Mark Rutte me siguri do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i aleancës së NATO-s, pasi 32 anëtarë të Aleancës ranë dakord dhe mbështetën kryeministrin holandez në largim për të pasuar Jens Stoltenberg. Pas miratimit të Hungarisë dhe Sllovakisë të martën, Rumania konfirmoi mbështetjen e saj për Rutte të enjten, me presidentin rumun Klaus Iohannis që tërhoqi ofertën e tij për postin e lartë në NATO. Rutte do të marrë drejtimin e aleancës së NATO-s në një moment kritik. Mandati i tij ka të ngjarë të fillojë më 2 tetor, pak më shumë se një muaj para zgjedhjeve në SHBA, të cilat do të përcaktojnë fatin e aleancës ushtarake. Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, kandidati aktual republikan, ka premtuar të qëndrojë në NATO, por ka kërcënuar se do të shkurtojë ndihmën e SHBA-së për Ukrainën nëse ai rizgjedhet. Vëzhguesit, megjithatë, besojnë se Rutte është një lloj “pëshpëritësi i Trump”, falë aftësisë së tij për të bërë marrëveshje me politikanë me prejardhje të ndryshme, dhe Trump madje e ka komplimentuar Rutte në të kaluarën.

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, ishte në krye të Qeverisë nga viti 2010, tani do të jetë sekretarit të përgjithshëm të NATO-s

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, ishte në krye të Qeverisë holandeze nga viti 2010. Ai pritet të konfirmohet në pozitën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s brenda ditësh. Vizitën e fundit në Kosovë e zhvilloi korrikun e kaluar, kur së bashku me homologun e atëhershëm nga Luksemburgu, Ksavier Bettel, u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë t’i ulnin tensionet dhe t’i ktheheshin dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, shkruan Radio Evropa e Lirë. Tensionet mes dy vendeve ishin në kulm, pasi në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, pushtetin e morën kryetarët e zgjedhur shqiptarë. U bëjmë thirrje të dyja palëve që të marrin pjesë në dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian, ta shtensionojnë situatën dhe përfundimisht t’i normalizojnë marrëdhëniet”, shkroi Rutte.

Kontrolloni gjithashtu

Plakja e popullsisë në Kosovë, tregon se mosha mesatare është rritur për pesë vite, krahasuar me 2011

Të dhënat preliminare të Regjistrimit të Popullsisë të vitit 2024, të publikuara nga Agjencia e …