kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Më shumë se 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake afër Kabulit
Më shumë se 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake afër Kabulit

Më shumë se 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake afër Kabulit

Së paku 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake në perëndim të Kabulit. Talibanët sulmuan bazën në provincën, Maidan Vardak të hënën. Një anëtar i këshillit të provincës, tha se sulmi la të plagosur edhe mbi 70 vetë të tjerë. Sulmi ndodhi vetëm disa orë pasi talibanët njoftuan se kanë rinisur bisedimet për paqe me zyrtarët amerikanë. Sipas raporteve të disa medieve, në sulm u vranë mbi 120 vetë. Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Muxhahid, tha se grupi i tij qëndron prapa sulmit. Pas paralajmërimit për tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani talebanët kanë intensifikuar sulmet e tyre kundër forcave  qeveritarë, të cilat mbështeten nga Amerika dhe NATO-ja.

 

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Kryeministri i vendit në detyrë, Ramush Haradinaj ka pritur sot në një takim Halit Konushevcin, ...