Një aeroplan ushtarak rus me 92 veta në bord është shkatërruar në ujërat e Detit të Zi

Një aeroplan ushtarak rus me 92 veta në bord është shkatërruar në ujërat e Detit të Zi

Një aeroplan  ushtarak rus me 92 ushtarakë, muzikantë, reporterë dhe anëtarë të ekuipazhit në bord, në fluturim drejt Sirisë, është rrëzuar në ujërat e Detit të Zi, ka bërë të ditur Ministria ruse e Mbrojtjes. Avioni është zhdukur nga radarët vetëm dy minuta pasi ishte ngritur në fluturim nga resorit  turistik i Soçit. Pjesë të ndryshme të trupit të avionit janë gjetur në ujë. Ministria e Mbrojtjes bëri të ditur se avioni ishte duke transportuar ushtarë, 64 anëtarë të ansamblit të famshëm muzikor të ushtrisë “Alexandrov”, si dhe 9 reporterë. Ai u ngrit në fluturim me destinacion bazën ushtarake Latakia në Siri, me qëllim për të festuar fitoren e Assadit dhe Vitin e Ri.  Aeroplani  po transportonte pasagjerët për një koncert të organizuar enkas për Vitin e Ri në bazën ushtarake ruse në Siri. Koncerti pritej  të mbahej  në bazën ajrore Hmeimim, pranë Latakias, nga ku Rusia ka ndërmarrë sulmet ajrore në mbështetje të qeverisë siriane, të Bashar al-Assadit, kur gjatë pesë viteve  të  luftimeve janë vrarë mbi 300.000 sirianë dhe dhjetë milionë janë shpërngulur nga vendi.

Kontrolloni gjithashtu

Zgjim Hyseni: Kurti nuk do të pranojë një koalicion me PDK-në me një rezultat të ulët të votave

Zgjim Hyseni nga PSD, deklaroi se kryeministri Albin Kurti, edhe gjatë kohës kur ishte në …