leoni

Guterres: Besueshmëria e Këshillit të Sigurimit është dëmtuar pas vetos të armëpushmit nga e ShBA-së

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Komebeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka thënë se mos votimi i rezolutës për ndaljen e luftimeve në Gaza, nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka dëmtuar autoritetin e këpsaj organizate më të madhe ndërkombëtare. Gjatë fjalës në Doha të Katarit, ai shtoi më tutje se nuk do të heqë dorë nga thirrjet e tij për një armëpushim humanitar, raporton SkyNews. Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën veton ndaj rezolutës së mbështetur nga pothuajse të gjithë anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit dhe dhjetëra vende të tjera që kërkonin një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza.

Kontrolloni gjithashtu

Xhavit Haliti

Xhavit Haliti: Albin Kurti mendon që zgjedhjet të mbahen në korrik, për shkak të ardhjes së emigrantëve nga Diaspora

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, gjatë një debati televiziv ka deklaruar se kryeministri Albin Kurti …