mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / OSBE: Dhuna në protesta është e papranueshme
Zjarrëvenësit e Shqipërisë

OSBE: Dhuna në protesta është e papranueshme

Pak orë para fillimit protestës së opozitës në Tiranë kundër qeverisë Rama, prania e OSBE-së në Shqipëri ka lëshuar një komunikatë për medie në të cilën thuhet se dhuna në protesta është e papranueshme dhe se trazirat nuk mund të zëvendësojnë angazhimin politik demokratik. Duke risjellë në vëmendje dënimin në grup të përfaqësuesve të OSBE të dhunës së përdorur më 11 maj, në deklaratë nënvizohet se koktejet e molotovit, hedhja e gurëve dhe e shashkave janë të paligjshme; reagimi i tepruar i forcave të rendit nuk mund të pranohet. I nxitim pjesëmarrësit dhe drejtuesit e protestës së sotme të jenë të përmbajtur. “Përmendja e derdhjes së gjakut, pak ditë përpara një proteste publike, është e papërputhshme me demokracinë moderne dhe me protestat demokratike, thuhet në mes tjerash në deklaratën e OSBE-së.

Kontrolloni gjithashtu

Kryeministri shqiptar, Edi Rama pas tërmeteve të ndodhura në vend thotë do të jemi me kapacitet të plotë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama pas tërmeteve të ndodhura në vend thotë do të jemi me kapacitet të plotë për çdo rast

Është mbajtur mbledhja urgjente e qeverisë shqiptare e cila u bë pas tërmetit të rënë. ...