KEK
Fillimi / Lajmet / Kanë rezultuar negative analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në komunën e Deçanit
Kanë rezultuar negative analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në komunën e Deçanit

Kanë rezultuar negative analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në komunën e Deçanit

Kanë rezultuar negative analizat mikrobiologjike të mostrave në rastin e helmimit të banorëve në Komunën e Deçanit. Këtë e ka konfirmuar IKSHPK, me ç’rast rezulton se uji në Deçan, nuk është i infektuar. Analizat janë kryer në laboratoret mikrobiologjike të IKSHPK-së, për të mësuar nëse ky rast ka të bëjë me kontaminim. Edhe drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani kishte thënë se rezultatet që kanë dal fillimisht në lidhje me helmimin në Deçan nuk japin pistë se helmimi ka ardhur nga uji. Ai theksoi se kjo nuk do të thotë se infeksioni nuk është nga uji por se analiza të tjera do të vazhdojnë të bëhen për të gjetur shkakun.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...