"Kasapi i Bosnjës" krimineli Ratko Mlladiq dënohet me burg të përjetshëm

“Kasapi i Bosnjës” krimineli Ratko Mlladiq dënohet me burg të përjetshëm

Gjykata ndërkombëtare për krime lufte në Hagë ka dënuar me burg të përjetshëm, kriminelin dhe barbarin më famëkeq të Serbisë,  Ratko Mlladiq. Ai është shpallur fajtor për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Tribunali i Hagës për krime lufte për ish-Jugosllavi.  Ish-komandanti i ushtrisë serbe të Bosnjës, Mladiq, i njohur edhe si “Kasapi i Bosnjës”, u shpall fajtor pas më shumë se 25 vjetësh nga masakra e Srebrenicës dhe krimet sistematike që ka kryer ai me urdhër të Beogradit zyrtar  në atë kohë kundër myslimanëve në Bosnje e Hercegovinë, kundër kroatëve dhe kundër shqiptarëve.

Kontrolloni gjithashtu

Sot është një ditë e jashtëzakonshme, që nuk ishte menduar më parë, tha kryeministri, Edi Rama, në Samitin BE-Ballkani Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit amerikan, Donald Trump

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit, Donald Trump, …