Airport Adem Jashari
akp deri me 5 maj
mbpzhr 2018
kek
MIT
valamobile
Fillimi / Lajmet / Qeveria e Kosovës e zotuar se nuk do t’i bindet presioneve ndërkombëtare për t’i larguar sanksionet ekonomike Serbisë
Sot hyn në fuqi vendimi i Qeverisë me zgjerimin e produkteve ndaj të cilave do të aplikohet taksa 100 për qind

Qeveria e Kosovës e zotuar se nuk do t’i bindet presioneve ndërkombëtare për t’i larguar sanksionet ekonomike Serbisë

Qeveria e Republikës së Kosovës është zotuar se nuk do t’i bindet kurrfarë presioni ndërkombëtar për t’i revokuar sanksionet ekonomike të vëna një ditë më parë kundër Serbisë, si kundërpërgjigje ndaj fushatës së Beogradit për ta dëmtuar sovranitetin e jashtëm të Kosovës. Njohës të konflikteve kanë thënë se këto sanksione janë plotësisht në frymën evropiane dhe krejt normale. Nëpërmjet një vendimi, ekzekutivi ka vënë një taksë prej 10 për qind për të gjitha produktet me origjinë nga Serbia, por edhe nga Bosnjë-Hercegovina, me përjashtim të brendeve ndërkombëtare që qarkullojnë mallrat e prodhuara në degët që i kanë në këto shtete. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Bashkimit Evropian. Brukseli zyrtar ka kërkuar nga autoritetet e Kosovës që urgjentisht të shpjegojnë vendimin. Kjo, pasi ka gjykuar se me të minohet bashkëpunimi rajonal dhe se vendimi nuk është në përputhje me parimet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet BE-së dhe Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Nesër nderohet dëshmori i kombit, Zahir Neziri në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Nesër në Ferizaj nderohet dëshmori i kombit, Zahir Neziri në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së – dega Ferizaj njofton bashkëqytetarët, familjarët e dëshmorëve të ...