KEK
Fillimi / Lajmet / Papa Françesku: Mediet që nxisin frikën prej emigrantëve janë duke vepruar në mënyrë terroriste
Papa Françesku

Papa Françesku: Mediet që nxisin frikën prej emigrantëve janë duke vepruar në mënyrë terroriste

Papa Françesku ka reaguar të enjten ndaj gazetarisë së bazuar te thashethemet, të cilën e ka konsideruar një formë “terrorizmi”. “Përhapja e thashethemeve është një shembull terrorizmi, shembull sesi ju mund të vrisni një person me gjuhën dhe penën tuaj”, tha ai. “Kjo është edhe më e vërtetë për gazetarët, sepse zëri i tyre shkon te kushdo, ndaj dhe kjo përbën një armë të fuqishme në duart e tyre”.  Papa shtoi gjithashtu se mediet që nxisin frikën prej emigrantëve janë duke vepruar në mënyrë terroriste. Ai i bëri këto komente në një adresim të bërë përpara udhëheqësve të Shoqatës Kombëtare të Gazetarëve italianë, duke thënë se reporterët duhet të gërmojnë edhe në vrimat më të vogla për të gjetur të vërtetën, veçanërisht në epokën e sotme kur mbulohen lajme të gjithësishme. Në vitin 2009, disa media të zotëruara nga familja e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi u kritikuan ashpër nga Shoqata e Gazetarëve, për shkak të historive që vinin në dyshim besueshmërinë e një gjyqtari që kishte dhënë një vendim gjyqësor kundër një kompanie të zotëruar nga familja Berlusconi.

Kontrolloni gjithashtu

392 persona të infektuar, 222 të shëruar dhe 6 të vdekur

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në ...