kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / Nuredin Lushtaku: Sulmi i 21 janarit të vitit 1998 ndaj familjes Jashari i mobilizoi të gjithë për mbrojte të tokës arbërore
Lushtaku: Sulmi i 21 janarit të vitit 1998 ndaj familjes Jashari i mobilizoi të gjithë për mbrojte të tokës arbërore

Nuredin Lushtaku: Sulmi i 21 janarit të vitit 1998 ndaj familjes Jashari i mobilizoi të gjithë për mbrojte të tokës arbërore

Më 22 janar 1998 në orët e hershme të mëngjesit, nga Fabrika e Municioneve të Gjuetisë, rreth 500 metra larg shtëpive të lagjes Jashari, kishin lëvizur forca të policisë serbe, të cilat ishin drejtuar kah Kulla e Jasharëve. Synimi i tyre ishte kulla e Shaban Jasharit. Nënkryetari i komunës së Skenderajt Nuredin Lushtaku pas homazheve tek varrezat e Jasharajve në Prekaz në shënim të 21 vjetorit të këtij sulmi në një prononcim për Tv Dielli ka thënë se sulmi i 21 janarit të  vitit 1998 e kujtojmë kur kulla e Jasharve u sulmua nga të gjitha anët prej forcave pushtuese serbe. Nga ai sulm mbeten të plagosura dy mbesat e Shaban Jasharit Iliriana dhe Selvetja. Ky sulm ndaj familjes Jashari i mobilizoi të gjithë për mbrojte të tokës arbërore.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Haradinaj: Kosova gjithmonë do të dijë të çmojë madhështinë e veprës së bijve të saj, që ranë për ta nderuar kombin

Kryeministri i vendit në detyrë, Ramush Haradinaj ka pritur sot në një takim Halit Konushevcin, ...