akp deri me 1 prill
valamobile
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Partitë opozitare nuk e duan që Thaçi ta udhëheq dialogun më Serbinë por as nuk propozojnë tjetër kryenegociator
Opozita kërcënon me protesta për të mos lejuar që kryetari, Thaçi, të jetë në krye të dialogut me Serbinë

Partitë opozitare nuk e duan që Thaçi ta udhëheq dialogun më Serbinë por as nuk propozojnë tjetër kryenegociator

Tri paritë opozitare, LDK, Vetëvendosje dhe PSD, e vlerësojnë kryetarin Thaçi si të papranueshëm për kryenegociator për fazën finale të dialogut me Serbinë. Megjithatë  ato nuk japin emra se kush duhet ta drejtojë këtë proces. Kreu i shtetit duke komentuar kundërshtimin që po vjen nga opozita, me ironi ka thënë se është në gjendje që detyrën e kryenegociatorit t’ia dorëzojë shefit të Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike Avdullah Hotit. Në anën tjetër, zyrtarët e kësaj partie nuk kanë dashur të tregojnë nëse LDK-ja do të pranonte ta drejtonte delegacionin kosovar. Ndërkaq deputetët e Vetëvendosjes kanë thënë për “Zërin” se Kuvendi duhet të vendosë për kryenegociatorin, por nuk kanë dashur të flasin se kush do të ishte njeriu i duhur për detyrën e kryenegociatorit. Ndërsa nga Partia Socialdemokrate kanë thonë së i qëndrojnë mbrapa kërkesës së tyre për seancë të jashtëzakonshme.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, raporton në Komisionin për Integrime Evropiane për zbatimin e MSA-së dhe ERA-së

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, raporton në Komisionin për Integrime Evropiane për zbatimin e MSA-së dhe ERA-së

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka raportuar sot në Komisionin për Integrime Evropiane për zbatimin ...