mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Edi Rama: Janë gati disa padi për shkelje të Kushtetutës nga ana e kryetarit, Ilir Meta
Edi Rama: Më 30 qershor nuk do vendosen vetëm kryetarët e bashkive por fati i Shqipërisë për 30 vitet e ardhshme

Edi Rama: Janë gati disa padi për shkelje të Kushtetutës nga ana e kryetarit, Ilir Meta

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas mbylljes së seancës parlamentare, tha për gazetarët se janë gati disa padi për shkelje të Kushtetutës nga ana e kryetarit, Ilir  Meta për t’u depozituar në Gjykatën Kushtetuese. Ai komentoi rrethanat që e detyruan atë të marrë postin e ministrit të Jashtëm, pas mos-dekretimit të Gent Cakajt në këtë post nga Presidenti Meta. “Në kushtet kur nuk ka një Gjykatë Kushtetuese ende, dhe në pritje të formimit të Gjykatës së re Kushtetuese, për të trajtuar në rrugë institucionale shkeljen e Kushtetutës nga ana e Presidentit, u detyrova të marr këtë vendim. “Ne kemi përgatitur padinë, në fakt duhet të jenë një numër padish në Gjykatën Kushtetuese për një sërë shkeljesh nga ana e Presidentit, por edhe për rastin konkret. Kjo është një çështje që duhet zgjidhur qartë dhe përfundimisht, në kushtet kur Presidenti ka marrë përsipër të veprojë në kundërshtim me traditën e asaj zyre dhe me të gjithë paraardhësit, pavarësisht se kanë qenë të një pale, apo një pale tjetër. Askush nuk e ka bërë këtë më parë”, – tha Rama. (ATSH)

Kontrolloni gjithashtu

Pacolli: Thirrjet e fundit shpërfaqin më së miri tendencën e Gjykatës Speciale për ta kriminalizuar luftën e pastër të UÇK-së

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka shkruar se thirrjet e dy ditëve të ...