Brickos

Lekaj: Haradinaj i ka 61 deputetë për ta formuar qeverinë

Lekaj: Haradinaj i ka 61 deputetë për ta formuar qeverinë

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka bërë me dije se kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, i ka siguruar 61 vota për formimin e qeverisë. Në një intervistë për “Epokën e re”, Lekaj ka thënë se pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve do të bëhet konstituimi i institucioneve të reja. “Ramush Haradinaj e ka mbështetjen e shumë deputetëve edhe nga LDK-ja, edhe nga AKR-ja, edhe nga subjektet e tjera”, është shprehur Lekaj. Ai ka thënë se nuk ka gjasa teorike që Albin Kurti ta formojë qeverinë meqë tani, sipas tij, Haradinaj i ka numrat dhe në kohën më të shkurtër do ta formojë qeverinë.

Kontrolloni gjithashtu

Britania e Madhe: Kosova e Serbia duhet të jenë të përfshira në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja

Sigurimi i pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës ishte tema e diskutuar në seancën e fundit …