NATO: Misioni i KFOR-it do të mbetet në Kosovë i angazhuar për të ofruar paqe dhe stabilitet

David L. Phillips dhe Lulzim Peci: Përfshirja e Kosovës dhe NATO-s si partnerë të sigurisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet t’iu bëjnë të ditur vendeve të NATO-s që nuk e njohin Kosovën, se ajo nuk është pengesë që destabilizon Ballkanin, dobëson Aleancën dhe forcon Rusinë. Shtetet Anëtare të NATO-s duhet të zotohen se do ta përfshijnë Kosovën në deklaratën e saj përmbyllëse në samitin e ardhshëm të NATO-s.

NATO është më shumë se një aleancë mbrojtëse. Është një koalicion vendesh me vlera të përbashkëta, të bashkuar në kundërshtim me tiraninë. Përveç angazhimit të tyre për një qeverisje demokratike, SHBA-ja dhe Kosova janë në një linjë strategjike në frenimin e ndikimit rus në Evropën Juglindore. Administrata Biden duhet ta bëjë prioritet anëtarësimin e Kosovës në NATO. Përfshirja e Kosovës në Aleancë do të pakësonte ndikimin keqdashës të Rusisë në Ballkan dhe do të minonte pretendimin e Presidentit Vladimir Putin se Rusia është një partner më i besueshëm se NATO-ja dhe BE-ja.

Kosova dhe NATO kanë një histori bashkëpunimi që daton që nga viti 1999 kur Këshilli i Atlantikut të Veriut autorizoi sulmet ajrore ndaj Serbisë në përgjigje të gjenocidit kundër  shqiptarëve të Kosovës. Forca e Kosovës, KFOR është një operacion paqeruajtës ndërkombëtar i udhëhequr nga NATO-ja,  që hyri në Kosovë më 11 qershor 1999. Vendosja e saj u autorizua me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila e vendosi Kosovën në rrugën e pavarësisë.

Vendet e NATO-s fillimisht dislokuan 50.000 trupa për të stabilizuar Kosovën e shkatërruar nga lufta. Ka ende rreth 3.500 trupa nga 36 vende të NATO-s dhe partnere në Kosovë, duke përfshirë trupat amerikane në kampin Bondsteel. Megjithëse numrat janë ulur, prania e NATO-s mbetet e domosdoshme për të penguar provokimet e Rusisë.

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin i kërkoi presidentit Joe Biden të zotohet se NATO nuk do të zgjerohet drejt lindjes ose nuk do të vendosë pajisje ushtarake në vendet në kufi me Rusinë. Ai  kundërshton gjithashtu zgjerimin e NATO-s në Ballkan. Rusia organizoi incidente të dhunshme në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut për të parandaluar integrimin e tyre euroatlantik.

Zyrtarët amerikanë dhe rusë do të përqendrohen në Ukrainë kur të takohen në Gjenevë më 10 janar. Biden duhet të paralajmërojë gjithashtu Putinin që të ndalojë destabilizimin e Kosovës dhe vendeve të tjera properëndimore në Ballkanin Perëndimor, të cilat Putini i sheh si barkun e butë të Evropës. Qasja e Putinit ndaj Kosovës është një kartë pazari për të forcuar ndikimin e Rusisë në “jashtë vendit të saj të afërt”, duke konsoliduar ambiciet imperialiste të Rusisë.

Për këtë qëllim, Rusia zgjeroi bashkëpunimin e sigurisë me Serbinë. Ajo ka krijuar një bazë të inteligjencës në Nish, afër kufirit të Serbisë me Kosovën, duke zgjeruar gjurmën dhe sferën e saj të ndikimit. Rusia gjithashtu siguron armë të rënda sulmuese për Serbinë, duke militarizuar rajonin.

Që nga viti 2018, buxheti ushtarak i Serbisë është dyfishuar. Në vitin 2019, Rusia testoi sistemin e saj raketor S-400 në Serbi. Përveç kësaj, Rusia i dha Serbisë sistemin e saj të mbrojtjes ajrore Pantsir-S1M. Ajo gjithashtu i shiti Serbisë avionë luftarakë MIG dhe tanke T-72. Kremlini kërkoi të krijonte një bazë detare në Bar, kur Mali i Zi refuzoi propozimin e tij në dhjetor 2013. Putini kërkon të realizojë qëllimin historik të Rusisë për të hyrë në detin Adriatik.

Putin tallet me KFOR-in dhe zgjerimin e NATO-s në Evropë. Ai dëshiron të eksportojë stilin e tij autoritar të qeverisjes së njeriut të fortë në vendet e rajonit. Serbia dhe Hungaria janë partnerë të gatshëm në lojën e pushtetit të Putinit.

NATO po zmbrapset. Ajo dërgoi një Ekip Mbështetës Kundër Hibrid në Kosovë për të trajtuar dezinformimin dhe operacionet e ndikimit malinj të Rusisë. NATO dhe Ministria e Mbrojtjes e Kosovës po krijojnë terrenin për të përfshirë Kosovën në Partneritetin për Paqe (PfP), një inkubator për vendet që kërkojnë anëtarësimin në NATO. PfP zhvillon kapacitetin e anëtarëve aspirues për të marrë pjesë në Planin e Veprimit të Anëtarësimit të NATO-s, hapi tjetër në përgatitjen e anëtarëve të mundshëm për t’u bashkuar me Aleancën.

Putin beson se SHBA është në tërheqje nga skena botërore pas tërheqjes kaotike të NATO-s nga Afganistani. Ashtu si një bajonetë që depërton në mishin e butë derisa godet kockën e fortë, Putini po teston vendosmërinë e Bidenit.

Biden dhe Putin folën disa ditë më parë për uljen e tensioneve në kufirin Rusi-Ukrainë. Është e paqartë nëse Putin do të tërhiqet nga pragu. Pavarësisht veprimeve ruse në Ukrainë, SHBA-ja duhet të thellojë bashkëpunimin e sigurisë ndërmjet NATO-s dhe Kosovës.

Shtetet Anëtare të NATO-s duhet të afirmojnë vendosmërinë e Aleancës për të përfshirë Kosovën në deklaratën e saj përmbyllëse në samitin e ardhshëm të NATO-s.

NATO duhet të caktojë një datë për integrimin e Kosovës në PfP dhe një kornizë kohore për inicimin e një MAP për Kosovën.

NATO gjithashtu duhet të zgjerojë bashkëpunimin me Kosovën për sigurinë kibernetike.

Zyrtarët amerikanë duhet të pohojnë përkushtimin e Amerikës për të mbajtur trupa në Kosovë dhe për të mbajtur kampin Bondssteel si një tel udhëtimi për të parandaluar agresionin Rusi-Serbi.

Integrimi i Kosovës në Aleancë do të dërgojë një mesazh specifik: Putini nuk do të lejohet të diktatorë të ardhmen

(Ky vështrim është dërguar në adresën e Radios-Kosova e Lirë, në gjuhën angleze)

 

Kontrolloni gjithashtu

Ylli Mece

YLLI MEÇE: Është turp i madh të rrahësh një ballist si Çelo Hoxha, të cilin e ka menderosur historia

Unë aspak nuk e di se përse ka studiuar ky Çelua, por kur pashë poshtë …