KEK
Fillimi / Institucionet / Ministria nuk mund të ndërhyj në FFK

Ministria nuk mund të ndërhyj në FFK

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi, ka thënë ministria nuk mund të ndërhyjë në Federatën e Futbollit e asnjë federatë tjetër.

Ministria të cilën Gashi e drejton, ka lëshuar një interpretim ligjor mbi legjitimitetin e kreut aktual të Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

Sipas shkresës juridike të lëshuar nga MKRS-ja, Ademi është zgjedhur kundërligjshëm si kryetar i FFK-së vitin e kaluar.

Por, kreu i ministrisë, Kujtim Gashi, ka deklaruar se dokumenti i lëshuar nga zyra ligjore e MKRS-së ishte gabim.

“Ai interpretim ishte gabim, pasi ministria nuk mund të ndërhyje në asnjë federatë. Ishte veprim  i një individi, por ministria nuk ka të drejtë të përzihet në çështjet e federatës”, u shpreh Gashi.

Ky i fundit e pranon se ky dokument bëri bujë, teksa fajin e lë tek zyra ligjore që ka bëra një veprim të tillë.

Ndryshe, nëse MKRS konstaton se ka pasur shkelje si në këtë rast, atëherë gjëja e vetme që mund të bëjë kjo ministri është t’ia heqë licencën FFK-së.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Ramosaj bashkë me Drejtorin e DKA-së Vishaj, ishin në takimin virtual që ka pasur Kryeministri Hoti

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, bashkë me Drejtorin e DKA-së Bekim Vishaj, ishin ...