Brickos

Lulzim Jashari, djali i komandantit legjendar Adem Jashari, tha se arma e shqiptarit u shkrep vetëm për lirinë

Në fjalimin e mbajtur në ceremoninë që po mbahet në kazermën ushtarake “Adem Jashari”, në Prishtinë, me rastin e 26-vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”, Lulzim Jashari tha se nëntori dhe marsi janë muajt kur më shumë se herët tjera kthejnë vështrimin mbi historinë tonë. “Nëntori dhe marsi janë muajt kur më shumë se herët tjera kthejnë vështrimin mbi historinë tonë. Të dashur ushtar ju keni traditë të pasur luftëtaresh, që nga Skënderbeut, Lidhja e Prizrenit, e UCK-së, duhet të jeni krenar. Armët tuaja, janë vazhdimësi e armëve më të pastra në Ballkan dhe më gjerë, armët e paraardhësve nuk u ndoten kurrë me gjakun e civilëve, ato shënjestruan vetëm uniformën e pushtuesve. Arma e shqiptarit, shkrepi vetëm në emër të lirisë, këtë traditë madhështore duhet ta ruajmë dhe të ia trashëgojmë brezave”, ka theksuar mes tjerash, Lulzim Jashari.

Kontrolloni gjithashtu

Ahmet Qeriqi: Gjenocidi në Srebrenicë rrah si çekan ndërgjegjen sa e sa herë të tradhtuar të Evropës

Rezoluta për shpalljen e 11 korrikut Ditë Ndërkombëtare të Kujtimit të Gjenocidit, në Srebrenicë në vitin 1995 do të paraqitet më 17 prill në OKB

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani ka deklaruar se Maqedonia e Veriut do të jetë sponsore …