Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Gjykata e Lartë e Holandës: Trupat holandeze të OKB-së ishin përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës
Gjykata e Lartë e Holandës: Trupat holandeze të OKB-së ishin përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës

Gjykata e Lartë e Holandës: Trupat holandeze të OKB-së ishin përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës

Gjykata e Lartë e Hollandës ka vendosur këtë të premte, se trupat hollandeze paqeruajtëse të OKB-së ishin pjesërisht përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës, pasi ata kishin evakuar bazën e tyre Gjykata  u shpreh se paqëruajtësit holandezë të Kombeve të Bashkuara evakuuan bazën e tyre ushtarake pranë Srebrenicës më 13 korrik 1995, pavarësisht se ata e dinin se ishin në një hapësirë ​​të hapur për abuzim të rëndë. Vendimi ishte arritja e fundit e një grupi të njohur si Nënat e Srebrenicës, i cili mbante përgjegjës shtetin hollandez për masakrën në të madhe që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore. Të afërmit e tyre ishin rreth 5,000 mes banorëve të zonës së Srebrenicës që u strehuan në bazë, kur zona u pushtua nga forcat ushtarake të drejtuara nga Ratko Mlladic, i cili u dënua për gjenocid nga një gjykatë e OKB-së për krimet e luftës në vitin 2017, pikërisht për udhëheqjen e masakrës që i mori jetën mbi 8.000 burrave  dhe djemve  myslimanë.

Gjykata e Lartë tha se të afërmit e të vdekurve kanë të drejtë të kërkojnë rreth 10% të dëmeve të tyre financiare nga qeveria holandeze sepse, sipas gjykatës, viktimat do të kishin një shans prej 10% për mbijetesë nëse trupat holandeze do i kishin lejuar ata të qëndronin brenda kompleksin e tyre.

Kontrolloni gjithashtu

Familjarët e viktimave të masakrës së Srebrenicës dorëzojnë padi kundër Holandës në Gjykatën e Strasburgut

Familjarët e viktimave të Srebrenicës dorëzojnë padi kundër Holandës në Gjykatën e Strasburgut

Familjarët e viktimave të masakrës së Srebrenicës e kanë dorëzuar një padi kundër Holandës në ...