim pozitiv do të kishte riafirmuar besueshmërinë e rrugës së tyre për në BE dhe do t’i ishte kundërvënë vendosmërisht aktorëve të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik, thuhet ne reagimin Departamentit Amerikan të Shtetit.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri Vitia propozon kufizimin e qarkullimit të automjeteve dhe qytetarëve si masa të tjera kundër COVID-19

Vitia: Në IKSHPK kanë arritur 7 mijë teste për të detektuar sëmundjen COVID-19

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka njoftuar se në Institutin Kombëtar të Shëndetit ...