MIT KS
Fillimi / Lajmet / Ministri Shala: Me apo pa taksë asnjëherë më në Kosovë nuk do të lejohen të futën mallra me mbishkrime jokushtetuese
Reagimi i ministrit Endrit Shala kundër paralajmërimit se Serbia do ta dërgojë Kosovën në arbitrazh lidhur me taksën

Ministri Shala: Me apo pa taksë asnjëherë më në Kosovë nuk do të lejohen të futën mallra me mbishkrime jokushtetuese

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë se para se të merrej vendimi për taksën ka qenë vendimi për të ndalur futjen e mallrave të cilat nuk e respektojnë emërtimin e saj kushtetues. Ai ka thënë se asnjëherë më në Kosovë me apo pa taksë nuk do të lejohet të futën mallra me mbishkrime jokushtetuese. “Unë kam marrë një urdhërese më u ndalu çdo mall që nuk i referohet me emërtimin e saj kushtetues. Është hera e parë që janë ndalu mallra të cilat nuk e respektojnë emërtimin e saja kushtetues. Kjo ka marrë fund. Urdhëresa tashmë është shndërruar në vendim të qeverisë”, ka thënë ai. Sa i përket zhvillimeve në koalicionin qeverisës, ai ka thënë se kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj, po angazhohet që spektri politik kosovar të ketë një qëndrim të përbashkët rresh taksës. Duke folur për vendosjen e taksës, ai ka thënë se me propozimin e tij për vendosje të kësaj mase i ka kryer detyrën e tij kushtetuese.

Kontrolloni gjithashtu

Protesta LVV

Lëvizja Vetëvendosje i ka bërë të ditur “Kohës Ditore” se nesër të organizojë një tjetër tubim provues në Sheshin e Prishtinës

Lëvizja Vetëvendosje i ka bërë të ditur Kohës Ditore se nesër të organizojë një tjetër ...